Prezenterzy Dziennika Telewizyjnego w stanie wojennym

i

Autor: Bogdan Sarwinski/East News Prezenterzy Dziennika Telewizyjnego w stanie wojennym

Stan wojenny

Prezentowali "Dziennik Telewizyjny" w mundurze. Co się stało z dawnymi dziennikarzami TVP?

2022-12-13 9:49

13 grudnia 1981 roku Dziennik Telewizyjny był inny niż dotychczasowe. Trwał półtorej godziny, a prezenterzy w nim występujący, ubrani byli w mundury wojskowe. Pomysł takiego charakterystycznego ubioru wyszedł od dziennikarza Marka Tumanowicza (75 l.). Zobaczcie, jak potoczyły się losy prezenterów, którzy poparli wprowadzenie stanu wojennego.

W okresie stanu wojennego w Dzienniku Telewizyjnym występowali m.in. Adam Bronikowski, Andrzej Racławicki, Witold Stefanowicz, Marek Tumanowicz, Stanisław Kaczmarski, Marek Barański, Grzegorz Wożniak, Marcin Willman i Krzysztof Bartnicki. Wiadomości sportowe w mundurze kapitana lotnictwa prezentował Waldemar Krajewski. Od 13 grudnia 1981 roku do końca stanu wojennego Telewizją Polską rządzili komisarze wojskowi, na czele z płk. Władysławem Korczakiem. Za Dziennik Telewizyjny odpowiedzialny był ppłk. Włodzimierz Szymański z Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego - czytamy na dzieje.pl. Potem dołączył do niego ppłk Bohdan Świątkiewicz. Nadzór nad wojskowymi piastował z kolei sam gen. Józef Baryła (1924-2016, Cmentarz ewangelicko-reformowany w Warszawie).

Los dziennikarzy Dziennika Telewizyjnego w III RP

Andrzej Racławicki po odejściu z TVP pracował jako konferansjer na bazarze na Stadionie X-lecia w Warszawie. Marek Tumanowicz przez wiele lat był bezrobotny, pracował m.in. jako stróż i ochroniarz. Napisał później książkę "Z DTV w życiorysie". Witold Stefanowicz (84 l.) po upadku komuny zajął się szkoleniami PR. Grzegorz Woźniak (82 l.), który był współpracownikiem Wojskowych Służb Informacyjnych i Służby Bezpieczeństwa (TW Cezar) po zakończeniu stanu wojennego został korespondentem Telewizji Polskiej w Nowym Jorku. Stefan Kisielewski umieścił go na tzw. liście Kisiela, zestawieniu osób najbardziej zasłużonych dla propagandy PRL. Po wygranych przez SLD wyborach w 1993 r.,  pracował w Państwowej Agencji Informacyjnej. Był także członkiem sztabu wyborczego Aleksandra Kwaśniewskiego. Potem tłumaczył książki z języka angielskiego. Był mężem dziennikarki Ireny Falskiej, a potem, w 1988 roku ożenił się z inną dziennikarką TVP, Barbarą Grad.

Marek Barański (75 l.) w wolnej Polsce  był zastępcą szefa tygodnika "Nie" i naczelnym dziennika "Trybuna". Pracował także w wydawanym przez SLD miesięczniku "Tak po prostu" i w tygodniku antyklerykalnym "Fakty i Mity".

Krzysztof Bartnicki (69 l.), który gwiazdą "Dziennika Telewizyjnego" stał się już po stanie wojennym w TVP pracował do 2006 roku. Krótko prowadził "Wiadomości", był także redaktorem w redakcji Aktualności Telegazety TVP. Potem był Był rzecznikiem Telekomunikacji Polskiej i pracował jako trener szkoleń z zakresu komunikacji społecznej.

Adam Bronikowski (86 l.) w TVP pracował do 1986 roku. Przez 10 ostatnich lat związany był z Redakcją Ekonomiczną. Został pozyskany przez wywiad wojskowy i zarejestrowany został jako TW „Adam”. Po przejściu na emeryturę publikował swoje teksty w "Przeglądzie Przemysłowo-Gospodarczym", "Solidnej Firmie" i "VIP".

Quiz. Co wiesz o stanie wojennym? Tylko znawcy PRL-u dostają 8/10!

Pytanie 1 z 10
1. Jak zaczynało się wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłaszał stan wojenny w Polsce?