Bartłomiej Wróblewski

i

Autor: materiały prasowe

Sejmowa komisja zarekomendowała Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich

2021-04-13 11:10

W poniedziałek późnym wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pozostali kandydaci, wskazany przez Lewicę Piotr Ikonowicz oraz wskazany przez Koalicję Obywatelską i PSL prof. Sławomir Patyra, nie uzyskali poparcia wśród większości posłów.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniowała kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Prawa Obywatelskich (RPO). Za rekomendacją dla niego było 13 posłów komisji, 11 głosowało przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Z kolei za pozytywną opinią dla Sławomira Patyry głosowało 12 posłów, 14 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Natomiast za rekomendacją dla kandydatury Piotra Ikonowicza, wskazanego przez Lewicę, głosowało pięciu posłów, 18 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zanim doszło do głosowania nad poszczególnymi kandydaturami, odbyła się kilkugodzinna dyskusja. Kandydaci: Wróblewski, Patyra i Ikonowicz, odpowiadali na pytania posłów oraz przedstawili swoje wizje pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Bartłomiej Wróblewski mówił, że jeżeli zostanie Rzecznikiem Prawa Obywatelskich, to będzie działa ponad podziałami: - Jeśli zostanę wybrany na RPO będę działał ponad partyjnie, ponieważ RPO nie jest od stawania po stronie rządu, ale tez nie po stronie opozycji (...) Uważam, ze ten urząd powinien być apolityczny i aideologiczny - zadeklarował. 

Przypomnijmy, że kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła we wrześniu zeszłego roku, jednak od tamtej pory nie udało się wybrać jego następcy. 

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski: Senat odrzuci kandydaturę Wróblewskiego na RPO
Sonda
Jak oceniasz sprawowanie urzędu RPO przez Adama Bodnara?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki