Pigułka „dzień po” dostępna w Polsce bez recepty? Lewica składa projekt ustawy

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Mocne słowa

KEP ostro o tabletce "dzień po". Napisano wprost: Stosowanie tabletek „po” jest niemoralne, zawiera akceptację zniszczenia życia konkretnej osoby

2024-02-02 13:53

Zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych przedstawił swoje stanowisko w związku z tabletką "dzień po", która jest obecnie przedmiotem debaty politycznej. Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne przewiduje, że bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu), czyli właśnie tabletka "dzień po". Rozwiązanie będzie dotyczyło osób od 15. roku życia. KEP określa stosowanie takich tabletek jako niemoralne.

Autorzy stanowiska KEP zaznaczyli, że antykoncepcję doraźną definiuje się jako "środki i metody stosowane w celu zapobieżenia zajścia w ciążę po odbytym stosunku, ale jeszcze przed zagnieżdżeniem embrionu w macicy". Według autorów stanowiska od lat 70. XX w. wiele organizacji o zasięgu lokalnym i międzynarodowym zaczęło "redefiniować pojęcia" w ten sposób, że "poczęciem lub początkiem ciąży zaczęto uznawać zakończenie procesu implantacji zarodka w macicy, co ma miejsce najczęściej około 12-14 dnia po zapłodnieniu".

- Zatem wszelkie działania, które mogłyby zniszczyć zygotę, blastocystę bądź embrion ludzki przed implantacją, w myśl tak przyjętej definicji, nie byłyby kwalifikowane jako aborcyjne. Ta zmiana definicji początku ciąży umożliwia twierdzenie, że takie produkty jak pigułka "po" czy wkładka domaciczna nie działają poronnie, chociaż w istocie prowadzą do uśmiercenia nowo poczętego dziecka w pierwszych dniach jego życia – zaznaczono w stanowisku. I jak dodali autorzy stanowiska: "nauki biologiczne, a zwłaszcza genetyka i embriologia, jednoznacznie potwierdzają, że początek życia nowej istoty ludzkiej ma miejsce w procesie zapłodnienia".

Według nich "powstaje wtedy genetycznie odrębna, niepowtarzalna, dynamicznie rozwijająca się istota ludzka, nazywana na tym etapie rozwoju zarodkiem lub embrionem". Dlatego też zgodnie z tym, stoją oni na stanowisku, że "aborcją jest jakiekolwiek działanie skierowane przeciw istocie ludzkiej, które powoduje jej śmierć w okresie pomiędzy zapłodnieniem (tzn. poczęciem) i narodzeniem".

- Oznacza to, że postępowaniem aborcyjnym określa się nie tylko terminację ciąży po implantacji embrionu, ale także użycie leków lub środków, które uniemożliwiają zagnieżdżenie embrionu w błonie śluzowej macicy i w efekcie prowadzą do jego zniszczenia (obumarcia) – napisano w stanowisku Konferencji Episkopat Polski.

CZYTAJ: Ksiądz zabrał głos w sprawie pigułki "dzień po". Nie uwierzysz, do czego ją porównał. Zawrzało!

Jednocześnie przyznano, że z medycznego punktu widzenia odróżnia się techniki powodujące śmierć embrionu, o którym się wie, że już istnieje, od technik, które mają na celu jego zniszczenie, gdyby doszło do jego zaistnienia za pomocą "tabletki po" czy wkładki domacicznej, to jednak "z perspektywy etycznej obydwa działania są bardzo podobne i w jednakowej mierze niemoralne".

"Wśród mechanizmów działania tabletki "po" zawierającej levonorgestrel (dostępne w Polsce preparaty: "Escapelle", "Livopill") wymienia się hamowanie lub opóźnienie owulacji (głównie gdy zostanie podana do 3 dni przed owulacją), a także wpływ na rozwój i funkcjonowanie endometrium skutkujące zaburzeniem lub zahamowaniem procesu implantacji. Prowadzone badania wskazują również na zmiany w funkcjonowaniu ciałka żółtego, zmiany w strukturze śluzu szyjkowego oraz wpływ na perystaltykę jajowodów" – napisali.

DOWIEDZ SIĘ: Rewolucja w szpitalach. To koniec klauzuli sumienia wśród lekarzy!

Według autorów stanowiska dostępny w Polsce preparat "ellaOne", zawierający uliprystal "hamuje lub opóźnia owulację wtedy, gdy zostanie przyjęta 1-2 dni przed owulacją". Jeśli zostanie podana później – jak czytamy w stanowisku – blokuje działanie progesteronu, który odgrywa kluczową rolę w procesie przygotowania endometrium do implantacji, w samym procesie implantacji embrionu oraz w utrzymaniu prawidłowego przebiegu ciąży. Oba preparaty mają działanie wczesnoaborcyjne – ocenili w stanowisku KEP. Ponadto, według autorów stanowiska, "stosowanie tabletek "po" przyczynia się do traktowania ciąży jako problemu, z którym trzeba walczyć wszelkimi środkami, włącznie z aborcją".

Czym jest tabletka "dzień po"?  

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką dzień po, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne przewiduje, że bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu). Rozwiązanie będzie dotyczyło osób od 15. roku życia.

Prezydent przeciwko pigułce dzień po! Będzie VETO?!
Sonda
Czy uważasz, że kobiety powyżej 15 roku życia powinny bez recepty móc kupić tabletkę "dzień po"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki