Violetta Villas. Wielki sukces i spektakularny upadek. (Nie)zapomniani [WIDEO]

2020-06-13 5:55
Niezapomniani. Violetta Villas
Autor: Archiwum Niezapomniani. Violetta Villas

Violetta Villas (+73 l.) była nietuzinkową postacią polskiego show-biznesu. Jej skomplikowane życie doskonale nadaje się na scenariusz filmu fabularnego. Wielkie sukcesy piosenkarki przeplatały się z bolesnymi upadkami. W związku z 82. rocznicą urodzin Villas, która przypadła 10 czerwca, przypominamy sylwetkę tej wspaniałej polskiej artystki. Ekipa programu "(Nie)zapomniani" odwiedziała także grób Violetty Villas na Starych Powązkach w Warszawie.

Skromna Czesia Cieślak

Jedna z najsłynniejszych polskich piosenkarek, która uchodziła za symbol seksu, urodziła się w maleńkiej miejscowości Heusy w Belgii, gdzie jej ojciec Bolesław Cieślak (+52 l.) pracował jako górnik w kopalni węgla kamiennego. Mama Janina (+71 l.) zajmowała się zaś domem i wychowywaniem czwórki dzieci. Rodzeństwem Villas byli – siostra Wanda (+75 l.) oraz dwaj bracia – Jerzy (+54 l.) i Ryszard (+70 l.). Rodzina Cieślaków do Polski wróciła po II wojnie światowej i osiadła w Lewinie Kłodzkim (woj. dolnośląskie). Czesława Cieślak jako 18-latka zaczęła szkolić swój głos. Lekcji śpiewu uczyła się w Szczecinie i Wrocławiu, aż w końcu trafiła do Warszawy, gdzie zaangażowano ją do Polskiego Radia, gdzie muzycy Edward Czerny i Pankracy Zdzitowiecki, wymyślili jej pseudonim Villas, biorąc go z… książki telefonicznej. Zanim zaczęła karierę na dobre, była już po rozwodzie z pierwszym mężem, porucznikiem wojsk pogranicza Piotrem Gospodarkiem (86 l.), z którym miała syna Krzysztofa (64 l.). Na ich ślub musiał zgodzić się sąd, gdyż Cieślak nie miała jeszcze ukończonych 17 lat.

Pasmo sukcesów

Kariera estradowa Violetty Villas nabrała tempa. Pierwszym sukcesem było zwycięstwo w plebiscycie „Expressu Wieczornego” na najlepszy polski szlagier. Jej piosenka „Dla Ciebie, miły” zdeklasowała konkurencję. Potem były występy na festiwalu w Sopocie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z wielkimi przebojami: „Przyjdzie na to czas” i „Do ciebie, mamo”. Villas odnosiła także wielkie sukcesy poza Polską. Koncertowała we Francji, Szwajcarii i w Niemczech. Występując w paryskiej rewii została zauważona przez impresario Frederica Apcara (+93 l.), który zaprosił ją do Las Vegas. Będąc w USA, piosenkarka występowała w słynnym Casino de Paris. Koszt koncertu z jej udziałem wynosił nawet 50 tysięcy dolarów! Dzięki występom poznała takie tuzy jak: Dean Martin (+78 l.), Paul Anka (79 l.),  Charles Aznavour ( +94 l.), czy Frank Sinatra (+82 l.), z którym miała prawdopodobny romans.  Villas słynęła z resztą z burzliwych związków. Jej kochankami byli m.in. znany z „Wielkiej gry” muzykolog Janusz Ekier (+85 l.), syn kompozytora Henryka Warsa (+74 l.) - Robert oraz dyrektor hotelu Dunes Major Arterburn Riddle.

Sukcesy na estradzie spowodowały, że wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer, zaproponowała jej angaż w swoich filmach. Ostatecznie skończyło się na drobnych rolach w produkcjach z Lee Marvinem (+63 l.), Bobem Hopem (+100 l.) i Glennem Fordem (+90 l.). Violetta Villas występowała także w polskich produkcjach filmowych. Wystarczy wspomnieć komedię „Dzięcioł” czy serial „Klub profesora Tutki”. Odmówiła ról w „Dziewczynach do wzięcia” Janusza Kondratiuka (+76 l.)  i „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (+90 l.).  Piosenkarka od 1979 roku występowała także w Teatrze Syrena, jednak z powodu konfliktu z reżyserem Stefanem Wentą odeszła z teatru, a jej rolę przejęła Lidia Stanisławska (66 l.). Wówczas Villas wycofała się na kilka lat z życia publicznego.  W 1988 roku będąc w Stanach Zjednoczonych wyszła po raz drugi za mąż. Wybrankiem Villas był Ted Kowalczyk, biznesmen polskiego pochodzenia. Wesele odbyło się w Chicago i miało kosztować 300 tysięcy dolarów! Małżonkowie rozwiedli się rok po ślubie. Były mąż Villas zarzucał jej, że zamiast seksu wolała wielogodzinne modły i zwierzęta.

Spektakularny upadek

W 1998 roku przeniosła się z podwarszawskiej Magdalenki do rodzinnego domu w Lewinie Kłodzkim, gdzie założyła schronisko dla zwierząt „Moi bracia mniejsi”, w którym trzymała około 150 psów, 300 kotów i kilkunastu kóz. Wojewódzki inspektor sanitarny wielokrotnie wydawał opinię, że schronisko Villas stanowi zagrożenie epidemiologiczne. Artystka była nawet oskarżona o znęcanie się nad zwierzętami. Schronisko zostało zamknięte w 2007 roku. Nie przeszkadzało to jednak piosenkarce przygarniać kolejnych psów i kotów. W 2007 roku w magazynie TVN „Superwizjer” zasugerowano, że artystka została zniewolona przez swojego menadżera, byłego właściciela skupu złomu, który ukrywał ją przed światem. Według sąsiadów była także źle traktowana przez swoją gosposię Elżbietę B. Violetta Villas podupadła finansowo. Jej emerytura wynosiła około tysiąca złotych. Dopiero trzy miesiące przed śmiercią premier Donald Tusk przyznał jej dożywotnią emeryturę w wysokości 4 tysięcy złotych.

Choroba i uzależnienie

Violetta Villas od 1968 do 1973 roku współpracowała z Służbą Bezpieczeństwa. Jako tajny współpracownik o pseudonimie Gabriella, dobrowolnie zgodziła się przekazywać informację o ciekawszych osobach wśród poznanych kontaktów towarzyskich. SB także zbierała na nią haki. Odnotowano rzekomy przepadek zakupu przez diwę narkotyków. Villas miała także być uzależniona od alkoholu i morfiny. W notatkach znajdowały się także wpisy o jej problemach psychicznych. Gwiazda polskiej estrady przebywała nawet w szpitalu psychiatrycznym w Stroniu Śląskim. Na przełomie 2006 i 2007 roku była na obserwacji, gdzie stwierdzono u niej zaburzenia urojeniowe.

Śmierć artystki

Ostatnie lata życia Villas spędziła w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Posiadłość, w której mieszkała, od lat popadała w ruinę. Artystka była skonfliktowana z rodziną i nie chciała od niej żadnej pomocy. Syna Krzysztofa, oskarżała o próbę przywłaszczenia majątku. W rzeczywistości nie miała praktycznie żadnych pieniędzy. Przed laty mieszkając w nieistniejącym już domu w podwarszawskiej Magdalence, padła ofiarą włamania i kradzieży. Złodzieje zrabowali z jej rezydencji trzy futra z norek, złotą biżuterię, kilkaset dolarów oraz sporą ilość polskiej gotówki. Straty oszacowano na 600 tysięcy złotych.

Artystką zajmowała się jej opiekunka Elżbieta B., która została oskarżona przez Prokuraturę Rejonową w Kłodzku o znęcanie psychiczne nad Villas oraz nieudzielenia pomocy, co miało wpływ na śmierć piosenkarki, do której doszło 5 grudnia 2011 roku. Przeprowadzona sekcja zwłok nie dała jasnej odpowiedzi, co do przyczyny zgonu. Mogło spowodować go kilka czynników: zapalenie płuc i zator tłuszczowy związany ze skomplikowanym złamaniem szyjki kości udowej oraz nieleczona miażdżyca, marskość wątroby i udar mózgu. Elżbieta B. w 2014 roku została skazana na 10 miesięcy pozbawienia wolności za nieudzielenie pomocy. Kobieta została uniewinniona wówczas przez sąd od zarzutów znęcania się psychicznego nad artystką. Do sprawy jednak powrócono i opiekunka Villas w 2019 roku usłyszała wyrok 1,5-roku więzienia za znęcanie się fizyczne i psychiczne nas swoją podopieczną. Zarzucano jej także, że głodziła diwę i poiła ją alkoholem.

Grób na Starych Powązkach

Violetta Villas pochowana jest na najstarszej warszawskiej nekropolii.  Nieopodal spoczywają także piosenkarka Danuta Rinn (+70 l.), reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski (+54 l.) i aktorka Hanka Bielicka (+90 l.).  Mogiła piosenkarki wykonana jest w całości z grafitu szwedzkiego o indyjskiego, imitującego włosy artystki. Porwane brzegi symbolizują natomiast jej skomplikowane życie. Kolorystyka nawiązuje także do ulubionej, cekinowej sukni Villas oraz czarnego boa, z którym często występowała na scenie.

Grób Violetty Villas. Niezapomniani

QUIZ. Niezapomniani. Violetta Villas na zawsze w naszych sercach! To warto o niej wiedzieć

Pytanie 1 z 10
Jak brzmiało panieńskie nazwisko Violetty Villas?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE