Wiktor Świetlik: #StopPolishHate

2021-03-30 13:24 Wiktor Świetlik
Wiktor Świetlik
Autor: Super Express

W tym tygodniu w sieci zakrólowała, albo jak mawiają „podbiła internety” akcja #StopAsianHate mająca na celu walkę z rasizmem skierowanym wobec osób pochodzących z największego kontynentu. Popieram, ale proponuje ją poszerzyć o Polaków.

Popieram, bo w dużym skrócie: lubię Azję, mam tam rodzinę i przyjaciół. Najbliższe mi osoby są pochodzenia azjatyckiego. Nie życzę sobie by spotykały się z jakimkolwiek rasizmem, a jeśli zetkną się z nim przy mnie to z miejsca wprowadzę akcję #StopAsianHate w życie. Nie da się ukryć, że – uwzględniając, iż w Azji mieszka większość ludności świata i znajdują się w niej największe polityczne potęgi poza USA – akcja wydaje mi się trochę surrealistyczną albo rodzącą podejrzenia, że to kolejny etap coraz mniej sympatycznych rozgrywek amerykańsko-chińskich, ale cóż mnie to tak naprawdę obchodzi.

Obchodzi mnie za to sprawa druga. Uważam, że z hasłem #StopAsianHate należałoby złączyć hasło #StopPolishHate. W końcu My Słowianie, a właściwie My Zachodni Słowianie przybyliśmy tu znad Morza Czarnego, a tam z kolei z Indii. Było to stosunkowo dawno, więc na odzyskanie działek lub kamienic w dorzeczu Gangesu nie ma co specjalnie liczyć, ale pewne elementy w naszej kulturze i języku ponoć z czasów hinduskich przetrwały, a ostatnio tezę o naszym pochodzeniu z dalekiej Azji potwierdzają badania genetyków. Tak więc jeśli nie stać was na wakacje na Goa to nie martwcie się. Wasze geny już tam były.

A więc, jako eks-Azjaci mamy do akcji #StopPolishHate pełne prawo. Tylko komu my to powiemy? To chyba oczywiste. Tym samym. Szacownym kolegom z amerykańskich mediów, ze szczególnym uwzględnieniem redakcji pisma „New Yorker” od dłuższego czasu szczującym na Polskę i Polaków, przede wszystkim poprzez kłamstwa historyczne, a także wciskanie światu, jakie to z nas dziś straszne, dzikie bydlaki. Możemy to też powiedzieć niektórym naszym rodakom, którzy się wyżej wymienionym wysługują za pieniądze. Możemy im też powiedzieć zresztą coś krócej i dosadniej, zgodnie z ostatnią krajową modą. Podobnie jak wszelkiej maści rasistom.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze