Cyrk ze szczepionkami. Nawet Dworczyk nie potrafi tego wytłumaczyć. Ale liczy się co innego - pisze Tomasz Walczak

2021-04-02 7:23 Tomasz Walczak
Michał Dworczyk
Autor: Krystian Maj/KPRM Michał Dworczyk

Wstajesz i cyrk. Dość niespodziewanie w czwartek w środku nocy okazało się, że ruszają zapisy na szczepienia dla osób w wieku 40-59 lat. Jak ktoś miał bezsenną noc i buszował akurat po internecie, miał szansę zapisać się już tuż po świętach. Mimo że osoby 60+ terminy mają dużo mniej przyjazne. Coś, co początkowo prezentowano jako zaplanowana akcja rządu, szybko okazało się być błędem systemu. A sam system rejestracji na szczepienia po prostu padł. I w ogóle to nie wiadomo co się dzieje.

W zasadzie nadal trudno zrozumieć, jaka jest oficjalna wykładnia porannego chaosu, bo rząd zmieniał w tej sprawie zdanie i wyraźnie sam się w tym bałaganie pogubił, nie wiedząc jak ma to wszystko wytłumaczyć. Całe zamieszanie uderzyło akurat w jedyną rzecz, która na razie się władzom w walce z pandemią udaje nagle. System szczepień dość sprawnie radził sobie z dystrybucją dostępnych szczepionek i potrzeba było dużo złośliwości, by się do tego, jak funkcjonuje przyczepić. Teraz i marka „Narodowego Programu Szczepień” wyraźnie straciła na swojej atrakcyjności, a przez całe to zamieszanie udało się rządowi wkurzyć wiele osób z wielu bardzo różnych powodów. A to, że uruchomili rejestrację bez zapowiedzi, a to, że to niesprawiedliwe, że czyjaś mama ma termin w maju, a ktoś dużo młodszy na początku kwietnia, a to, że najpierw dano możliwość zapisu, a potem ją zabrano.

I owszem, i to kluczenie rządu ws. chaosu rejestracyjnego, i sam ten bałagan bardzo źle wyglądają. Można się wściec, że w Polsce nic nie może działać, jak powinno. Koniec końców będzie się jednak liczyć tylko to, czy szczepienia będą przebiegały sprawnie i szybko, czy zwiększająca się podaż szczepionek nie załamie systemu dystrybucji i jej podawania. Czy w ogóle ten system prawdziwie masowe szczepienia wytrzyma. To jest dziś najważniejsze i z tego powinniśmy rząd rozliczać. A przypomnijmy, że zapewnia nas, iż do końca sierpnia wszyscy chętni Polacy będą zaszczepieni. Zegar tyka.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze