Nie żyje aktor Jerzy Złotnicki. Grał w "M jak miłość" i "07 zgłoś się". Debiutował jako dziecko

2021-10-26 14:15
Nie żyje Jerzy Złotnicki
Autor: East News Nie żyje Jerzy Złotnicki

Nie żyje Jerzy Złotnicki. Aktor debiutował jako dziecko. Występował w teatrze, grał w filmach i serialach, a także podkładał głos w dubbingu. Jerzy Złotnicki grał m.in. w serialach "Klan", "M jak miłość", "07 zgłoś się", a także w filmie "Miś" i wielu innych. Aktor zmarł 6 października, odbył się już jego pogrzeb. Gdzie został pochowany?

Jerzy Złotnicki debiutował na ekranie w 1948 roku w roli Dawidka Liebermanna w filmie wojennym Aleksandra Forda pt. "Ulica Graniczna". Ukończył studia PWST w Krakowie w 1956 roku, w tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej. Był aktorem teatrów: Polskiego w Bydgoszczy, Bałtyckiego im. J. Słowackiego w Koszalinie-Słupsku, 7.15 w Łodzi, im. J. Osterwy w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz warszawskich: Syrenie i Na Targówku. Na profilu Filmy polskie lat 1945-1989 na Facebooku czytamy: - W filmie nigdy już nie dane było mu się zmierzyć z tak dużym zadaniem jak podczas dziecięcego debiutu. Był przewidywany do roli Janusza Korczaka w filmie Aleksandra Forda. Plany reżysera przekreśliła jednak emigracja w 1968r. Złotnicki wystąpił m.in. w takich filmach, jak: "Doktor Ewa", "Orzeł i reszka", "Wysokie loty", "07 zgłoś się", "Dom", "Zamach stanu", "Miś", "Katastrofa w Gibraltarze", "Misja specjalna", "Koniec sezonu na lody". Wystąpił także w kilku przedstawieniach Teatru Telewizji i paru słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Brał udział w nagraniach bajek dla dzieci wydawanych na płytach winylowych (m.in. w "Królowej Zimie", "Pinokiu" i "Tańczących krasnoludkach").

Aktor zagrał również w "Klanie" jako antykwariusz Nowicki, pracownik "Desy" oraz w "M jak miłość" jako Henryk Ziober, właściciel mieszkania wynajmowanego przez Magdę i młodych Zduńskich. 

Groby aktorów Trędowatej, Lalki, Krzyżaków, Trylogii i Nad Niemnem. Niezapomniani

ZOBACZ: Gdzie spocznie Krzysztof Kiersznowski? Rozdzielone groby rodziców aktora i ich bolesna przeszłość

Galeria wyżej: Krzysztof Kiersznowski. Wiedział, że umiera 

Jerzy Złotnicki otrzymał w 1986 roku dwa ważne odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal 40-lecia PRL. Artysta zmarł 6 października w wieku 87 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Konstancinie-Jeziornie w kwaterze aktorów. 

Sonda
Czy uczestniczyłaś/eś kiedyś w pogrzebie znanej osoby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE