Targi pogrzebowe NecroExpo. Dostali telefon o śmierci Krawczyka, pomogli zorganizować pogrzeb. Niezapomniani WIDEO

2022-06-15 12:35

Program "Niezapomniani. Cmentarne historie" gościł na targach funeralnych, które odbyły się w dniach 3-5 czerwca w Kielcach. Podczas NecroExpo zobaczyliśmy sporo ciekawostek kierowanych do zakładów pogrzebowych. Nowe trumny, urny, luksusowe karawany i zaskakujące usługi. Dowiedzieliśmy się m.in. o telefonie informującym o śmierci Krzysztofa Krawczyka oraz jak wygląda transport zwłok na Ukrainę.

Niezapomniani. Targi pogrzebowe NecroExpo

i

Autor: SE Niezapomniani. Targi pogrzebowe NecroExpo
Niezapomniani na targach pogrzebowych NecroExpo

Targi pogrzebowo-cmentarne NecroExpo wróciły po 3 latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Podczas 9. edycji targów funeralnych w Kielcach, wystawiło się 88 wystawców z siedmiu krajów. Były to głównie stoiska z trumnami, urnami, tabliczkami nagrobkowymi oraz akcesoriami dla zakładów pogrzebowych. Pojawiły się także nowe usługi, takie jak zamówienie relacji wideo z pogrzebu (firma pogrzebyonline.pl), czy wykorzystanie metali pozyskanych z ciała po kremacji do recyklingu (firma OrthoMetals). Na targach pojawiła się także mistrzyni ceremonii pogrzebowej Aneta Dobroch, która opowiedziała o nietuzinkowych pogrzebach świeckich. Obecna była także firma "Pogotowie pogrzebowe", która przyjmuje telefony o zgonach i pomaga w organizacji pogrzebów. To właśnie ich konsultanci odebrali telefon o śmierci Krzysztofa Krawczyka i pomogli zorganizować uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w Grotnikach pod Łodzią.

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Wojsko przy trumnie legendarnego piosenkarza. Po murach świątyni niesie się płacz

Na Międzynarodowych Targach Branży Pogrzebowej i Cmentarnej NecroExpo 2022 obecni byli także przedstawiciele oferujący karawany, w tym bardzo luksusowe, których cena waha w okolicy miliona złotych! W Kielcach mogliśmy zobaczyć m.in. karawany niemieckiej firmy Kuhlmann Cars, którą w Polsce reprezentuje Abnovo, lider branży samochodów pogrzebowych.

Najnowsze trendy związane z trumnami i urnami prezentowała hurtownia funeralna Funero, której centralnym produktem była patriotyczna trumna z godłem Polski. Firma Motis z kolei pokazywał urny biodegradowalne i maszynę do produkcji tabliczek z nazwiskiem osoby zmarłej. Na targach obecny był także Denis Matejko, właściciel firmy Funeral Repatriation transportującej zwłok na i z Ukrainy. Opowiedział Niezapomnianym, jak wygląda sprawa pogrzebów w realiach wojny u naszych wschodnich sąsiadów.

Niestety na targach funeralnych NecroExpo zabrakło firm kamieniarskich proponujących nagrobki i grobowce. Z pewnością pojawią się oni na targach Stone, które odbędą się 23-25 listopada 2022 w Poznaniu. Niezapomniani postarają się na nich być.

W kolejnym odcinku programu prowadzonego przez Macieja Gąsiorowskiego zobaczycie dalszą relację z targów pogrzebowych w Kielcach. Tym razem autor Niezapomnianych porozmawia m.in. z przedstawicielem firmy sprowadzającej do Polski piece kremacyjne, właścicielem pracowni poligrafii funeralnej, która wykonuje portrety, czy też z redaktorem naczelnym magazynu "Kultura pogrzebu". Nie zabraknie także wywiadu z prężnym zakładem pogrzebowym z Dolnego Śląska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki