Ignacy Gogolewski. Małżeństwo z Łaniewską, romans z legendą TVP i wielka tragedia. Żona zginęła jak Jantar

2021-06-17 18:50
Ignacy Gogolewski kończy 90 lat
Autor: AKPA Ignacy Gogolewski kończy 90 lat

Ignacy Gogolewski świętuje dziś swoje 90. urodziny. Kim jest wybitny artysta? To aktor, reżyser i scenarzysta. Już na początku swojej kariery olśnił widzów w "Dziadach" Adama Mickiewicza, wystawianych w Teatrze Polskim w Warszawie. Gogolewski uznawany jest za jednego z "ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej" - świadczyć ma o tym jego wspaniały głos i dbałość o wypowiadane słowa. Prywatnie był mężem aktorki Katarzyny Łaniewskiej. Drugą żonę aktora spotkała tragedia. Gogolewski nie mógł pogodzić się z tą stratą. Przeczytaj o niezwykłym życiu aktora, jego dorobku oraz rodzinie.

Kim jest Ignacy Gogolewski?

Ignacy Gogolewski kończy 90 lat. Artysta ukończył studia w 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Uznanie przyniosła mu rola Gustawa w "Dziadach" Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Gogolewski związany był później z kilkoma warszawskimi teatrami. A w latach 1971-74 był dyrektorem Teatru Śląskiego w latach 1971-74. Natomiast w latach 1980-85 piastował stanowisko dyrektora w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Objął kierownicze stanowisko również w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (1985-89). Ignacy Gogolewski był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Do ról, jakie zagrał aktor należy dołączyć również te filmowe i serialowe. Artysta pojawił się m. in. w ekranizacji "Chłopów", w serialu "Stawka większa niż życie", "Na dobre i na złe", "Lekarze". Sam reżyserował przedstawienia teatralne. Jego życie prywatne naznaczone jest wielką miłością, romansem i tragedią. 

Grób Bohdana Smolenia. Niezapomniani

Ignacy Gogolewski kończy 90 lat. Małżeństwo z Łaniewską, romans i wielka tragedia

Aktor mógł zostać księdzem. Los zadecydował za niego:

- Pamiętam, jak katecheta proponował, abym został księdzem. Powiedział do mnie: "Ignaś, czy ty byś nie poszedł do seminarium?". Co tu mówić. To był 1945, może 46 rok. (...) Jedno jest pewne, ja chciałem się uczyć, uczęszczać do gimnazjum. Mojej babci Antoninie ten pomysł się nie podobał. Uważała z kolei, że powinienem być ślusarzem, bo wtedy zawsze pracę znajdę. Mama jednak, w jakimś akcie rozpaczy, dała mi 100 zł, bym zapłacił wpisowe do gimnazjum. I księdzem nie zostałem - wspominał Gogolewski. 

Ignacy Gogolewski był mężem aktorki Katarzyny Łaniewskiej. Doczekali się córki Agnieszki. Para rozstała się w atmosferze skandalu. Aktor nawiązał bowiem romans z legendarną spikerką TVP, Ireną Dziedzic (+93 l.). Dziennikarka była wtedy po rozwodzie i mieszkała cztery piętra niżej! Gogolewski się do niej przeprowadził. Później nie chciał już kontynuować związku. Po rozwodzie z Łaniewską aktor utrzymywał z nią przyjazne stosunki. W 2020 roku aktorka zmarła, a były mąż zjawił się ją pożegnać. Drugą żoną aktora była dziennikarka telewizyjna Marina Samet-Niecikowska. Zginęła w katastrofie lotniczej w Gabare 16 marca 1978 roku.  Aktor ma również syna Tadeusza z Elżbietą, pracownicą Ministerstwa Kultury i Sztuki z lat 70. Obecna partnerka Gogolewskiego to Ewa Kwiecień, teatrolożka.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze