Taśmy Tuska. Wiadomo, co myślał o możliwości zamachu niedługo po katastrofie w Smoleńsku

2021-04-08 22:34 tw
Donald Tusk
Autor: Marcin Gadomski/Super Express

TVP ujawniła kolejne fragmenty nagrań z tajnej narady z udziałem Donalda Tusk, która odbyła się kilkanaście dni po katastrofie smoleńskiej. Jedyna wypowiedź Tuska, która została przedstawiona widzom programu „Magazyn Śledczy Anity Gargas” dotyczy jego oceny hipotezy nt. zamachu. Co były premier myślał na ten temat dwa tygodnie po katastrofie?

Anita Gargas ujawniła kolejne fragmenty poufnej narady w Kancelarii Premiera, w której brali udział Donald Tusk oraz ministrowie Cezary Grabarczyk, Bogdan Klich, Tomasz Arabski oraz Michał Boni, a także Edmund Klich, który odpowiadał wówczas za badanie tego, co 10 kwietnia w Smoleńsku.

Do narady doszło w nocy 23 kwietnia. Jak już wcześniej ujawniono w programie Anity Gargas, Tusk miał wywierać presję na otoczenie, że Rosjanie nie mogą stać za katastrofą. Z nowego nagrania wynika też, że bardzo krytycznie odnosił się też do hipotezy o zamachu. Jak stwierdził premier to „najbardziej idiotyczna i groźna spekulacja”.

Autorzy reportażu podkreślili także, że wbrew temu co mówił kilka dni później na konferencji prasowej Tusk, współpraca z Rosjanami ws. wyjaśniania przyczyn katastrofy nie miała charakteru „ponadstandardowej pomocy”. Na naradzie Tusk usłyszał jednak od Edmunda Klicha, że Rosjanie utrudniają prace polskiej stronie.

W materiale możemy również usłyszeć, że Tusk miał świadomie odrzucać możliwości procedowania badania przyczyn katastrofy smoleńskiej inne niż osławiona konwencja chicagowska, która nie dawała polskiej stronie żadnej kontroli nad śledztwem. Nie przedstawiono jednak żadnych wypowiedzi byłego premiera, które potwierdzałyby świadome odrzucanie innych narzędzi prawnych, które miała do dyspozycji strona Polska. Przedstawiono jedynie wypowiedzi Klicha, który mówił o błędach w wyborze ram prawnych do badania katastrofy smoleńskiej.

Express Biedrzyckiej - Zbigniew Girzyński: Nigdy bym nie wziął do rządu tych koalicjantów
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze