"Małgorzata Rozenek z Kogla-Mogla" w "Koronie królów". Zagra postać ze świerzbem?

2019-02-13 11:52
Michalina Sosna i Mikołaj Roznerski w Kogel-Mogel 3
Autor: Kogel-Mogel/Instagram Michalina Sosna i Mikołaj Roznerski w "Kogel-Mogel 3"

Michalina Sosna (30 l.) to aktorka, którą można było ostatnio zobaczyć w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" i w "Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3", gdzie grała rolę Pauli, ukochanej Pawła (Mikołaj Roznerski), byłego chłopaka Agnieszki Wolańskiej (Aleksandra Hamkało). Niebawem pojawi się w "Koronie królów".

Michalina Sosna w "Koglu-Moglu" grała bohaterkę, która chce być jak Małgorzata Rozenek. Teraz w "Koronie królów" wcieli się w Czeszkę Krystynę Rokiczaną, trzecią żonę króla Polski Kazimierza Wielkiego (+60 l.) - podaje magazyn "Rewia".

Niebawem w serialu TVP1 zakończy się wątek Adelajdy Heskiej (+47 l.), drugiej żony Kazimierza Wielkiego (w tej roli Andrzej Hausner). Tym samym miejsce Aleksandry Przesław zajmie Michalina Sosna. Trzeba przyznać, że aktorka zagra bardzo barwną postać.

Krystyna Rokiczana była żoną Kazimierza Wielkiego od 1356 roku, czyli gdy jeszcze prawnie był mężem Heskiej. Ich małżeństwo nie trwało jednak długo. W 1365 roku król Polski miał już czwartą żonę - Jadwigę żagańską.

Do końca nie wiadomo dlaczego Kazimierz Wielki rozstał się z Rokiczaną. Jedna z wersji głoszona przez Jana Długosza głosi, że została ona oddalona od króla krótko po ślubie po odkryciu skrywanych wad — łysiny i świerzbu. Inna hipoteza mówi o jej odsunięciu z powodu spalenia na jej polecenie chłopskiej chaty, która miała zasłaniać jej widok Wawelu z dworku w Łobzowie.

Co ciekawe, Rokiczana została podsunięta królowi przez cesarza Karola IV, któremu zapewniała swoje usługi (list z 13 lipca 1357). Małżeństwo Kazimierza z Krystyną było szczególnie korzystne dla dynastii andegaweńskiej. Podkreślało ono niejasną sytuację matrymonialną króla, który nie mógł doczekać się męskiego potomka, który pozbawiałby tronu polskiego Ludwika Węgierskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE