Ale pojazd

Wielki TUR broni Joe Bidena w Warszawie! Podobny samochód ma detektyw Rutkowski

2023-02-21 12:00

Polska policja dysponuje kilkoma pojazdami opancerzonymi typu TUR VI/LTO. Jeden z nich stał przy Hotelu Marriott w Warszawie, gdzie nocował prezydent USA Joe Biden. Ich masa rzeczywista to 12 730 kg, zaś przy zamontowanej platformie szturmowej masa wzrasta o około 2200 kg. Maszyna powstała w polskiej fabryce AMZ-Kutno, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych do samochodów użytkowych: ambulansów, bankowozów, autobusów klasy mini, pojazdów specjalnych dla służb mundurowych, a także pojazdów wojskowych, w tym opancerzonych.

Nowe lekkie transportery opancerzone TUR VI/LTO stworzono specjalnie dla służby kontrterrorystycznej Policji. Pojazd służy do przewozu 8-osobowej załogi: kierowcy, dowódcy i sześciu operatorów grupy szturmowej. Dzięki niemu kontrterroryści mogą odbijać zakładników na lotniskach, wchodzić do budynków przez okno nawet na wysokości trzeciego piętra, usuwać przeszkody na drodze czy taranować zamknięte bramy. Chroni załogę w razie ataku bojowymi środkami trującymi, biologicznymi i pyłem promieniotwórczym - czytamy w "Gazecie Policyjnej".

Parametry transportera

TUR VI/LTO posiada 250-litrowy zbiornik paliwa pozwalający na pokonanie w terenie ponad 600 km, a na drodze utwardzonej ponad 800 km. Koła mają wkładki masywowe, umożliwiające jazdę na dystansie 40 km z prędkością co najmniej 40 km/h po przestrzeleniu lub przebiciu opon i spadku ciśnienia do zera. Transporter powstał na bazie ciężarówki MAN TGM 4x4. Ma 6,5 m długości i ponad 2,5 m. Posiada silnik o pojemności 6,8 litra i mocy 326 KM. W 2020 roku jego cena wynosiła blisko trzy miliony złotych.

Bestia, czyli limuzyna prezydenta USA. Tak jest wyposażona!

Pojazd został kupiony w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020”. Wozem TUR VI może poszczycić się także detektyw Krzysztof Rutkowski, który wykorzystuje go w swoim patrolu.

Przygotowania do wizyty Joe Bidena w Warszawie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany