Sukces Polski na prestiżowym festiwalu filmowym w Amsterdamie

2016-11-24 13:12

Kolejny polski film doceniony za granicą! Dokument "Kiedy ten wiatr ustanie" dostał nagrodę na prestiżowym festiwalu w Amsterdamie IDFA. Dzieło opowiada o losach Tatarów Krymskich, którzy żyją na terenie okupowanego przez Rosję Krymu.

IDFA, czyli International Documentary Film Festival Amsterdam (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie) to największa tego typu impreza na świecie. Co roku nagradza się na nim najwybitniejsze dokumenty. W tym roku Polska może pochwalić się sukcesem na festiwalu IDFA. Wszystko za sprawą filmu "Kiedy ten wiatr ustanie", opowiadającego o losach Tatarów mieszkających na terenie okupowanego przez Rosjan Krymu.

- Film opowiada o krymsko-tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu. Cztery osobiste historie skupiają w sobie, jak w soczewce rozległe doświadczenia ludzi żyjących pod presją politycznego reżimu. Trudności, jakie dotykają tę rodzinę, dotyczą szerszej społeczności i wywołują silne emocje. Głównym motywem filmu nie jest jednak reżim sam w sobie, ale jego konsekwencje rzutujące na los zwykłych ludzi, którzy po prostu chcą żyć, kochać i mieć rodzinę - czytamy na stronie dokumentu.

Film dostał nagrodę w kategorii Najlepszy Dokument Studencki. Reżyserką "Kiedy ten wiatr ustanie", jest Aniela Astrid Gabryel, która w momencie tworzenia swojego dzieła była studentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aniela Gabryel wybrała się za granicę naszego kraju i  w tajemnicy realizowała film. - Po kryjomu wędrowaliśmy pomiędzy różnymi rodzinami, które stworzyły sieć ludzi wspierających się nawzajem w tych trudnych czasach. Trudno było zilustrować siłę reżimu, ponieważ jakiekolwiek publiczne wyjścia z kamerą, mogły zakończyć filmowanie i napytać biedy głównym bohaterom - mówi o swojej pracy reżyserka.

Za zdjęcia odpowiedzialny jest Oleksandr Pozdnyakov, który również pomagał odnaleźć się Gabryel na Krymie. Montażem zajęła się Katarzyna Boniecka, asystentka w PWSFTiT w Łodzi. Dokument został wyprodukowany dzięki współpracy ze Studiem Filmowym Everest i PISF-em. Film swoją opieką artystyczną objął wybitny dokumentalista Jacek Bławut. Twórcy "Kiedy ten wiatr ustanie" otrzymali nagrodę w wysokości 2,500 euro.

Gratulujemy sukcesu!

Zobacz: Szok! Pierwszy Polak na Marsie!


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki