Jerzy Skolimowski

i

Autor: AKPA/Niemiec Jerzy Skolimowski

Wielka szansa dla Polaka

"IO" Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscara! Z kim będzie rywalizować?

2023-01-24 15:12

Kolejny sukces Polaka na arenie międzynarodowej! Film "Jerzego Skolimowskiego (85 l.) otrzymał właśnie nominację do najważniejszej nagrody filmowej na świecie. Z kim rodzimy artysta będzie walczył o statuetkę Oscara?

24 stycznia odbyło się oficjalne ogłoszenie nominacji do tegorocznej, 95. edycji rozdania prestiżowych Oscarów. Polacy mogą być dumni, ponieważ w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy może triumfować Jerzy Skolimowski i jego "IO". Rywalami są: "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy), "Argentyna, 1985" (Argentyna), "Blisko" (Belgia) oraz "Cicha dziewczyna" (Irlandia).

Oscary 2023. Poznaliśmy nominowanych

Dzieło Jerzego Skolimowskiego, które było wielokrotnie już nagradzane, chociażby nagrodą jury w Cannes w kategorii najlepszy film, zostało zauważone również przez krytyków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. "IO" wraz z pięcioma innymi produkcjami zostało wybrane spośród wielu filmów zgłoszonych z aż 92 krajów.

- Oglądany z perspektywy zwierzęcia świat wydaje się tajemniczą zagadką. "IO", szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale "IO" ani na chwilę nie traci swojej niewinności - czytamy w opisie filmu na stronie Filmweb.

Szansę na zdobycie złotej statuetki ma również Lady Gaga oraz Rihanna, których piosenki są nominowane w kategorii najlepsza piosenka filmowa. Wiele osób jest przekonanych, że po drugą tego rodzaju nagrodę sięgnie pierwsza z pań (cztery lata temu wygrała z piosenką "Shallow").

Uroczysta gala rozdania Oscarów już 12 marca.

Posłuchaj rozmowy o męskości, kobietach i o tym, kiedy facet staje się długodystansowcem.

Gościem podcastu Marcina Mellera jest pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają