Festiwal Kultury Narodowej

i

Autor: Materiały prasowe

Brawo!

Spektakularny sukces pokazów kinowych na III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

2023-02-28 15:58

Od piątku, 24 lutego do niedzieli, 26 lutego w warszawskim kinie Iluzjon odbywały się wyjątkowe pokazy kinowe w ramach III edycji Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. W ciągu trzech dni zainteresowanie pokazami w kinie było ogromne, co sprawiło, że frekwencja była 100%. Aż 2 tysiące widzów obejrzało 26 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej, ale zainteresowanie ofertą kinową FKN było znacznie większe. W repertuarze znalazły się najlepsze filmy fabularne i dokumentalne, znane i lubiane przez widzów seriale TVP, które powstały w ostatnim czasie oraz propozycje dla najmłodszych.

Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się pokazy filmów fabularnych. Film „Prorok” w reż. Michała Kondrata był prezentowany trzykrotnie i zgromadził 302 osoby, natomiast przedpremierowy pokaz filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, obejrzało 260 widzów, frekwencja na pokazie wyniosła 100%.

Widzowie licznie obejrzeli film „Marzec’68” (reż. Krzysztof Lang), który w ciągu tych dni pokazywany był trzykrotnie i obejrzało go aż 247 osób, „Sonatę” – reż. Bartosz Blaschke zobaczyło 192 widzów. Film „Orlęta. Grodno’39” (reż. Krzysztof Łukaszewicz) osiągnął 100% frekwencję, natomiast na filmie „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut) pobranych zostało prawie 100% wejściówek.

Wśród filmów dokumentalnych prezentowanych w kinie Iluzjon najwięcej widzów obejrzało premierę dokumentu „Klątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywców” w reżyserii Dariusza Załuskiego, Oswalda Rodrigo Pereiry. Zwycięski projekt zeszłorocznej edycji konkursu FKN zobaczyło w trakcie dwóch seansów 247 osób.

Niedzielny poranek w kinie Iluzjon przygotowany został dla najmłodszych widzów. TVP ABC zaprezentowało spektakl „Misja Lolka Skarpetczaka” i program „Figu Migu na planecie Czochras”. Po pokazach kinowych najmłodsi widzowie spotkali się z bohaterami i wzięli udział w zabawach, konkursach i innych niespodziankach. Pokazy dla dzieci cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - uczestniczyło w nich 202 widzów.

III edycja Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” trwa od 22 lutego i ma na celu promocję treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnienie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Organizatorem wydarzenia jest Telewizja Polska. Oferta festiwalowa dostępna jest na stronie www.fkn.tvp.pl, na której publikowane są też wywiady z twórcami i relacje z poszczególnych dni festiwalowych. Także na stronie fkn.tvp.pl do 28 lutego do godz. 16:00, widzowie mogą głosować na najlepszą ich zdaniem produkcję .

Zwieńczeniem festiwalu będzie uroczysta Gala zaplanowana na 1 marca, na której zostaną uhonorowani laureaci Złotym i Platynowymi Ryngrafami. Na transmisję wydarzenia zapraszamy o godz. 21.10 do TVP1, TVP Historia oraz TVP Historia2.

Aktualne informacje znajdują się na stronie festiwalu www.fkn.tvp.pl, profilach fb FKN i „TVP włącz się” oraz IG festiwalu.

Maciej Kurzajewski: Wnuczka pogodzi prezentera i jego byłą żonę Paulinę Smaszcz?
Sonda
Premiery na Festiwalu w Opolu: który wykonawca Twoim zdaniem wypadł najlepiej?
Nasi Partnerzy polecają