Nowe informacje w sprawie pogrzebu Macieja Damięckiego. Remont na Starych Powązkach nie będzie przeszkodą?

2023-11-21 22:02

Odwiedziliśmy grób rodziny Damięckich na Starych Powązkach. Trudno go było odnaleźć, bo z powodu przedłużającego się remontu zabytkowego muru Katakumb większość nagrobków w Alei Zasłużonych przykryta jest folią. Zastanawiamy się, czy w tej sytuacji rodzina Macieja Damięckiego zdecyduje się na pochówek aktora w tym miejscu. ustaliliśmy też, czy ogóle jest to obecnie możliwe.

Wiadomość o śmierci Macieja Damięckiego, przekazana przez dzieci aktora - Mateusza i Matyldę, wstrząsnęła światem artystycznym. Tym bardziej, że aktor do końca zdawał się być w pełni sił, regularnie pojawiał się na planie "M jak miłość", a 11 listopada wystąpił na deskach teatralnych, jak się potem okazało w swoim ostatnim spektaklu. Szczegóły pochówku aktora nie zostały jeszcze poddane, podobnie jak przyczyna śmierci. Jednak w opublikowanym w niedzielę, 19 listopada, nagraniu Mateusz Damięcki w poruszający sposób nawiązał do ojca i jego, apelując do mężczyzn, żeby się badali w ramach corocznej akcji movember. Maciej Damięcki dwukrotnie bowiem pokonał chorobę nowotworową - w dzieciństwie miał guza tarczycy, potem w dojrzałym życiu zwalczył raka prostaty.

Grób rodziny Damięckich na warszawskich Starych Powązkach zakryty foliami. Trwa remont

W piątek, 17 listopada, informowaliśmy o tym, że z pochówkiem aktora w rodzinnym grobie na Starych Powązkach może być problem. W związku z prowadzonymi tam pracami remontowymi groby w Alei Zasłużonych są osłonięte i nie tak dostępne, jak wymagałoby tego uroczystości pogrzebowe aktora, które z pewnością zgromadza tłumy.

- Jeśli jest taka potrzeba, pogrzeb może się odbyć - poinformował nas pracownik kancelarii Starych Powązek.

Odwiedziliśmy grób Ireny Górskiej Damięckiej i Dobiesława Damięckiego. Jak wiele pomników wokół jest on przykryty warstwami foli i mało dostępny. Jego stan widać na zamieszczonych w galerii zdjęciach. Z niecierpliwością oczekujemy więc decyzji rodziny w sprawie pochówku. O szczegółach będziemy informować.

Galeria: Tak dziś wygląda grób rodzinny Damięckich na Starych Powązkach. Przytłaczający widok

Nie żyje Maciej Damięcki. Aktor "M jak miłość" miał 79 lat
Listen on Spreaker.