Uroczyste obchody Konstytucji 3 maja Andrzej Duda

i

Autor: Piotr Molecki/East News Uroczyste obchody Konstytucji 3 maja Andrzej Duda

Uroczyste obchody Konstytucji 3 maja w polsko-litewskim gronie. „Kroczymy ramię w ramię”

2021-05-03 12:09

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja zarówno w Sejmie, jak i na Zamku Królewskim w Warszawie trwają uroczyste obchody upamiętniającą uchwalenie drugiej na świecie konstytucji. Podczas uroczystego zgromadzenia Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej z udziałem m.in. prezydentów Polski i Litwy, prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, w którym wyjaśniał, dlaczego konstytucja była ważna dla dwóch państw.

Zgromadzenie posłów i senatorów rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Litwy. Najpierw głos zabrał Andrzej Duda. - Chcemy pamiętać, że Konstytucja 3 maja to opowieść o potędze wspólnoty i potędze zgody narodowej, o sile wolności, praworządności i demokracji - powiedział podczas uroczystego zgromadzenia Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej Sejmie prezydent Polski Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ 3 maja - co to za święto? Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

"Jesteśmy dziedzicami wielkiego i w znaczącej mierze wyjątkowego dzieła: wyprzedzając o kilka miesięcy pierwszą konstytucję francuską, nasza ustawa rządowa była mądrym połączeniem idei europejskiego Oświecenia oraz naszej własnej wielowiekowej tradycji republikanizmu. Była wyrazem unikatowej kultury politycznej, która do dziś składa się na nasze duchowe DNA, na naszą tożsamość: kultury obywatelskiej wolności, której tak bardzo brakowało ówcześnie w wielu państwach zachodniej Europy, rządzonych przez absolutnych monarchów i ich biurokrację" - mówił prezydent Duda w Sejmie.

Uroczyste obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 maja. Wywieszanie flagi

Wskazywał, że najważniejszym celem konstytucji było umocnienie obywatelskiej wolności i jej poszerzenie na stan mieszczański, a jednocześnie wzmocnienie rządności i sprawności państwa, aby ochronić jego niepodległość, zagrożoną przez sąsiednie imperia. Dlatego - zwracał uwagę - większe uprawnienia otrzymała władza wykonawcza, zniesione zostało liberum veto i otwarto drogę do budowy nowoczesnego narodu, a właściwie kilku współtworzących Rzeczpospolitą narodów.

Prezydent mówił, że dowodzi tego dopełniający dzieła konstytucji wydany w październiku 1791 r. akt Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. "Akt ten wychodził naprzeciw oczekiwaniu elity politycznej Wielkiego Księstwa Litewskiego, by zaznaczyć równość Polaków i Litwinów w ich odnowionym państwie. Twórcy konstytucji pokazali w ten sposób umiejętność - tak potrzebną i dzisiaj - budowania jedności bez niszczenia wielości, tworzenia wspólnoty opartej na fundamencie kompromisu" - mówił Duda.

Głos zabrał również prezydent Litwy, który podkreślał, że choć w historii Polska i Litwa nie zawsze chodziły ze sobą ramię w ramię, to mimo wszystko oba kraje były blisko. - Litwa nadal kroczy ramię w ramię z Polską. Dziś razem jesteśmy członkami Unii Europejskiej i NATO. Wspólnie troszczymy się o więzi polityczne, obronne, gospodarcze i kulturowe. Dążymy do zapewnienia bezpieczeństwa naszego regionu. Doskonale uświadamiamy sobie, że od naszego wspólnego sukcesu zależą nadzieje sąsiednich państw życia takiego, jakiego chcą, a nie takiego, które jest im narzucane z zewnątrz – mówił Gitanas Nauseda. To nie koniec uroczystych obchodów z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 maja. Prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Łotwy Egils Levits i Estonii Kersti Kaljulaid są również w Warszawie, a spotkanie z nimi prezydenta Dudy i prezydent Litwy Gitanas Nauseda odbędzie się na Zamku Królewskim.

ZOBACZ GALERIĘ Uroczyste obchody Konstytucji 3 maja

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE