Sławomir Neumann odpowiada Lewicy ws. RPO

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS Sławomir Neumann odpowiada Lewicy ws. RPO

Neumann odpowiada Lewicy ws. RPO: Ikonowicz nadaje się na szefa Fundacji im. Che Guevary

2021-04-17 6:16

Politycy Lewicy zarzucają posłom z Koalicji Obywatelskiej, że w sejmowym głosowaniu nad wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich nie poparli Piotra Ikonowicza. Gest ten miałby charakter symboliczny, bo zarówno kandydat KO i PSL - Sławomir Patyra, jak i kandydat Lewicy - Piotr Ikonowicza i tak przepadliby w głosowaniu. Większość sejmowa poparła bowiem posła PiS Bartłomieja Wróblewskiej. Z lewej strony sceny politycznej padają jednak mocne zarzuty pod adresem Platformy Obywatelskiej. - Lepiej, żeby przestali tę sprawę podgrzewać, bo ona nie ma takiej temperatury. Znamy arytmetykę w Sejmie, chyba także na Lewicy ją znają, i było jasne, że z Sejmu jako kandydat na RPO wyjdzie pan Wróblewski - mówi w rozmowie z "Super Expresem" Sławomir Neumann, poseł PO.

„Super Express”: – Czy w PO zwyciężyły „antylewicowe obsesje” i dlatego nie poparliście państwo Piotra Ikonowicza na RPO, jak sugeruje Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy?

Sławomir Neumann: – Nie rozumiem takiego stawiania sprawy. Nie wiem, kto ma jakieś obsesje, na pewno nie my. Głosowaliśmy przeciwko nie z powodu jakiejkolwiek obsesji. Po pierwsze, Lewica zamiast szukać wspólnego kandydata, wystawiła swojego, więc niech nie opowiadają, że ktoś mówi o zjednoczonej opozycji, a nie popiera ich pomysłów. Po drugie, jeżeli z jednej strony mówimy, że nie chcemy polityka jako RPO, czyli posła PiS-u, a z drugiej strony też dostajemy polityka – przypomnę, że Piotr Ikonowicz startuje we wszystkich wyborach z list lewicowych – to jest to w porządku? Nie jest. Gdyby to był wybór na szefa Fundacji im. Che Guevary, to Piotr Ikonowicz by pasował, natomiast na RPO nie pasuje. Lewica tłumaczy, że on ma świetne przymioty osobiste – zgadzam się, jest na pewno twardy, wyrazisty w poglądach, ale gdyby Konfederacja wystawiła – też wyrazistego w poglądach – Janusza Korwina-Mikkego, to też mielibyśmy go poprzeć, bo to opozycja?

Nie przegap: Ostre starcie! Tomasz Lis do posła Lewicy: "Tandetna riposta. Ale w waszym stylu"

  • Sejm wybrał na RPO Bartłomieja Wróblewskiego. Poseł PiS musi jeszcze zyskać poparcie Senatu
  • Lewica zarzuca Koalicji Obywatelskiej, że nie poparła w sejmowym głosowaniu Piotra Ikonowicza
  • Czy zjednoczenie na opozycji jest jeszcze możliwe?
  • Sławomir Neumann odpowiada na zarzuty Lewicy 

Nie przegap:

- Pilne! Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

- Senatorowie Porozumienia poprą Bartłomieja Wróblewskiego na RPO. TYLKO U NAS

– Wspólne głosowanie byłoby symbolem zjednoczonej opozycji.

– To żaden symbol. Przypomnę, że w poprzednim rozdaniu startował pan Robert Gwiazdowski wystawiony przez PSL. I jakie ma to znaczenie? Dzisiaj wspólnie z PSL-em wystawiliśmy Sławomira Patyrę. To jest próba wprowadzania przez Lewicę zamieszania, że ktoś nie chce się z nimi dogadać. Przy poważnych sprawach, jak na przykład w Rzeszowie, wszyscy się dogadali. Lepiej, żeby przestali tę sprawę podgrzewać, bo ona nie ma takiej temperatury. Znamy arytmetykę w Sejmie, chyba także na Lewicy ją znają, i było jasne, że z Sejmu jako kandydat na RPO wyjdzie pan Wróblewski. To chyba nie było dla nikogo zaskoczeniem, a jeśli było, to powinien zastanowić się nad swoją rolą w polityce – czy rozumie tę politykę, widzi, gdzie jest i jak ogarnia rzeczywistość.

– Wcześniej były rozmowy z Lewicą o wspólnym kandydacie?

– To Lewica pierwsza wyskoczyła z Ikonowiczem, zanim my z PSL-em zgłosiliśmy Patyrę. Wcześniej szukaliśmy wspólnych kandydatów. Z jednej strony słyszymy, że mamy wszystkich traktować partnersko, z każdym rozmawiać, że Platforma – mimo że jest najsilniejsza – nie może narzucać swojej woli i ma wszystko ze wszystkimi uzgadniać, a potem stawia się nas pod ścianą i mówi się: macie to poprzeć, bo tak ustaliliśmy. Szanujmy się na wszystkie strony. Tak nie może być.

– Lewica stawia zarzut, że państwo chcą się jednoczyć, ale tylko pod dyktatem Platformy.

– Szanuję panie posłanki i panów posłów z Partii Razem, bo to oni są najbardziej krzykliwi w tej sprawie, ale oni na razie z nikim się jeszcze nie zjednoczyli. Ostatnio dopiero z SLD i Wiosną. Z nami Lewica zjednoczyła się w ramach Koalicji Europejskiej i była zadowolona. Dzięki temu, że Platforma zjednoczyła się z Lewicą, mają teraz czterech czy pięciu europosłów. Rozumiem ich chęć pokazywania się, że ta partia istnieje, ale naprawdę, Platformie można wiele zarzucić, ale nie to, że nie potrafimy się przesunąć i jednoczyć.

Super Raport 16.04 (Goście: Tomasz Siemoniak - PO, prof. Ryszard Piotrowski - konstytucjonalista, UW) Sedno Sprawy: prof. Konrad Rejdak
Sonda
Czy poparłbyś/poparłabyś wspólną listę opozycji w wyborach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE