Straszna historia

Nieznany syn Edwarda Gierka. Wszyscy myśleli, że miał tylko dwóch synów. Z trzecim wiąże się wielka tragedia

2022-12-26 16:15

Edward Gierek przez dziesięć lat był I sekretarzem KC PZPR. Dla jednych jest symbolem odradzania się Polski po epoce Władysława Gomułki, dla innych człowiekiem, który odpowiada za gigantyczny kryzys gospodarczy. O życiu prywatnym Edwarda Gierka swego czasu media rozpisywały się bardzo szeroko. Każdy znał małżonkę I sekretarza KC PZPR - Stanisławę i jego dwóch synów: Adama i Jerzego. Prawie nikt nie wie, że Edward Gierek miał jeszcze jednego syna. Wiąże się z nim wielka tragedia. Co się stało z nieznanym synem komunistycznego przywódcy?

Edward Gierek: żona, synowie i synowa

Edward Gierek w latach 1970 - 1980 był I sekretarzem KC PZPR, czyli najważniejszą osobą w państwie. Nic dziwnego, że nie tylko jego życie polityczne interesowało Polaków, lecz także prywatne. Na temat żony przywódcy Polski Ludowej - Stanisławy Gierek - krążyły niestworzone historie, takie jak to, że... latała do fryzjera do Paryża. Obiektem zainteresowania obywateli byli także synowie Edwarda Gierka: Adam i Jerzy. O drugim wiele się nie mówiło, pierwszy natomiast - Adam Gierek - zrobił całkiem sporą karierę polityczną: był m.in. europosłem i senatorem. Bardzo burzliwe było jego małżeństwo z wybitną okulistką - profesor Ariadną Gierek-Łapińską. Kobieta miała problemy z alkoholem, o czym wspominała nawet jej córka, wnuczka Edwarda Gierka. Prawie nikt za to nie wie, że Edward i Stanisława Gierkowie mieli jeszcze jednego syna. 

Trzeci syn Edwarda Gierka. Jego śmierć to był straszny cios

O istnieniu Adama Gierka i jego brata Jerzego każdy wiedział. Adam urodził się w 1938 roku, gdy jego ojciec miał 25 lat. Cztery lata później na świat przyszedł Jerzy. W międzyczasie urodził się jeszcze jeden syn późniejszego I sekretarza KC PZPR. W 1940 roku Stanisława Gierek urodziła Zygmunta. Niestety, stała się straszna tragedia i chłopczyk zmarł w wieku niemowlęcym. Dla rodziców musiał to być straszny cios. W tamtych czasach jednak śmiertelność wśród niemowląt była znacznie większa niż dziś. 

Quiz. I sekretarze KC PZPR. Gomułka, Gierek, Jaruzelski i inni. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 12
Który z sekretarzy miał przydomek "Wiesław"?
Historyk MASAKRUJE film Gierek. Nieporozumienie i farsa! | Historia z Koprem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki