Obostrzenia dla niezaszczepionych? Dr Sutkowski nie ma wątpliwości

2021-10-25 12:53
maseczki
Autor: Unsplash

Czwarta fala pandemii uderza w Polskę co raz mocniej. Ministerstwo Zdrowia podaje informacje o coraz większych liczbach nowych przypadków koronawirusa. Najgorsza sytuacja jest w województwie lubelskim, mazowieckim, podlaskim i zachodniopomorskim. Doktor Michał Sutkowski skomentował ją w dobitnych słowach.

- Czwarta fala jest falą niezaszczepionych – stwierdził dr Sutkowski w rozmowie z Wirtualną Polską. Ekspert twierdzi, że wysoki wskaźnik zakażeń jest wynikiem zbyt niskiego poziomu wyszczepień. - Niestety we wszystkich miastach Polski poziom wyszczepienia jest za mały. Żebyśmy mogli mówić o skutecznym zwalczaniu epidemii, wszystkie osoby, które mogą się zaszczepić, powinny to zrobić. Wiadomo było, że z kilkumiesięcznym opóźnieniem zła sytuacja epidemiczna pojawi się także u nas i dotknie tych, którzy się nie zaszczepili – stwierdził. Dr Sutkowski jest także zaniepokojony ilością hospitalizacji i zgonów spowodowanych przez Covid-19. Tych w ostatnim czasie szybko przybywa. - Widzimy, że niestety w tych regionach zakażenia zaczynają się przekładać na liczbę hospitalizacji. Na Lubelszczyźnie zajętych jest ponad 70 proc. łóżek w szpitalach, na Podlasiu ok. 65 proc. To jest skutek tego, że mamy o 30 proc. mniej zaszczepioną populację niż kraje Zachodniej Europy. To jest kolosalna różnica. Co więcej, liczba zgonów w stosunku do liczby zakażeń wcale nie jest mała. Bo w Wielkiej Brytanii zakażeń jest 40-50 tys., ale zgonów kilka. A u nas jest 5 tys. zakażeń i kilkadziesiąt zgonów – ocenił lekarz.

Sprawdź: Waldemar Kraska o trzeciej dawce szczepionki. Kiedy dla wszystkich powyżej 18. roku życia?

W naszej galerii poznasz historię dr Simona, któremu antyszczepionkowcy grozili śmiercią.

Dr Sutkowski powiedział w rozmowie z WP, że rząd nie powinien odwlekać decyzji o nałożeniu obostrzeń w regionach, gdzie sytuacja jest najgorsza. -  W pierwszej kolejności powinniśmy jednak poznać kryteria do wprowadzenia obostrzeń w poszczególnych strefach, bo obecnie Ministerstwo Zdrowia nawet ich nie określiło. Zbyt wiele regionów spełnia obecnie te kryteria, które jeszcze w zeszłym roku decydowały o restrykcjach. Większość lekarzy uważa, że obostrzenia w województwie lubelskim czy podlaskim powinny być wprowadzone od dawna. Pewne ograniczenia dla niezaszczepionych powinny się niewątpliwie pojawić – mówił. Podkreślił, że powinny także zostać wprowadzone regulacje ograniczające niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z przebywaniem osób niezaszczepionych w miejscach publicznych.

Sonda
Przyjmiesz trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE