Wiemy, ilu Polaków dostało wyższe świadczenia po Polskim Ładzie. SONDAŻ. "Emeryci mają głos"

2022-01-28 5:00
Wiemy jak Polski Ład wpłyną na emerytury Polaków. Twarde dane
Autor: shutterstock(2)

Wielka rewolucja podatkowa PiS, czyli Polski Ład, miała być bardzo korzystna dla większości seniorów. Teraz znamy jej faktyczny wpływ na wypłaty z ZUS! Od Nowego Roku wyższe świadczenie zaczęło dostawać prawie 60 proc. emerytów – wynika z sondażu wykonanego przez IBRiS na zlecenie „Super Expressu”.

Kto dostał wyższą emeryturę?

Polski Ład wprowadził wyższą kwotę wolną od podatku (30 tys. zł), ale też wyższą składkę zdrowotną, której nie można odliczyć od PIT. Według rządu, korzyści powinna odczuć zdecydowana większość najstarszych Polaków. – Dla 8,1 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają świadczenie w kwocie do 4920 zł brutto, od stycznia wyplata na rękę jest wyższa – zapewniła na konferencji prof. Gertruda Uścińska (64 l.), prezes ZUS.

Powrót czternastej emerytury? Polacy zdecydowali w sondażu. Czas na ruch rządu

Czy w styczniu 2022 dostałeś wyższą emeryturę?
Autor: SE/Maciej Turowicz

Inflacja odbiera podwyżki

Cześć bardziej zamożnych emerytów odczuła jednak niższe świadczenia, dlatego rząd obiecał, że w lutym dostaną rekompensatę. A jak Polski Ład oceniają sami emeryci? Z sondażu wykonanego przez IBRiS na zlecenie „Super Expressu” wynika, że podwyżkę zauważyło prawie 60 proc. seniorów. Stosunkowo dużo (20 proc.) jest zaś badanych, którzy nie widzą różnicy w wysokości emerytury. Z kolei 17 proc. odnotowało obniżkę świadczenia.

Uwaga emerycie! Znamy termin wypłaty 13. emerytury. Sprawdź, kiedy dostaniesz trzynastkę i jakiej będzie wysokości– Podejrzewam, że część emerytów nie odczuła korzyści z Polskiego Ładu z powodu doskwierającej im inflacji – komentuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. – Widać jednak, że większość pobierających emeryturę zyskuje na zmianach. Osoby z wyższymi świadczeniami słusznie zaś odczuły, że ich świadczenie jest teraz niższe – dodaje ekspert.

Sondaż wykonano 26 stycznia na grupie tysiąca emerytów.

Tabelka emerycka
Autor: SE

Teresa Łęczycka (62 l.) z Siedlec – Na Polskim Ładzie nie zarobiłam za dużo, bo liczyłam na więcej. Mam 1235 zł emerytury na rękę i zyskałam tylko 75 zł. Nie wiadomo, co za to kupić, bo ceny żywności są skandalicznie wysokie. Dobre i te kilkadziesiąt złotych, zawsze dołożę do czegoś.

Ryszard Celiński (75 l.) z Lublina aktualnie dostaje 2990 zł, więcej o 270 zł.

To ruch w dobrą stronę. Dla portfela emeryta każda złotówka jest naprawdę ważna.

Sonda
Zyskasz czy stracisz na Polskim Ładzie?
BIEDA EMERYTÓW! Zostaną nam tylko LAMPY NAFTOWE |Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE