Martyna Wojciechowska rusza z nowym projektem

i

Autor: AKPA/Kurnikowski

Połączą siły

Martyna Wojciechowska rusza z nowym projektem. Pomoże jej znany raper

2022-10-10 12:38

Martyna Wojciechowska (48 l.) to podróżniczka i działaczka społeczna o ogromnym sercu. Kobieta już od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne, a w 2019 roku utworzyła Fundację UNAWEZA, która pomaga kobietom w Polsce i na świecie. Teraz Wojciechowska rusza z kolejnym projektem, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego. Podróżniczka chce dotrzeć nie tylko do młodych ludzi, ale także nauczycieli i rodziców.

Martyna Wojciechowska zasłynęła nie tylko jako dziennikarka i podróżniczka, ale również działaczka społeczna. Kobieta od wielu lat angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne, m.in. na rzecz kobiet, dzieci, uchodźców oraz zwierząt. W 2019 roku założyła Fundację UNAWEZA, której celem jest wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych kobiet w Polsce i na świecie. UNAWEZA pomaga obecnie m.in. dzieciom z ukraińskich domów dziecka, paraolimpojkom z Polski i Ukrainy, dzieciom z albinizmem w Tanzanii, nastoletnim matkom i ich pociechom w Polsce, kobietom z Madagaskaru oraz Meksyku. 

Martyna Wojciechowska zapowiedziała nowy projekt

To jednak nie koniec działań fundacji Martyna Wojciechowskiej. W środę, 28 września, podczas eventu z okazji 3. urodzin UNAWEZY podróżniczka zapowiedziała start projektu "Młode głowy", ukierunkowanego na pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego

Obserwuję świat i zmiany, które w nim zachodzą. Słyszę historie ludzi, których spotykam, rozmawiam ze specjalistami, ale i z moją nastoletnią córką o jej rówieśnikach i widzę, że dzisiaj sytuacja zdrowia psychicznego – zwłaszcza młodych osób - jest alarmująca. [...] System, który powinien nas wspierać, robi to nieskutecznie. Nie wiem, czy wiecie, ile czeka się na wizytę z dzieckiem u psychiatry dziecięcego? Do 4 lat. Co ma zrobić rodzic, który ma dziecko, w depresji, które się samookalecza i chce popełnić samobójstwo? Co ma zrobić rodzic, kiedy dzwoni po pomoc do specjalisty i słyszy: "najbliższa wizyta za 3 lata"? Prywatna wizyta u psychiatry kosztuje ok. 350-500 złotych. Kogo na to stać? Psychologów i psychiatrów jest za mało. Według danych z Naczelnej Izby Lekarskiej - zgodnie z Centralnym Rejestrem Lekarzy, specjalistów z dziedziny psychiatrii dzieci i młodzieży czynnie wykonujących zawód jest w Polsce obecnie 475 [...] Potrzebujemy naprawdę zdecydowanych działań. Postanowiliśmy się zająć tym tematem jako Fundacja UNAWEZA i powołaliśmy do życia MŁODE GŁOWY. To ogólnopolski projekt badawczy i jednocześnie kampania edukacyjna dotycząca zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Głównym partnerem akcji jest TikTok, a działania kampanii prowadzone są we współpracy z szeregiem fundacji, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych i ze wsparciem specjalistów - powiedziała.

Zapytaliśmy Martynę o moment powstania projektu "Młode głowy". Jak się okazało, największą inspiracją dla podróżniczki była jej córka, 14-letnia Marysia.

- Projekt "Młode głowy" zrodził się w momencie, w którym dostrzegliśmy, z jak wielkimi wyzwaniami mierzą się dzisiaj młodzi ludzie. Coraz częściej o tym słyszałam od moich bliskich, coraz więcej dowiadywałam się też od mojej córki, która miała ogromny wpływ na ten projekt, jego powstanie i kształt. Okazało się, że młodzi ludzie nie do końca rozumieją, co się z nimi dzieje, gubią się w otaczającym ich świecie i nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy, nie wiedzą też jak siebie wspierać nawzajem. Nauczyciele, którzy dostają przestarzały program edukacyjny niepasujący do współczesnych wyzwań są zagubieni, przepracowani. Potrzebują nowych i skutecznych narzędzi. Nie możemy przełożyć naszych młodzieńczych doświadczeń na nasze dzieci. Ja dorastałam w latach 80. i 90., gdy świat był kompletnie inny. Nie mogę powiedzieć, że wiem, jak to jest być nastolatką w 2022 roku. To jest bardzo ważne, żebyśmy my dorośli zrozumieli, że dzisiejsze czasy niosą ze sobą zupełnie inne wyzwania niż te, które pamiętamy z naszej młodości - wyjaśniła.

Bedoes ambasadorem nowego projektu UNAWEZY

Martyna chce dotrzeć do młodych osób za pośrednictwem mediów społecznościowych, również TikToka, który jest niezwykle popularny wśród nastolatków. Ambasadorem jej projektu będzie znany raper, Bedoes.

 Media społecznościowe to platformy, które mogą nieść wiele dobrego, dzięki nim można np. nagłaśniać ważne i potrzebne sprawy. Ale jednocześnie są pełne bodźców, którym podlegają młodzi ludzie. Cały czas porównują siebie do kreowanego "idealnego" świata i wyglądu, które obserwują w sieci. To ciągłe porównywanie się stanowi dla nich ogromne obciążenie. Głównym partnerem naszej kampanii jest TikTok. Mamy na pokładzie też Bedoesa, który świetnie promuje temat samoakceptacji i teraz chce nas wesprzeć, a także wiele innych osób, które deklarują swoją pomoc. Wspólnie chcemy zwrócić uwagę na problemy zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, wskazać wyzwania, z którymi na co dzień się mierzą i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. Naszym celem są długofalowe działania, które doprowadzą do polepszenia sytuacji zdrowotnej młodych ludzi.

Trzymamy kciuki za sukces nowego projektu Fundacji UNAWEZA!

Sonda
Czy wspierasz Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej?
Martyna Wojciechowska szczerze o adoptowanej córce Kabuli
Nasi Partnerzy polecają