Oscary 2014. Dlaczego Oscar jest Oscarem?

2014-02-27 10:27

Dlaczego nagroda amerykańskiej Akademii Filmowej nazywana jest Oscarem? Z czego wykonuje się statuetki i co symbolizują? Przedstawiamy krótką historię powstania najsłynniejszej nagrody w świecie filmu.

Prawdziwa nazwa nagrody przyznawanej przez amerykańską Akademię Filmową to Academy Award of Merit, natomiast Oscar jest jedynie potocznym określeniem, które z czasem uznano za oficjalne. Nie wiadomo, skąd wzięła się ta nazwa. Jedna z legend przypisuje jej autorstwo bibliotekarce Akademii. Na widok statuetki kobieta miała powiedzieć, że przypomina jej wuja Oscara. Z kolei według innej historii to aktorka Betty Davis wymyśliła tę nazwę.

Statuetka przedstawia rycerza z dłońmi opartymi na mieczu stojącego na rolce taśmy filmowej. Taśma ma pięć szprych, które symbolizują pięć grup zawodowych reprezentowanych w Akademii (reżyserów, scenarzystów, aktorów, techników oraz producentów). Autorem projektu statuetki jest Cedric Gibbons, dyrektor artystyczny MGM, wykonał ją natomiast rzeźbiarz George Stanley.

Oscary produkowane są w jednej z fabryk w Chicago. Początkowo robiono je z pozłacanego brązu, dość szybko jednak z niego zrezygnowano na rzecz "britannium", czyli stopu cyny, antymonu i miedzi, który pokrywano 24-karatowym złotem. Nagrody wykonane z tego surowca miały gładszą powierzchnię i bardziej się błyszczały. Jedna statuetka waży ok 4kg i mierzy 35cm wysokości.

Zobacz: Oscary 2014. Najlepsze kreacje poprzedniej gali

Zobacz też: OSCARY 2014: Kto poprowadzi 86. galę rozdania Oscarów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki