Nie żyje Lucjan Kaszycki, jego muzyka wybrzmiewała w ponad 40 filmach. Komponował dla Sławy Przybylskiej i Ireny Santor

Nie żyje Lucjan Kaszycki
Autor: Facebook Nie żyje Lucjan Kaszycki

W wieku 89 lat zmarł wybitny polski kompozytor prof. Lucjan Kaszycki. Jego muzyka wybrzmiała w ponad czterdziestu filmach. Utwory, które skomponował śpiewała m.in. Sława Przybylska i Irena Santor. Był twórcą piosenki "Pamiętasz była jesień". Kształcił młodzież akademicką. Wybitny artysta zdobywał nagrody i cieszył się uznaniem w środowisku. Bliscy i przyjaciele Kaszyckiego dzielą się swoimi wspomnieniami w mediach społecznościowych.

Wielka strata dla polskiej kultury. 5 maja 2021 roku w Warszawie zmarł Lucjan Kaszycki - wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. O jego śmierci donosi m. in. Polskie Radio, ponieważ Kaszycki w latach 1975-1977 był Kierownikiem Redakcji Muzycznej Programu III PR. Udzielał się również jako pedagog, sam ukończył PWSM w Krakowie. Był autorem utworów orkiestrowych, wokalno-instrumentalnych, musicali, piosenek, muzyki jazzowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej i filmowej. Skomponował muzykę do ponad 40 filmów fabularnych m.in. obrazów Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Hoffmana i Stanisława Różewicza oraz filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych. Komponował dla Sławy Przybylskiej ("Pamiętasz była jesień"), Piotra Szczepanika, Joanny Rawik i Ireny Santor. Za utwór "Nie chodź tą ulicą" w wykonaniu Joanny Rawik otrzymał nagrodę na festiwalu w Opolu. 

- Lucjan Kaszycki to postać wielobarwna (...), całe życie tego artysty zespolone jest z muzyką. (...) Profesor ma w sobie ogromne pokłady dobroci, życzliwości, spokoju i wiary w to, że nawet w dzisiejszym świecie pełnym przemocy, kłamstwa, cynizmu należy zawsze wybierać jasną stronę - napisała Aldona Nawrocka-Woźniak w książce "Kaszycki", wydanej w 2012 roku.

Grób Wojciecha Młynarskiego | Niezapomniani
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze