Trochę popada na Mazowszu i już mamy powódź

2013-06-07 3:00

Burze i oberwania chmur od kilku dni szaleją na Mazowszu. Wody jest tak dużo, że ulice i chodniki w miasteczkach i na wsiach szybko zmieniają się w rwące potoki. Wszystko przez wadliwe systemy odprowadzające wodę. Studzienki są po prostu pozapychane.

Pogoda nie rozpieszcza mieszkańców Mazowsza. Od kilku dni nad województwem unoszą się wielkie chmury, z których codziennie pada. Najgorzej było chyba we wtorek, gdy 40-minutowa nawałnica zamieniła ulice Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i Jaktorowa w rwące rzeki. - Przez ulicę Warszawską i Krakowską w Milanówku nie dało się przejść. Po wtorkowej ulewie na ulicach stała 40-centymetrowa warstwa wody - mówi "Super Expressowi" Aniela Jastrzębska (35 l.), mieszkanka Milanówka pracująca w kiosku w centrum miasta. Tak samo było w Grodzisku Mazowieckim, gdzie zalane były ulice Śląska, Bałtycka, Traugutta, Kościuszki czy Sienkiewicza. - W ciągu ostatnich trzech dni na terenie powiatu grodziskiego byliśmy wzywani do podtopień aż 150 razy - wylicza mł. bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. Z podtopieniami posesji muszą się wciąż liczyć także mieszkańcy gminy Lesznowola pod Piasecznem. Najgorsza sytuacja jest we wsi Wilcza Góra, gdzie większość posesji została kompletnie zalana.

Nawałnice nawiedziły też stolicę. Podczas oberwania chmur ulicami płynęło mnóstwo wody. Podczas ostatniej burzy Trasa Toruńska na wysokości ul. Podleśnej zmieniła się w głębokie jezioro. Trudno było przez nie przejechać nie tylko samochodom, ale też ciężarówkom.

W ostatnich dniach strażacy w całym województwie są wzywani do podtopień nawet 250 razy na dobę. Często sytuacja jest naprawdę kryzysowa. Dlatego służby apelują do mieszkańców, by stosowali się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas burz i nawałnic. Przedstawiamy te porady w ramce obok.

Jak się bronić przed ulewami

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu.

2. Ulewę najlepiej przeczekać w budynku.

3. Zamknij i zabezpiecz okna oraz drzwi.

4. Usuń z balkonów, tarasów, parapetów i okien rzeczy, które mogą zamoknąć lub zostać uszkodzone.

5. Jeżeli twój dom znajduje się na obniżonym terenie, zabezpiecz drzwi i okna do piwnicy workami z piaskiem.

6. Unikaj przebywania w najniższych kondygnacjach budynków, np. piwnicach, gdyż mogą zostać one zalane.

7. Sprawdź drożność rynien odprowadzających wodę z dachu.

8. Zbierz skoszoną trawę z trawników, gdyż może ona zatykać studzienki kanalizacyjne oraz ograniczać przepustowość rowów i przepustów.

10. Jeśli na twoim parkingu podziemnym pojawia się czasem woda, wyprowadź z niego swój samochód.

11. Jeżeli zamierzasz wyjeżdżać samochodem, sprawdź stan techniczny pojazdu, w szczególności wycieraczki i poziom płynu do spryskiwaczy.

12. Jeśli jedziesz samochodem, unikaj tuneli i dróg położonych na obniżonym terenie oraz w pobliżu małych cieków wodnych, gdyż mogą być one zalane.

13. Unikaj przebywania w pobliżu małych cieków wodnych i rowów melioracyjnych, gdyż mogą one w szybkim tempie wezbrać i zwiększyć prędkość nurtu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki