Joe Biden, Andrzej Duda

i

Autor: AP

Co za luksusy!

Porównanie domów: tak mieszka Biden, tak mieszka Duda [ZDJĘCIA]

2023-02-20 5:00

Powszechnie wiadomo, że prezydenci mieszkają w niebywałych luksusach. W Stanach Zjednoczonych to Biały Dom, w Polsce zaś Pałac Prezydencki. Jak się w nich mieszka? Rzucamy nieco światła na lokum Joe Bidena i Andrzeja Dudy!

Joe Biden mieszka w Białym Domu

Biały Dom został wybudowany w 1792 roku i dzieli się na kilka części. Jedna z nich to Rezydencja Wykonawcza. Na parterze znajduje się biblioteka i pomieszczenia gospodarcze, pierwsze piętro zaś pełni funkcję reprezentacyjną. Prezydent z rodziną zajmuje pomieszczenia mieszkalne na 3. i 4. piętrze. Głowa państwa pracuje w Skrzydle Zachodnim, gdzie znajduje się słynny Gabinet Owalny. Wschodnie Skrzydło to miejsce pracy pierwszej damy, a w jego podziemiach ukryty jest schron przeciwatomowy. Biały Dom otaczają ogrody założone przez poprzednie pierwsze damy oraz ogród warzywny i ogród różany.

Pałac prezydencki w Warszawie: Prezydent i jego bliscy mieszkają na całym drugim piętrze

Pałac Prezydencki z kolei powstał w XVIII wieku. Mieści w sobie gabinet prezydenta, kapliczkę na parterze, ogromną salę bankietową i ogród zimowy w lewym skrzydle budynku. Prezydent i jego bliscy mieszkają na całym drugim piętrze, na który można dostać się windą. Do dyspozycji ma tam apartament o powierzchni 200 metrów kwadratowych, jadalnię, sypialnię, a nawet małą kuchnię, gdzie można przyrządzić coś na szybko. Wnętrza są ogromne, dominują pastelowe odcienie beżu i brązu oraz biel. W wielu miejscach można zobaczyć bukiety ze świeżych kwiatów. Wrażenie robi także ogromny ogród, o który na bieżąco dbają ogrodnicy, zasadzając kwiaty odpowiednie dla aktualnej pory roku, dzięki czemu zawsze jest w nim kolorowo.

W PONIŻEJSZE GALERII ZDJĘĆ ZOBACZYCIE, JAK WYGLĄDAJĄ DOMY ANDRZEJA DUDY I JOE BIDENA:

Sonda
Wolałbyś/-ałabyś mieszkać w...
Express Biedrzyckiej - Jan Piekło: Biden widzi lepiej i rozsądniej niż europejscy przywódcy
Listen on Spreaker.