Pogrzeb Antoniego Krauzego. Zapis RELACJI z uroczystości [ZDJĘCIA]

2018-02-20 14:00

Reżyser Antoni Krauze zmarł w wieku 78 lat w środę 14 lutego. Dziś odbył się pogrzeb reżysera, którego ostatnim filmem był "Smoleńsk". Antoni Krauze został pochowany na cmentarzu w podwarszawskiej Falenicy. Wcześniej za duszę zmarłego została odprawiona msza pogrzebowa w Warszawie, w kościele ojców dominikanów na Służewie.

Antoni Krauze

i

Autor: AKPA

Antoni Krauze zmarł 14 lutego. Reżyser, który byłl twórcą takich filmów jak: "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk" odszedł w wieku 78 lat. To właśnie film o katastrofie smoleńskiej był ostatnim dziełem reżysera. Antoni Krauze zapowiedział tuż przed premierą filmu, że więcej nie będzie tworzył i wycofał się z życia publicznego: -  Ja się teraz już wycofuję na samo dno życia. Ukryć się gdzieś chcę, zniknąć - mówił w jednym z wywiadów i dodał wówczas, że więcej filmów nie zrobi. Pogrzeb Antoniego Krauzego zaplanowano na 20 lutego. O godzinie 10.30 odprawiona została msza pogrzebowa w kościele ojców dominikanów na warszawskim Służewie. Reżyser został pochowany na cmentarzu w Falenicy. Minister kultury Piotr Gliński wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o to, by pogrzeb Antoniego Krauzego miał charakter państwowy. Zapis relacji z uroczystości pogrzebowej.

13.00 Zakończyły się uroczystości pogrzebowe reżysera Antoniego Krauzego.

12.45 Zdjęcie z cmentarza:

12.40 Na stronie kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy pojawił się list, który został odczytany w kościele w czasie mszy żałobnej:

12.30 Karawan z trumną jest już na cmentarzu.

12.02 Żałobnicy opuszczają kościół. Teraz udadzą się na cmentarz w Falenicy.

11.55 W asyście żołnierzy trumna za chwilę zostanie wyniesiona z kościoła.

11.45 Pogrzeb powoli dobiega końca, po mszy, trumna z ciałem reżysera zostanie odprowadzona na cmentarz w Falenicy.

11.40 Minister Piotr Gliński bierze udział w ostatnim pożegnaniu reżysera:

11.30 Na mszy w intencji zmarłego reżysera "Smoleńska" jest też wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska oraz poseł Andrzej Melak.

11.10 Tak wyglądał moment przekazania odznaczenia:

10.55 Trwa msza święta w intencji zmarłego Antoniego Krauzego.

10.50 Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, odczytuje list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego . - Swoje dwa ostatnie filmy robił, mimo kłód rzucanych pod nogi - mówi Terlecki o "Czarnym czwartku" i "Smoleńsku". - To dzięki niemu prawda o Smoleńsku znalazła swój artystyczny, a więc wieczny, wyraz.

10.44 Gliński wspomina słowa Krauzego na temat filmu "Smoleńsk", który mówił, że czuje potrzebę pracy nad tym filmem. - Antku, nie zapomnimy twojej postawy, jesteśmy wdzięczni za twoją pracę, odwagę i wierność - mówi minister kultury.

10.40 Głos zabiera minister kultury Piotr Gliński: - Był wrażliwy, mądry, lekko zdystansowany, czysty (...) lekko tajemniczy. W sensie etycznym nieugiętym i twardym, nie czapkował żadnej władzy.

10.35 Za wybitne zasługi w dziedzinie sztuki zmarły reżyser został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przekazał minister Adam Kwiatkowski z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

10.33 Na mszę pogrzebową przybył były szef MON Antoni Macierewicz. Jest też wdowa po generale Błasiku, Ewa Błasik. Jest posłanka Małgorzata Wassermann oraz wicemarszałek Stanisław Terlecki.

10.25 W kościele zgromadzili się już żałobnicy. Na środku stoi przykrytym fioletowym materiałem katafalk, a na nim jest  jasna trumna. Wokół kilka wieńców z białymi i czerwonymi kwiatami.

Zobacz: Szczegóły pogrzebu Antoniego Krauzego. Głos zabrał minister

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki