Anna Kurska

i

Autor: Wojciech Stróżyk/REPORTER Anna Kurska

WZRUSZAJĄCE WSPOMNIENIE

Matka Jacka Kurskiego była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Miał wtedy tylko 15 lat

2022-08-01 12:46

Matka Jacka Kurskiego, Anna Kurska, jako nastolatka brała udział w Powstaniu Warszawskim. Była sanitariuszką, a miała wtedy tylko 15 lat. Wspomnień mamy z tamtego okresu nieraz słuchał Jacek Kurski: - Nigdy tego nie żałowała – mówił prezes TVP. - Zawsze była odważna i sprawiedliwa. Kochała Polskę. Udało jej się zaszczepić tę miłość i mnie - dodał.

Matka Jacka Kurskiego była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim

Jacek Kurski opowiedział kiedyś o tym, że jego ukochana mama Anna Kurska, jako 15-letnia dziewczyna brała udział w Powstaniu Warszawskim. - Z okien mojego gabinetu w TVP widzę Mokotów. Tam, w Klasztorze Sióstr Niepokalanek przy ulicy Kazimierzowskiej moja 15-letnia mama była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego. Nigdy tego nie żałowaławspominał kiedyś w rozmowie z nam Jacek Kurski. Jak dodał, jego matka zawsze charakteryzowała się odwagą i tym, by postępować sprawiedliwie: - Zawsze była odważna i sprawiedliwa. Kochała Polskę. Udało jej się zaszczepić tę miłość i mnie - komentował prezes TVP. Matka Jacka Kurskiego nosiła jako sanitariuszka pseudonim "Marta". Po wojnie Anna Kurska ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i została sędzią. W latach Solidarności działała, była założycielką Solidarności w gdańskim sądzie, współpracowała z Lechem Kaczyńskim i angażowała się w pomoc represjonowanym działaczom Solidarności. 

Powstanie Warszawskie. Halina Koseska wspomina: "Widziałam, jak żołnierz zabija powstańca za buty..."

Prezes TVP pojawi się na koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Patriotyzm zaszczepiła w swoim synu Jacku Kurskim, dlatego też nic dziwnego, że 1 sierpnia 2022 prezes TVP pojawi się wraz z żoną na koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. To dla niego ważne wydarzenie, bo gdy śpiewa pieśni powstańcze, myśli wtedy właśnie o matce, uczestniczce Powstania Warszawskiego.

SPRAWDŹ TEŻ: Straszliwa historia ojca braci Kaczyńskich! Chodzi o pierwsze dni Powstania Warszawskiego

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany