Nie żyje śpiewak Kazimierz Kowalski. Miał swój program w TVP. Kiedy pogrzeb?

2021-08-04 20:16
Kazimierz Kowalski śpiewak operowy nie żyje.
Autor: JACEK GRĄBCZEWSKI / AKPA Kazimierz Kowalski śpiewak operowy nie żyje.

Zmarł śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Kowalski. Informację o śmierci artysty podało w niedzielę Radio Łódź, na którego antenie prowadził on cykliczne audycje poświęcone muzyce poważnej. Artysta znany był nie tylko ze sceny operowej, ale także jako wykonawca muzyki rozrywkowej. Przygotowywał się właśnie do uczczenia 50-lecia swojej pracy artystycznej. Kazimierz Kowalski zmarł w wieku 70 lat. Znany był z programów "Dobry wieczór, tu Łódź" i "Kazimierz Kowalski zaprasza". Już wiadomo, gdzie Kazimierz Kowalski zostanie pochowany.

Kazimierz Kowalski nie żyje. - Już 30 lipca kończę 70 lat. Obchodzę 50-lecie pracy artystycznej. Jeśli pandemia nie stanie na przeszkodzie, to 23 października w Teatrze Wielkim odbędzie się mój jubileuszowy koncert. To przecież mój teatr, z którym związany byłem tyle lat! - powiedział Kowalski w wywiadzie, który kilka dni temu ukazał się w "Dzienniku Łódzkim". Śpiewak mówił w nim o swoich planach związanych z 23. Festiwalem Operowo – Operetkowym w Ciechocinku, którego był dyrektorem oraz o mającej ukazać się w najbliższych dniach książce "Dyrektorem się bywa, artystą się jest", opowiadającej o jego życiu artystycznym począwszy od 1955 roku.

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W 1976 r. został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 1994-97 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery, doprowadził wtedy do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Występował w programach telewizyjnych m.in. "Dobry wieczór, tu Łódź" i "Kazimierz Kowalski zaprasza". Był pomysłodawcą i prowadzącym - od 1997 roku - Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, jak również również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Kowalski od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Od grudnia 2005 do listopada 2008 r., był ponownie dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Wiadomość o śmierci artysty podało w niedzielę po południu Radio Łódź; Kowalski prowadził na jego antenie cykliczną audycję zatytułowaną "Z albumu Henryka Debicha"

Pogrzeb Kazimierza Kowalskiego odbędzie się w czwartek 12 sierpnia na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej w Łodzi. Uroczystości rozpoczną się mszą o godzinie 11.30 w kościele pw. świętego Alberta Chmielowskiego na łódzkim Widzewie-Wschodzie. O godz. 14.00 szczątki doczesne śpiewaka operowego spoczną w grobie jego rodziców - podał "Dziennik Łódzki".

Powstańcy zaatakowali Dworzec Wschodni. Inscenizacja historyczna na Pradze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE