W upały uciekaj z centrum

2013-07-29 3:30

Tropikalny upał dał się we znaki warszawiakom już w ten weekend, a będzie jeszcze goręcej. Dzisiaj ma być nawet 36 stopni. Ale nie wszyscy w stolicy tak samo go odczuwają. Zielony Wilanów czy Anin nagrzewają się mniej niż betonowe centrum stolicy. Tworząca się tam miejska wyspa ciepła sprawia, że różnice temperatur mogą wynieść nawet 10 stopni! Dlatego w taki skwar lepiej uciekać z centrum.

Pewnie każdy zauważył, że latem, gdy słupek rtęci znacznie przekracza 30 stopni, w mieście trudno wytrzymać. Powietrze stoi między budynkami, nagrzewa bloki i asfalt. - Miejska struktura zakłóca naturalny proces wymiany ciepła między podłożem a atmosferą - tłumaczy prof. Krzysztof Błażejczyk, bioklimatolog z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie. - Gęsta zabudowa pochłania ciepło w ciągu dnia, a w nocy je oddaje. Tak powstaje miejska wyspa ciepła - mówi. Co to dla nas oznacza?

- Zjawisko MWC można zaobserwować szczególnie latem, o poranku i przed południem, ale przede wszystkim nocą. Właśnie wtedy powietrze w mieście jest znacznie bardziej nagrzane niż na jego obrzeżach - opowiada prof. Błażejczyk. Zwykle różnica temperatur wynosi kilka stopni Celsjusza - od 2 do 5, ale gdy upał przybiera na sile, może to być nawet 10 stopni. Taka miejska wyspa ciepła jest bardzo szkodliwa i męcząca dla osób, które bez przerwy przebywają w jej obrębie. Nasz organizm nie ma kiedy się wychłodzić, bo temperatura i w dzień, i w nocy jest podobna. - Takie upały najgorzej znoszą małe dzieci, osoby starsze i schorowane. Przegrzanie organizmu może skończyć się omdleniem, a nawet udarem i mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Przegrzewanie się może prowadzić również do chorób układu krążenia i chorób serca - tłumaczy Elżbieta Weinzieher, koordynator resortu ratownictwa medycznego Meditrans. Dlatego w upalne dni najlepiej wyjechać na chwilę na obrzeża, by odetchnąć świeżym powietrzem.

Jak sobie radzić ze skwarem:

1. Należy zawsze szukać cienia. Jeśli w mieście jest on niedostępny, pamiętajmy, aby wziąć ze sobą kapelusz, czapkę, chustkę na głowę lub parasol.

2. Trzeba uzupełniać sól w organizmie. Może być to zwykła woda plus suplement uzupełniający sole mineralne lub też świeżo wyciśnięty sok. Dietę warto uzupełnić również w będące źródłem soli mineralnych pokarmy.

3. Nie można narażać się na zbyt intensywne opalanie. Dotyczy to szczególnie małych dzieci i seniorów. Jeśli chcą odpoczywać w dużym słońcu, najlepiej robić to przed godziną 11 i potem po godzinie 16.

4. Nie warto przeceniać siły kremów z filtrami. Dzięki temu możemy stracić instynkt samozachowawczy i wystawiać się na słońce wtedy, kiedy zdecydowanie nie powinniśmy tego robić. Należy zawsze zachować rozsądek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki