Zastanawiająca obserwacja

Tajemnica twarzy Jana Pawła II. "Coś niezwykłego". Mówił o tym Lech Kaczyński

2023-03-14 15:35

Gdy Jan Paweł II umierał, Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy. W ostatnich dniach życia polskiego papieża w stolicy odbywały się msze św. za zdrowie Jana Pawła II. - Niestety ostatnia okazała się być mszą za Jego duszę - wspomniał Kaczyński w rozmowie z "Faktem" opublikowanej w 5. rocznicę śmierci Karola Wojtyły. 8 dni później prezydent RP zginął w katastrofie smoleńskiej. Lech Kaczyński w wywiadzie wspominał też spotkanie z papieżem. Zwrócił uwagę na twarz Jana Pawła II.

Lech Kaczyński zwrócił uwagę na twarz Jana Pawła II

Dla Lecha Kaczyńskiego Jan Paweł II był postacią szczególną. - Niezwykle ważna jest dla mnie Jego działalność nie tylko w wymiarze religijnym - a wpłynął On na pewną zmianę również moich przekonań, tak jak nas wszystkich - ale także w wymiarze społecznym, w okresie Solidarności i stanu wojennego, działalność, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do upadku komunizmu - podkreślił prezydent RP w latach 2005-2010. Lech Kaczyński w poruszającej rozmowie opowiedział o osobistych doświadczeniach związanych z polskim papieżem. Prezydent zwrócił uwagę na jeden szczegół związany z twarzą Jana Pawła II. - Najlepiej zapamiętałem Ojca Świętego z Jego pierwszej wizyty w Ojczyźnie po 1989 roku i spotkania na Zamku Królewskim. Moją uwagę zwróciło coś niezwykłego, duchowego, co biło z Jego twarzy - mówił Lech Kaczyński. 

Lech Kaczyński o przesłaniu Jana Pawła II

Rozmowa z prezydentem ukazała się tuż przed katastrofą smoleńską. Lech Kaczyński zanim zginął, zdążył powiedzieć jeszcze o dziedzictwie Jana Pawła II. - Europa musi pamiętać o wielkim przesłaniu Ojca Świętego – przesłaniu, które głosi, że świat stale się zmienia, poglądy na różne rzeczy się zmieniają, ale fundamentem naszej cywilizacji niezmienne pozostaje Chrystus i oparcie w dekalogu. To są nasze korzenie i nie wolno się od nich odcinać - zaznaczył Lech Kaczyński, który zwykle był blisko Kościoła, choć nie zawsze działał zgodnie z żądaniami biskupów. Nie chciał na przykład majstrować przy kompromisie aborcyjnym. - Jeśli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać - dobitnie podkreślił. 

W naszej galerii zobaczysz zdjęcia twarzy Jana Pawła II. Czy - podobnie jak Lech Kaczyński - widzisz w niej coś niezwykłego?

Quiz. Który prezydent to powiedział? Pierwsze pytanie to łatwizna! Poradzisz sobie z resztą?

Pytanie 1 z 12
Który prezydent to powiedział?: "Ja panu mogę nogę podać"
Kaczyński rusza w Polskę. Jest plan
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany