Papież Franciszek

i

Autor: BP KEP Papież Franciszek

Ważny komunikat

To koniec! Polski arcybiskup definitywnie odchodzi. Papież zdecydował!

2023-06-01 11:24

Papież Franciszek nie raz dawał się we znaki polskim biskupom, arcybiskupom i kardynałom. Tym razem musiał podjąć decyzję w sprawie jednego z najpopularniejszych naszych hierarchów. Na profilu polskiego episkopatu na Twitterze pojawił się komunikat dotyczący przyszłości abp. Wiktora Skworca. Papież zdecydował! Arcybiskup definitywnie odchodzi na emeryturę!

Adrian Galbas zastąpi Wiktora Skworca na stanowisku metropolity katowickiego

Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie arcybiskupa Wiktora Skworca. Zaskoczenia nie było. Informację dotyczącą zmian w Archidiecezji Katowickiej przekazał w mediach społecznościowych polski episkopat. - Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego i mianował następcą na tymże urzędzie abp. Adriana Galbasa SAC, dotychczasowego koadiutora Archidiecezji Katowickiej - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze. Na stronie internetowej Nuncjatury Apostolskiej znalazło się z kolei lakoniczne dwupunktowe pismo informujące o odejściu Wiktora Skworca i odjęciu stanowiska metropolity katowickiego przez Adriana Galbasa. Podpisał je ks. prałat Pavol Talapka, Radca Nincjatury w Warszawie.

Arcybiskup Wiktor Skworc - smutny koniec kariery hierarchy

Arcybiskup Wiktor Skworc wpadł w tarapaty po tym, gdy watykańskie śledztwo dowiodło, że chronił księdza pedofila. Metropolita katolicki w 2020 roku publicznie wyraził żal powodu krzywdy ofiar podległego mu duchownego ks. Stanisława P. Adrian Galbas - na prośbę samego Skworca - już dwa lata temu był wyznaczony na jego następcę. Były już metropolita katowicki zobowiązał się też finansowo wesprzeć wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego. W styczniu br. Wiktor Skworc obchodził 25-lecie święceń biskupich. W ostatni weekend arcybiskup - wspólnie z kardynałem Kazimierzem Nyczem - uczestniczył w mszy św. na wzgórzu w Piekarach Śląskich. Była ona zwieńczeniem pielgrzymki mężczyzn z całej Polski. Był to de facto smutny koniec jego wielkiej kariery w Kościele.

W naszej galerii prezentujemy, jak w Krakowie mieszka kardynał Stanisław Dziwisz

Listen on Spreaker.