Nie żyje prawdziwa legenda TVP. Jego głos znało kilka pokoleń Polaków

2023-09-26 9:12

Świat polskiego dziennikarstwa w żałobie. W wieku 94 lat w podwarszawskim Piasecznie zmarł człowiek, który był prawdziwą legendą TVP i tygodnika "Polityka". Nie żyje Tadeusz Olszański, wyjątkowy dziennikarz specjalizujący się przede wszystkim w sporcie i w tematyce związanej z Węgrami. Jego głos znało kilka pokoleń Polaków. Tadeusz Olszański był sprawozdawcą na sześciu igrzyskach olimpijskich!

Nie żyje Tadeusz Olszański, legenda prasy, radia i TVP.  Sześciokrotnie relacjonował igrzyska olimpijskie

Nie żyje Tadeusz Olszański, legendarny dziennikarz TVP i wielu polskich gazet. Był także tłumaczem i pasjonatem literatury węgierskiej. Tadeusz Olszański urodził się w 1929 roku w Stanisławowie. W trakcie wojny wraz z rodziną przeniósł się na Węgry, gdzie ukończył polskie gimnazjum. Jego kariera nabrała tempa w "Szandarze Młodych", gdzie pełnił funkcję kierownika działu sportowego. Potem Tadeusz Olszański pracował m.in. w "Sportowcu" i TVP, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego redakcji sportowej. Dziennikarz sześciokrotnie relacjonował igrzyska olimpijskie, kierował też działem olimpijskim Krajowej Agencji Wydawniczej. Potem przez wiele lat Tadeusz Olszański - aż do końca swojej aktrywności zawodowej - pracował w tygodniuku "Polityka".

Tadeusz Olszański został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Olszański znakomicie sprawdzał się też jako radiowiec. Do 1994 roku był korespondentem Polskiego Radia i TVP  na Węgrzech i Jugosławii. Z okazji 100-lecia "Przeglądu Sportowego" został wybrany najlepszym dziennikarzem prasowym. Tadeusz Olszański napisał także wiele książek i dokonał około czterdziestu przekładów literatury węgierskiej. Legendarny dziennikarz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W jego gablocie znalazła się także nagroda Fair Play UNESCO za książkę "Czysta Gra", którą napisał wspólnie z Janem Lisem. Tadeusz Olszański zmarł w Piasecznie pod Warszawą. Miał 94 lata. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia zmarłego dziennikarza.

Nie przegap: Żałoba w Polsacie! Ukochany gwiazdor nie żyje! Zmarł w swoim domu

Zaginione polskie filmy. Tajemniczy los "Nad Niemnem", film z Oscarów i dzieło kolaborantów. Niezapomniani
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany