Olga Tokarczuk

i

Autor: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Tokarczuk w niemieckiej prasie uderza W UNIĘ! Przewiduje, co stanie się po pandemii

2020-03-31 19:02

Polska noblistka wystąpiła na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeinen Zeitung” („FAZ”). Olga Tokarczuk w artykule w niemieckiej prasie skrytykowała działania Unii Europejskiej w walce z epidemią koronawirusa. - W zasadzie UE skapitulowała i zostawiła państwom narodowym podejmowanie decyzji w czasie kryzysu - podkreśla pisarka. Tokarczuk zdradziła też jak - jej zdaniem - będzie wyglądał świat po pandemii.

Olga Tokarczuk na łamach niemieckiej gazety określiła zamknięcie granic w Europie mianem największej porażki "w tych złych czasach”. „Powróciły stare egoizmy i kategorie "własny" i "obcy", z którymi walczyliśmy w nadziei, że już nigdy nie będą wpływać na nasze myślenie” - dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Olga Tokarczuk nie straci miliona złotych! Rząd zwolni z podatku polską noblistkę

- „Strach przed wirusem automatycznie obudził najprostsze atawistyczne przekonanie, że winni są «obcy» i zawsze niosą niebezpieczeństwa. Wirus przybył do Europy "z zewnątrz", nie jest nasz, jest obcy. W Polsce podejrzani stali się wszyscy, którzy wrócili z zagranicy” – pisze polska noblistka. „Wirus przypomina nam: granice wciąż istnieją i mają się dobrze" – czytamy.

Tokarczuk stwierdziła, że w Europie panuje przekonanie, że wirus dotarł „z zewnątrz”, a - jak zaznaczyła na łamach "FAZ" - w Polsce podejrzani stają się wszyscy, którzy wracają z zagranicy do kraju. W opinii noblistki kryzys doprowadzi do powstania nowych podziałów.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Koronawirus w Polsce. Komisja Europejska przekaże gigantyczne pieniądze

Pisarka nakreśliła też przyszłość po koronawirusie. Jej zdaniem wiele państw nie będzie w stanie poradzić sobie z kryzysem, a po ich likwidacji powstanie nowy porządek. - Tak jak to często bywa po kryzysach” - dodała. - Przed naszymi oczami ulatuje, przemija paradygmat cywilizacji, który kształtował nas przez ostatnich dwieście lat. Który brzmiał: jesteśmy panami stworzenia, możemy wszystko i świat należy do nas. Teraz nadejdą nowe czasy – kończy Olga Tokarczuk.

Super Raport 31_03
Nasi Partnerzy polecają