Nie żyje absolutnie wybitna postać polskiej muzyki PRL! Furorę robił też m.in. w NRD

2024-01-13 16:28

Właśnie nadeszła okropna wiadomość o śmierci absolutnie wybitnej postaci polskiej muzyki PRL. Nie żyje Romuald Twardowski, znakomity kompozytor, a także wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Miał 93 lata. Romuald Twardowski ze swoimi kompozycjami furorę robił nie tylko w Polsce Ludowej, lecz także poza jej granicami, m.in. w NRD i Czechosłowacji.

Zmarł kompozytor Romuald Twardowski

i

Autor: Michał KośćREPORTER/EN

Nie żyje Romuald Twardowski. "Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów"

Czarny dzień dla polskiej muzyki. Nie żyje Romuald Twardowski, wybitny kompozytor w czasach PRL i znakomity pedagog w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. O śmierci tego niezwykłego artysty poinformowała Opera i Filharmonia Podlaska. - Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Romualda Twardowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, laureata licznych nagród i wyróżnień,  wieloletniego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy szczerego żalu i współczucia - czytamy w smutnym komunikacie.

W naszej galerii pod artykułem prezentujemy zdjęcia z pogrzebu Krzysztofa Respondka

Kim był Romuald Twardowski? Furorę robił nie tylko w PRL

Romuald Twardowski szczyt popularności osiągnął w latach 60. i 70., czyli w czasach PRL. Kompozytor furorę robił nie tylko w Polsce Ludowej. Romuald Twardowski stworzył wiele niezapomnianych dzieł muzycznych, m.in. opery "Cyrano de Bergerac", "Tragedyja albo Rzecz o Janie i Herodzie", "Lord Jim" czy balety "Nagi Książę" i "Posągi Czarnoksiężnika". W latach 80. Romuald Twardowski kontynuował swoją wielką karierę. Premiery jego dzieł wystawiane był w wielu krajach - w NRF, NRD, Jugosławii, Finlandii i Czechosłowacji. Wszędzie przyjmowano jej z entuzjazmem. Na stronie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znajduje się obszerna notka o zmarłym kompozytorze. - Muzyka Twardowskiego, jakkolwiek bardzo nowoczesna (liczne wykonania na "Warszawskiej Jesieni"), jest mimo to nader komunikatywna, pełna wewnętrznego dramatyzmu i posiadająca rys indywidualny. Stanowi oryginalne zjawisko w powojennej muzyce polskiej. W ostatnim czasie muzyka Twardowskiego jest coraz częściej wykonywana na Zachodzie, a zwłaszcza w USA, gdzie na przykład jego Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian robi autentyczną karierę. W książce biograficznej "Było, nie minęło" kompozytor podsumował swoje doświadczenie twórcze i dał barwny opis ludzie i wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu lat - czytamy we fragmencie opisu życia Romualda Twardowskiego.  

Groby serc. Piłsudski, Chopin, Kościuszko, Sobieski i kochanka Napoleona. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki