Jest plan, gdzie ma stanąć

Tak będzie wyglądał pomnik Andrzeja Leppera. Rzeźbiarz szykuje posąg z brązu [TYLKO U NAS]

2024-02-21 4:51

- Pomnik Andrzeja Leppera jest na etapie zrobionej głowy i szkicu ideowego, pracuję nad głównymi założeniami, jak powinien wyglądać w szczegółach monument – opowiada w rozmowie z „Super Expressem” rzeźbiarz, Bartłomiej Kurzeja, który znał lidera Samoobrony. W akcję zaangażowane jest Stowarzyszenie „Z podniesioną głową”. - Już wkrótce będą wstępne odlewy – dodaje przewodniczący stowarzyszenia Piotr Nastałek.

Po 13 latach od tragicznej śmierci byłego wicepremiera i lidera Samoobrony, Andrzeja Leppera (+57), mnożą się inicjatywy upamiętnienia jego osoby. Najpierw rolnicze związki zawodowe informowały, że chcą postawić w stolicy pomnik. Taki sam cel ma stowarzyszenie „Z podniesioną głową”. Pomnik projektuje zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem rzeźbiarz, Bartłomiej Kurzeja. Zgodnie z jego koncepcją, wykonany z brązu Andrzej Lepper będzie stał wśród kłosów żyta, wpatrzony w swoje dłonie. - Chciałbym, żeby sam monument był miejscem do spotykania się Polaków. Mam nadzieję, że pomnik skończę w tym roku i stanie on w okolicach Sejmu lub tam, gdzie Andrzej Lepper zginął, niedaleko Ronda de Gaulle'a. Sama idea powstania pomnika jest bardzo interesująca. Andrzej Lepper wyszedł z ludu, można się było z nim nie zgadzać, ale ten interes narodowy rozumiał. Wymiar społeczny pomnika ma na celu pokazanie Leppera jako przywódcy i warto zainteresować się tym, co szef Samoobrony głosił przez lata w kontekście interesów narodowych – opowiada nam Bartłomiej Kurzeja.

SPRAWDŹ: Tak mieszkał Andrzej Lepper. Luksus lat 90. Też mieliście takie meble? [FOTO]

- Nasze Stowarzyszenie ,,Z podniesioną głową”, wraz z Mistrzem Bartłomiejem Kurzeją właśnie pracuje nad kolejnym etapem budowy pomnika Andrzeja Leppera – dodaje z kolei Piotr Nastałek. - Wszystko zależy od funduszy, jest prowadzona zbiórka, potrzebnych jest około 300 – 400 tys zł – podsumowuje Bartłomiej Kurzeja.

NIŻEJ W GALERII ZDJĘĆ ZOBACZYCIE, JAK WYGLĄDAĆ MA POMNIK LEPPERA

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz
Krzysztof Śmiszek: Być może warto jeszcze raz sprawdzić okoliczności śmierci Andrzeja Leppera
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany