Wiesław Gołas

i

Autor: pl.wikipedia.org Wiesław Gołas

Tak zapamiętaliśmy Wiesława Gołasa. Najlepsze role legendarnego aktora. Same hity!

2021-09-09 9:54

Wiesław Gołas – uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich aktorów - zmarł w czwartek, 9 września. W pamięci widzów pozostaną jego liczne role komediowe w filmach i serialach, a także występy kabaretowe. Teksty z kultowych filmów, w których zagrał, są powtarzane do dziś.

Wiesław Gołas zasłynął z wielu kultowych ról. Filmy i seriale, w których zagrał zna chyba każdy Polak. Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie niezapomnianymi rolami komediowymi. Dorobek artystyczny Gołasa jest imponujący. Współtworzył Kabaret Koń, był członkiem Kabaretu Dudek, wykonawcą piosenki "W Polskę idziemy" autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie. Wystąpił w niemal stu produkcjach kinowych i telewizyjnych.

Wiesław Gołas swoją przygodę z aktorstwem zaczął w 1954 r. od filmu "Pokolenie" w reż. Andrzeja Wajdy, a w 2008 r. wystąpił jeszcze w spektaklu telewizyjnym pt. "Przygody Sindbada Żeglarza". Sympatię widzów zdobył dzięki rolom w takich filmach jak: "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta". Niezapomniane pozostaną również jego występy w serialach "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4". Do dziś powtarzane są też słynne teksty ze skeczu pt. "Ucz się Jasiu", w którym aktor wcielił się w postać tytułowego Jasia, który był uczniem hydraulika.

Wiesław Gołas kończy 90 lat: Nie wierzę, że tyle przeżyłem

Wiesław Gołas zmarł w czwartek, 9 września, po długiej chorobie. Za miesiąc - 9 października - skończyłby 91 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE