Pogrzeb Jerzego Janeczka. Aktor "Samych swoich" żegnany z honorami. Przybyli znani aktorzy [RELACJA]

Jerzy Janeczek (+77 l.) zmarł nagle w wyniku użądlenia przez pszczołę. .Aktor znany z roli Witii Pawlaka z "Samych swoich" był uczulony na jad tych owadów. Pogrzeb Janeczka rozpoczął się 20 lipca o godz. 12.00 zabytkowym kościele pw. Trójcy Świętej w Lutkówce, nieopodal Łowicza. Bliscy żegnają artystę w wyjątkowym miejscu. Wnętrze świątyni robi wrażenie. A przed nią tłumy, które chcą pożegnać Janeczka! Zobacz, jak wyglądało ostatnie pożegnanie wybitnego aktora. Sprawdź relację z uroczystości. Mamy już pierwsze zdjęcia!

Pogrzeb Jerzego Janeczka. Relacja z uroczystości

i

Autor: AKPA Pogrzeb Jerzego Janeczka. Relacja z uroczystości

Zmarły 11 lipca w dramatycznych okolicznościach aktor, spocznie na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim, gdzie znajduje się m.in. nagrobek żołnierza napoleońskiego mjr Józefa Wiśniewskiego (+76 l.) - właściciela dóbr Nosy-Poniatki. Jerzego Janeczka pożegna najbliższa rodzina - żona, córki i brat oraz przyjaciele ze środowiska filmowego.

Kościół, w którym zostanie odprawiona msza żałobna zaliczany jest do najstarszych drewnianych obiektów sakralnych na Mazowszu. Wzniesiono go w 1744 roku, a wnętrze świątyni jest barokowe.

Jerzy Janeczek. Kim był aktor "Samych swoich"?

Najbardziej znany był z roli Witii Pawlaka, syna Kazimierza Pawlaka (Wacław Kowalski). Aktor wystąpił także w dwóch kolejnych częściach trylogii Sylwestra Chęcińskiego - "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Zagrał także w "Stawce większej niż życie", "07 zgło się", czy "Koronie królów". Aktor pod koniec lat 80. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Do Polski powrócił w 2007 roku.

Jerzy Janeczek zmarł, bo nie posłuchał żony. Nowe fakty w sprawie śmierci aktora "Samych swoich"

Nie żyje Jerzy Janeczek. Śmierć Witii Pawlaka z filmu "Sami swoi"

13:30 Urna z prochami aktora została złożona do grobu. Zmarłemu ofiarowano mnóstwo białych róż. Na pogrzebie pojawili się znani aktorzy, m. in. Henryk Talar i Marek Barbasiewicz. 

13:00 Na zewnątrz przybywa żałobników. W maleńkiej świątyni nie pomieściliby się wszyscy. Przy urnie Jerzego Janeczka czuwa żona, córki, brat oraz przyjaciele ze środowiska filmowego. Jednak gwiazdor "Samych swoich" miał też spore grono fanów.

12:45 Informację o śmierci aktora przekazał Wiktor Zborowski za pośrednictwem mediów społecznościowych: "Odpoczywaj Jurku w spokoju". 

12:32 Śmierć Janeczka była ciosem dla rodziny i fanów. Aktor bardzo dbał o zdrowie. Jak stwierdziła Ilona Kuśmierska, czyli aktorka grająca Jadźkę w "Samych swoich", aktor słynął z dbania o formę:

- Codziennie się gimnastykował, często chodził na basen. Niedawno byli z żoną w sanatorium. Wybrali się tam pierwszy raz. Wrócili bardzo zadowoleni. Jerzy powiedział mi wtedy, że ma wrażenie, że nabrał sił na kolejne dwadzieścia lat życia. Szkoda, że okazało się inaczej - wyznała w wywiadzie dla WP.pl

12:30 Uroczystość pogrzebowa odbywa się w drewnianej świątyni, w środku zgromadzili się najbliżsi zmarłego, ale przed kościołem pojawili się również inni goście, którzy przysłuchują się mszy i żegnają aktora.

12:15 Z jednej strony urny postawiono portret zmarłego artysty, a z drugiej strony wartę czyni górnik w odświętnym stroju. Postawiono mnóstwo wieńców pogrzebowych i kwiatów.

12:00 Aktor został skremowany. Jego prochy umieszczono w urnie, która stoi na honorowym miejscu w zabytkowym kościele pw. Trójcy Świętej w Lutkówce, nieopodal Łowicza.