Jak wyglądał kościół garnizonowy w Siedlcach z zewnątrz i w środku w marcu 2021 roku?

i

Autor: Monika Półbratek Jak wyglądał kościół garnizonowy w Siedlcach z zewnątrz i w środku w marcu 2021 roku?

To może być Wielkanoc inna niż wszystkie! Sprawdź, co z kościołami

2021-03-24 6:03

Trzecia fala epidemii koronawirusa wciąż przyspiesza – wczoraj zanotowano 16 741 nowych zakażeń, czyli o 2,5 tys. więcej niż tydzień temu i aż o 6 tys. więcej niż 9 marca. Nic więc dziwnego, że rząd rozważa wprowadzenie pełnego lockdownu jeszcze przed świętami. – Jesteśmy bardzo bliscy całkowitego zamknięcia – uważa prof. Andrzej Horban (70 l.), główny doradca premiera do spraw COVID-19. Coraz bardziej realny jest więc scenariusz, w którym kościoły zostaną zamknięte na Wielkanoc.

Nie przegap: To już pewne! Premier Morawiecki: Będą nowe obostrzenia na Wielkanoc

Obecnie w świątyniach obowiązuje limit jedna osoba na 15 mkw. – Jeżeli chodzi o kwestię kościołów, to tutaj mamy te same normatywy, te same standardy, które dotyczą również sklepów, które cały czas są otwarte – mówił niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski (48 l.). – Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane – dodał.

Co jednak w przypadku wprowadzenia ostrzejszych restrykcji na terenie całego kraju? – Jeżeli będzie całkowity lockdown, to kościoły będą prawdopodobnie zamknięte – zaznaczył prof. Horban w Polsat News. Takiego scenariusza nie wykluczył również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (72 l.). – Jeśli przekroczymy pewien pułap bezpieczeństwa, to jest prawdopodobnie 30–40 tys. dziennie, to niezbędne będą bardzo radykalne działania – stwierdził wczoraj w Polskim Radiu. – Łącznie z zamknięciem kościołów, wszystkich miejsc publicznych – dodał.

– Decyzję należy podjąć w oparciu na danych z czwartku–piątku. Na pewno kościoły trzeba lepiej kontrolować. I mówią to sami kapłani i wierni – wskazuje z kolei prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Tymczasem biskupi już przygotowują się do Wielkanocy. Otrzymali od Konferencji Episkopatu Polski wytyczne, oparte na zaleceniach Watykanu. W dokumencie zwraca się przede wszystkim uwagę na przestrzeganie limitu liczby wiernych. Zaleca się również rezygnację z tradycyjnego obmycia nóg w Wielki Czwartek czy z całowania krzyża przez wiernych w Wielki Piątek. Zmiany mają dotyczyć również drogi krzyżowej czy procesji w Niedzielę Wielkanocną, podczas których wierni powinni pozostać na swoich miejscach.

Dr Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki