Oksana Likarenko nagrała piosenkę dla walczących Ukraińców. Przejmujący utwór motywuje do walki

2022-07-12 10:33

Oksana Likarenko to wybitnie uzdolniona Ukraińska artystka, która postanowiła ból związany z rosyjską agresją na jej ojczyznę wyrazić w piosence. Tak powstał utwór "Era bezson", który w przejmujący sposób wzywa i motywuje jej rodaków do walki o wolność Ukrainy.

Oksana Likarenko nagrała piosenkę dla walczących Ukraińców.

i

Autor: Materiały prasowe / Lemon Records

Oksana Likarenko urodziła się w Ukrainie. W wieku 11 lat zaczęła uczyć się śpiewu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Od 14. roku życia Oksana zajmuje się zawodowo muzyką poważną - operą. Skończyła Szkołę Muzyczną II stopnia w Kropywnyckim (Ukraina), a później Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Obecnie mieszka w Warszawie.

Piosenka "Ера безсонь" (czyt. Era bezson, tłum: Era bezsenności) została napisana w pierwszym miesiącu wojny, po rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Od początku i do końca utworu motywem przewodnim w piosence jest melodia sopilki, znana każdemu Ukraińcowi jako "Arkan". Jest to ukraiński męski taniec ludowy, powszechny wśród Hucułów. Przejście w piosence "Era bezson" zaczyna się od cytatu wybitnego ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenki z poematu "Katarzyna":

Kochajcie się czarnobrewe,

Lecz nie z moskalami,

Oni obcy, litować się

Nie będą nad wami.

Przeczytaj także: Putin słono zapłaci za wojnę na Ukrainie. Rosji zaczyna brakować pieniędzy

Oksana Likarenko o "Era bezson"

- Najpierw był szok, smutek, strach, ból, ale potem pojawiła się motywacja do walki wyzwolenia Ukrainy, pokonania najeźdźcy. Ta piosenka opowiada o tym, co się dzieje teraz w Ukrainie, a także wzywa i motywuje do walki, dodaje siły wewnętrznej i wiary, że pokonamy to zło. (...) Piszę muzykę, kiedy mam dużo emocji i takie przeniesienie tego co czuje w środku w muzykę, pomaga mi przetrwać w te dramatyczne czasy, w których żyjemy, czasy wojenne... - mówi o swoim dziele Oksana Likarenko.

Motywacją do napisania tego utworu był ból całego narodu ukraińskiego, siła i niezłomność ducha oraz chęć wsparcia psychologicznego tych, do których utwór trafi. 24 lutego życie każdego Ukraińca podzieliło się na "przed i po".

Sonda
Czy inne państwa powinny wysłać wojska na pomoc Ukrainie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki