Świetne wieści dla seniorów. Emerytura może być większa nawet o 3700 zł!

2021-04-19 16:36 bra
Seniorzy
Autor: SHUTTERSTOCK Seniorzy

Mimo wysokiej tegorocznej waloryzacji, wypłacanej wszystkim trzynastej emerytury oraz zapowiedzi listopadowej czternastki polscy seniorzy nie są krezusami. Dlatego cieszy ich każdy dodatek do regularnego świadczenia. Na najwyższy – 4,5 tys. zł co miesiąc – mogą liczyć najstarsi, którzy ukończyli 100 lat.

Aby otrzymać emeryturę honorową, wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać wniosków, bo świadczenie to jest przyznawane przez ZUS (lub inny urząd emerytalny, np. KRUS) automatycznie i doliczane do dotychczasowej emerytury. Od 1 marca 2021 r. emerytura honorowa wynosi 4512,41 zł brutto, czyli 3732,29 zł na rękę. Co ważne, emerytura honorowa należy się także stulatkom, którzy nie mieli prawa do renty ani emerytury, bo np. przez całe życie zajmowali się domem i wychowywaniem dzieci. Takie osoby będą jednak musiały zwrócić się do ZUS i przedstawić dokument potwierdzający wiek (np. akt urodzenia).

Przypominamy, że ZUS posiada dla emerytów kilka dodatków, które potrafią podreperować domowe budżety. Najbardziej popularnym jest dodatek pielęgnacyjny, wypłacany przewlekle chorym i wszystkim powyżej 75. roku życia. Ten i inne dodatki prezentujemy w tabeli poniżej. 

Dodatek / świadczenie Dla kogo? Kwota
Dodatek pielęgnacyjny Dla osób przewlekle chorych oraz dla wszystkich, którzy ukończyli 75 lat 239,66 zł
Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego Dla inwalidów wojennych niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji

359,49 z

Dodatek kompensacyjny Dla kombatantów, ofiar represji oraz wdów i wdowców po kombatantach 35,95 zł
500 plus dla niesamodzielnych Dla dorosłych Polaków, którzy wymagają stałej pomocy innych w funkcjonowaniu, a ich dochody nie przekraczają 1772,08 zł maksymalnie 500 zł
Mama 4 plus (matczyna emerytura) Świadczenie dla osób w wieku emerytalnym, którym nie przysługuje emerytura, lub dostają emeryturę, ale niższą od minimalnej. maksymalnie 1066,30 zł (wysokość minimalnej emerytury)
Piotr Koźmiński VIDEOBLOG: Emerytury piłkarzy. Ile pieniędzy dostaną Lewandowski, Ronaldo i Messi?
tabela emerytury
Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze