Wybory 2020. Trzaskowski przerwie kampanię i wróci do Warszawy? Wzywają go [RELACJA]

Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski
Autor: Łukasz Gagulski/SE, AP Photo/Czarek Sokolowski

Wybory prezydenckie 2020 już 12 lipca. Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę. Kampania wyborcza jest już na finiszu, a kandydaci na urząd prezydenta RP - Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, chcą przekonać do siebie wyborców. O tym, kto wygra tę walkę przekonamy się w dniu wyborów. Będzie się działo! Relacja na żywo na SE.pl.

Wybory prezydenckie 2020 druga tura. Druga tura wyborów prezydenckich już w najbliższą niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej dwaj kandydaci - Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Według sondaży obu kandydatów dzieli... błąd statystyczny. W jednych wygrywa Duda, a w innych Trzaskowski. To oznacza, że każdy głos będzie się liczył. W niedzielę będzie można głosować w godzinach od 7.00 do 21.00. Ale zanim nadejdzie wyborcza niedziela, to czeka nas ostatni kampanijny tydzień pełen emocji. Bądźcie z nami i śledźcie relację na żywo z kampanii wyborczej Dudy i Trzaskowskiego!

Najnowsze informacje znajdziecie na górze strony, po jej odświeżeniu (F5)

21:50 List do obu kandydatów napisał Paweł Kukiz:

21:27 Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie spotkają się już w żadnej debacie telewizyjnej — wynika z ustaleń portalu Onet.pl. Debata trzech telewizji, o której często mówił prezydent, nie dojdzie do skutku. Ma nie chcieć jej rzekomo, kierujący TVP, Jacek Kurski. 

W przypadku potwierdzenia się tych informacji to będą pierwsze wybory prezydenckie, w których nie dojdzie do debaty między dwoma kandydatami do prezydentury

20:55 Choć przyjmuje się, że Kościół nie powinien agitować i namawiać do głosowania za konkretnym kandydatem, złamać zasadę tę postanowił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W specjalnym apelu zaapelował on o liczny udział w wyborach. Na tym jednak nie poprzestał i dość jednoznacznie wskazał, na kogo należy oddać swój głos!

Zobacz: Abp Jędraszewski JAWNIE agituje przed drugą turą?! Jednoznaczne słowa

20:22 Ciekawy sondaż dla portalu Interia.pl. Który z kandydatów na prezydenta sprawdziłby się lepiej w czasach kryzysu? Zdaniem Polaków Andrzej Duda W sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS urzędującego prezydenta wskazało 46 proc. badanych. Wynik poniżej 40 proc. (konkretnie 39,3) zanotował Rafał Trzaskowski.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 14,7 proc. respondentów.

20:03 Opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia zakłada, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności. Wejdzie ono w życie z "dniem następującym po dniu ogłoszenia".  

19:40 Ależ by było ciekawie!

19:09 Andrzej Duda nie chce być gorszy od Rafała Trzaskowskiego, więc też opublikował dzisiaj nowy spot wyborczy. W jednym z kadrów urzędującemu prezydentowi towarzyszy prawdziwa gwiazda światowego kina!

Zobacz: Duda pokazał spot wyborczy. Wspiera się Terminatorem

18:37 Kamil Bortniczuk i Radosław Fogiel zorganizowali briefing prasowy, na którym wezwali Rafała Trzaskowskiego do powrotu do stolicy. Czemu? - Jak się okazuje, kierowca autobusu komunikacji miejskiej był pod wpływem środków odurzających. To niestety pozwala wyciągnąć wniosek, że wszyscy, którzy w Warszawie przebywamy, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, nie tylko pasażerowie, ale również piesi, kierowcy innych samochodów są narażeni na niebezpieczeństwo w związku z tym, że procedury w odniesieniu do kierowców komunikacji miejskiej, dotyczące bezpieczeństwa nie są stosowane. W związku z czym mamy apel do prezydenta Trzaskowskiego, kandydata w tych wyborach, aby pilnie pojawił się w Warszawie i doprowadził do kontroli tych procedur, które nieprzestrzegane prowadzą do zagrożenia bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w Warszawie. Panie Rafale Trzaskowski, apelujemy aby pan wykonywał obowiązki, do których pana wyborcy powołali, bo to pan, a nie żaden z pańskich wiceprezydentów wygrał wybory w Warszawie i to pan był gwarantem tego, że to miasto będzie odpowiednio zarządzane - zaapelował pierwszy z nich.

Przeczytaj również: Czy kolejny kierowca autobusu po narkotykach zaszkodzi Trzaskowskiemu? [GALERIA]

18:19 Córka legendarnego rotmistrza zdradziła, kogo poprze w drugiej turze:

17:51 Wciąż zachęcamy do wykonania naszego testu i sprawdzenia, do którego z kandydatów jest ci, przynajmniej teoretycznie, bliżej:

17:31 Byli prezydenci zabrali głos. Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski wzięli dziś udział w debacie „Jakiej prezydentury potrzebuje Polska?" zorganizowanej przez... siebie samych czyli przez Instytut Bronisława Komorowskiego oraz Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie szczędzili słów krytyki wobec Andrzeja Dudy, któremu zarzucili m.in. zbytnie związki z PiS oraz obiecywanie wyborcom korzyści, których – jako prezydent – nie może spełnić, bo nie do tego kompetencji. Co jeszcze mówili?

Zobacz: Kwaśniewski z Komorowskim nie zostawili na Dudzie suchej nitki. Trzaskowski też oberwał

17:07 Andrzej Duda w czwartkowe popołudnie gościł w Augustowie. - Proszę państwa o wsparcie, o wybór. Bo wierzę w to, że taka polityka właśnie jest Polsce na najbliższe lata potrzebna. I dlatego proszę, żebyście państwo w najbliższą niedzielę poszli do wyborów, żebyście oddali głos, ale żebyście do tego namówili swoje rodziny, swoich sąsiadów, swoich przyjaciół, każdego kogo tylko możecie i zdołacie namówić – mówił prezydent.

Dziękuję państwu za świetną frekwencję w pierwszej turze wyborów, ale potrzebujemy co najmniej takiej samej, a mam nadzieję jeszcze większej w drugiej. Proszę, żebyście wszystkich namawiali do udziału - apelował do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

16:44 Którą z poniedziałkowych "debat" śledziło więcej widzów? Poznaliśmy odpowiedź na to pytanie!

Zobacz:  Oglądalność debat Dudy i Trzaskowskiego. Kogo oglądało więcej widzów? Wybory 2020

16:22 Rafał Trzaskowski przemawia właśnie w Gnieźnie:

16:01 Jak wygląda siostra bliźniaczka potencjalnej nowej pierwszej damy, czyli Małgorzaty Trzaskowskiej?

Sprawdź: Żona Trzaskowskiego, Małgorzata Trzaskowska ma siostrę bliźniaczkę. Wyciekło zdjęcie!

15:43 Nowy dzień, nowy spot Rafała Trzaskowskiego. W filmie różni ludzie (np. Michał Żebrowski, jego teść, uczestniczka Powstania Warszawskiego) mówią o kandydacie a on się do tego lapidarnie odnosi.

Zobacz: NAJNOWSZY spot Rafała Trzaskowskiego. Wystąpił w nim WIEDŹMIN Wybory 2020

15:11 Premier Mateusz Morawiecki w Chodzieży wspierał dzisiaj Andrzeja Dudę, wytykając Rafałowi Trzaskowskiemu jego rządy w Warszawie. - Wiecie jak to jest w Warszawie? Otóż prąd dostarczają Niemcy. Ciepło dostarczają Francuzi. Ostatnio wyszło na jaw, że przewozy komunikacją miejską obsługują również częściowo Niemcy. Tramwaje budują Koreańczycy, metro budują Włosi i Turcy. Myślicie, że może np. wypożyczalnie rowerów są polskie? Nie, wypożyczalnie rowerów też są niemieckie. To tak ma wyglądać Polska, panie Rafale? - pytał ironicznie.

14:43 A może by tak jednak poważna, normalna debata przed niedzielą?

14:20 "Niech żyje Polska!" - mówi prezydent. "Niech żyje Polska!", "zwyciężymy!" - odpowiada tłum.

14:15 - Chcę, by Polska rozwijała się w oparciu o dwa filary: nowoczesna gospodarka, która umożliwia rozwój ekonomiczny kraju oraz tradycja i kultura (...) Proszę, byście państwo się opowiedzieli za tą polityką. Proszę, abyście namawiali znajomych, przyjaciół, by szli na wybory. Proszę o wasze wsparcie - powiedział Duda.

14:10 - Polska musi się cała równo rozwijać. Potrzebujemy inwestycji suwerennościowych - powiedział Duda i wymienił przekop Mierzei Wiślanej i Centralny Port Lotniczy.

14:05 - Ci, którzy chcą na powrót zdobyć władzę w naszym kraju podwyższała wiek emerytalny (...) Dane pokazują, że straty związane z kryzysem koronawirusa odrobimy w rok - powiedział Duda.

14:00 Andrzej Duda przemawia w Suwałkach. - To był czas, w którym budowaliśmy fundament, na którym oparte było budowanie zamożności naszego społeczeństwa - powiedział Duda. Prezydent podkreślił, że dzięki rządom PiS mamy obecnie najlepszą sytuację społeczną w naszej historii. Wyliczył też programy społeczne PiS i podwyższenie wynagrodzeń. - To wszystko stało się dzięki polityce ukierunkowanej na człowieka i na polską rodzinę - dodał prezydent.

13:45 Trzaskowski zadeklarował, że będzie bronił wszystkich, którym PiS będzie chciało ograniczyć wolność. Kandydat KO na prezydenta zaprzecza, że na spotkania z wyborcami przychodzą opłaceni ludzie. Kpi również z TVP. 

13:40 - Czuję nieprawdopodobny wzrost energii i determinacji. I czuję głód zmiany. Jestem przekonany, że większość obywateli oczekuje zmiany - powiedział kandydat KO na prezydenta. Trzaskowski zarzucił też rządowi, że "robi kampanię" prezydentowi Dudzie.

13:39 Na koniec Trzaskowski kolejny raz wzywa rząd do ujawnienia czy są plany likwidacji powiatów i po raz kolejny apeluje do Dudy o stawienie się w debacie. - Jestem gotowy do rozmowy z Pawłem Kukizem ws. realizacji jego postulatów - deklaruje Trzaskowski. Mówi w tym kontekście m.in. o dniu referendalnym, jednomandatowych okręgach wyborczych lub ordynacji mieszanej. - Nie zawsze zgadzamy się we wszystkim, ale zgadzamy się, że tej władzy która myśli tylko o sobie ktoś powinien patrzeć na ręce - powiedział Trzaskowski.

13:38 Trzaskowski zarzuca Dudzie milczenie w sprawach polski lokalnej i samorządowej. - Drożyzna szaleje, ceny rosną, a polscy rolnicy nie dostają więcej pieniędzy. To są pytania, które trzeba skierować do włądzy. Prezydent jest niedostępny albo niemy - mówił Trzaskowski.

13:37 - Rządzący starają się cały czas centralizować państwo. Tak wygląda polityka PIS i prezydenta, który nie powiedział ani słowa w obronie polski powiatowej (...) Będę dbał o Polskę lokalną, samorządową. Wszyscy obywatele muszą mieć tą samą szansę: na edukację, służbę zdrowia, komunikację autobusową - powiedział Trzaskowski

13:36 - Rządzący starają się cały czas centralizować państwo. Tak wygląda polityka PIS i prezydenta, który nie powiedział ani słowa w obronie polski powiatowej (...) Będę dbał o Polskę lokalną, samorządową. Wszyscy obywatele muszą mieć tą samą szansę: na edukację, służbę zdrowia, komunikację autobusową - powiedział Trzaskowski

13:35 Rozpoczyna się konferencja Rafałą Trzaskowskiego w Łagiewnikach Kościelnych. Trzaskowski wraca do tematu likwidacji powiatów i zarzuca obozowi Zjednoczonej Prawicy wprowadzanie chaosu w oświacie.

- Rządzący próbują pogłębiać i inicjować podziały w polskim społeczeństwie - powiedział Trzaskowski.

Według Trzaskowskiego likwidacja gimnazjów prowadzi do wzrostu nierówności. - Tam gdzie rządzący mieli pomagać mniejszym miejscowościom robią odwrotnie - dodał.

13:30 - Chcę przede wszystkim prowadzić politykę, którą nazwałbym polityką sensytywną, polityką wyczuloną; aby realizowane były przede wszystkim potrzeby Polaków - mówił we wtorek w Szeligach (woj. warmińsko-mazurskie) ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

13:00 Ochotnicze straże pożarne mają wielkie znaczenie dla naszej ojczyzny; podtrzymują tradycję, budują wspólnotę i społeczeństwo obywatelskie, a także kształtują w człowieku to, co dobre i szlachetne - powiedział na spotkaniu z ochotnikami w Szeligach prezydent Andrzej Duda.

12:30 - Złożę dzisiaj pozew przeciwko Ringier Axel Springer (wydawca Faktu) o ochronę dóbr osobistych z żądaniem zapłaty 1 mln zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdy doznane przez klientki - poinformował we wtorek mec. Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik partnerki i córki mężczyzny ułaskawionego przez prezydenta.

12:00 Słowa prezydenta Andrzeja Dudy na temat szczepień są skrajnie nieodpowiedzialne; nie powinny mieć miejsca - ocenili we wtorek posłowie Koalicji Obywatelskiej.

11:45 Posłowie KO Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Arkadiusz Myrcha zapowiedzieli we wtorek wystąpienie w trybie kontroli poselskiej do ministra sprawiedliwości o pełne udostępnienie dokumentacji związanej z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości z ostatnich pięciu lat.

11:30 Polacy odreagowują teraz izolację związaną z koronawirusem. Nie przestrzegają zasad sanitarnych, a to istotne, by nie dochodziło do dalszych zakażeń i byśmy spędzili bezpiecznie wakacje - zauważył w porannej rozmowie w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

11:15 W Warszawie prąd dostarczają Niemcy, ciepło Francuzi, metro budują Włosi i Turcy; tak ma wyglądać Polska panie Rafale? - zwracał się do kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego wiecu w Chodzieży (Wielkopolska).

11:00 Wybory wygrywa się w Końskich, ale można też wybory w Końskich przegrać. Słowa Andrzeja Dudy, że jest on przeciwko obowiązkowym szczepieniom na koronawirusa, to strzał nie w jedno, ale w dwa kolana - ocenił we wtorek były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

10:45 Wybór w niedzielnych wyborach prezydenckich będzie odpowiedzią na pytanie, czy Polska nadal będzie rozwijała się w oparciu o regiony i "rozwiązywanie spraw na dole" czy też o wszystkim będą decydowali "funkcjonariusze partyjni w Warszawie" - uważa szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

10:30 Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zwrócił się we wtorek do rządzących z pytaniem, czy zamierzają zlikwidować powiaty. Ocenił, że wpisywałoby się to w filozofię PiS niszczenia samorządów. Zadeklarował, że zawetuje plany likwidacji powiatów czy ograniczenia ich władzy.

10:15 Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich biło na głowę to, co mogliśmy oglądać w Lesznie - ocenił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak mówił, temu, co robi Rafał Trzaskowski przede wszystkim brakuje wiarygodności.

10:00 Kwestia obowiązkowej szczepionki dotyczącej Covid-19, której jeszcze nawet nie ma, jest przedmiotem dyskusji, czy powinna być obowiązkowa, czy nie - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego, dotychczasowy pakiet obowiązkowych szczepień powinien pozostać.

9:45 W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach (Wielkopolska).

10:40 Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne; ktoś, kto im przeczy, wydaje się nie przynależeć do XXI wieku - powiedział we wtorek w Lesznie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Ocenił, że wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy nt. szczepień "była przedziwna".

10:35 Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dyskusja o ewentualnym wpisaniu szczepień na koronawirusa do kalendarza obowiązkowych szczepień w Polsce powinna odbyć się po jej wynalezieniu. Jak wyjaśnił, wówczas będzie można ocenić, na ile nowy produkt jest bezpieczny.

10:30 Wybory wygrywa się w Końskich, ale można też wybory w Końskich przegrać. Słowa Andrzeja Dudy, że jest on przeciwko obowiązkowym szczepieniom na koronawirusa, to strzał nie w jedno, ale w dwa kolana - ocenił we wtorek były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

10:25 Wybór w niedzielnych wyborach prezydenckich będzie odpowiedzią na pytanie, czy Polska nadal będzie rozwijała się w oparciu o regiony i "rozwiązywanie spraw na dole" czy też o wszystkim będą decydowali "funkcjonariusze partyjni w Warszawie" - uważa szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

10:20 Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zwrócił się we wtorek do rządzących z pytaniem, czy zamierzają zlikwidować powiaty. Ocenił, że wpisywałoby się to w filozofię PiS niszczenia samorządów. Zadeklarował, że zawetuje plany likwidacji powiatów czy ograniczenia ich władzy.

10:15 Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich biło na głowę to, co mogliśmy oglądać w Lesznie - ocenił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak mówił, temu, co robi Rafał Trzaskowski przede wszystkim brakuje wiarygodności.

10:10 W poniedziałek (6 lipca) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów wójtów. Odbędą się one w gminach Widuchowa (woj. zachodniopomorskie) i Czernichów (woj. małopolskie).

10:05 Kwestia obowiązkowej szczepionki dotyczącej Covid-19, której jeszcze nawet nie ma, jest przedmiotem dyskusji, czy powinna być obowiązkowa, czy nie - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego, dotychczasowy pakiet obowiązkowych szczepień powinien pozostać.

9:55 W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach (Wielkopolska).

9:50 Debata musi być wspólnie uzgodniona; jak się wszystkie trzy duże telewizje ze sobą dogadają, to na taką debatę prezydent przyjdzie - mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Podkreślił, że prezydent Andrzej Duda debat się nie boi.

9:45 Prezydent Andrzej Duda uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom dostęp do szczepionki na koronawirusa, natomiast nie będzie przymusu wyszczepienia się; to nie będzie obowiązkowe szczepienie dla dorosłych - mówił we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

9:40 Pięć lat temu Andrzej Duda składał kosztowne obietnice wyborcze. Dziś to Rafał Trzaskowski licytuje wysoko, by przebić konkurenta - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

9:35 Kandydat KO Rafał Trzaskowski jest w stanie powiedzieć absolutnie wszystko w walce o elektorat kandydatów z pierwszej tury wyborów - podkreślił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Według niego, wszystkie deklaracje Trzaskowskiego są kompletnie niewiarygodne.

9:30 Mocny komentarz posłanki Lewicy:

9:15 To była wymiana opinii między dwiema osobami, ona nie ma wpływu na relacje polsko-amerykańskie; ani jedno, ani drugie stanowisko nie było oficjalne - mówił we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, komentując wymianę zdań między europosłanką PiS Beatą Mazurek, a ambasador USA w Polsce.

9:00 Prezydent Andrzej Duda uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom dostęp do szczepionki na koronawirusa, natomiast nie będzie przymusu wyszczepienia się; to nie będzie obowiązkowe szczepienie dla dorosłych - mówił we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

8:45 Ponad połowa osób biorących udział w wyborach prezydenta Polski nie obawia się ryzyka zachorowania na COVID-19. To główny wniosek płynący z sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie "DGP" i RMF FM.

8:30 Komu ufają, a komu nie ufają Polacy? Zaskakujący sondaż!

8:00 We wtorek mija termin na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce. Jeśli wyborca dopisał się do spisu przed pierwszą turą wyborów, nie może dopisać się do innego spisu przed drugą turą. Do piątku można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania.

7:30 Andrzej Duda mówił o szczepieniach. Później się zdenerwował. W nocy musiał się tłumaczyć

7:00 Witamy w kolejnym dniu kampanii wyborczej

07.07.2020

20:04 Wielkimi krokami zbliżają się debaty prezydenckie Rafała Trzaskowskiego oraz Andrzeja Dudy. Z obu będziemy prowadzić relacje na żywo. Zapraszamy do śledzenia ich z nami!

Rafał Trzaskowski: Debata prezydencka Trzaskowskiego w Lesznie. Gdzie i o której oglądać? [RELACJA]

Andrzej Duda:  Wybory 2020. Debata prezydencka TVP. Gdzie oglądać? O której godzinie? [RELACJA NA ŻYWO]

19:44 Ciekawa konstatacja:

19:22 Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS poseł Krzysztof Sobolewski poinformował PAP, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło skargę do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi na rzecz Rafał Trzaskowskiego.

Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku przed wiecem kandydata KO w ub. piątek umieszczono zaproszenie – baner opracowany przez komitet wyborczy KO na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim. – To wykorzystywanie instytucji samorządowej do prowadzenia kampanii kandydatowi KO na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu (...) Przecież to złamanie Kodeksu wyborczego. Tak jak jest zakaz prowadzenia kampanii na terenie instytucji rządowych, samorządowych, w budynkach samorządowych, na przykład w szkołach, tak samo ten zakaz dotyczy włączania się administracji samorządowej w kampanię – mówił Sobolewski.

18:51 Politolog dr Paweł Ścigaj, wicedyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w popołudniowej rozmowie ze stacją RMF FM odniósł się tego, jak wygląda język używany w trwającej kampanii wyborczej. - Dehumanizacja oponentów politycznych w języku osiągnęła bardzo wysoki poziom. To jest zaproszenie do przemocy, coś, co legitymizuje przemoc - w tym najbardziej skrajną, czyli odbieranie życia - alarmował. Poziom agresji werbalnej i poziom komunikatów odczłowieczających nie przekłada się póki co na zachowania agresywne - dodał.

18:27 "Terroryści", "faszystowskie metody"... No cóż, język używany w tej kampanii nie zna żadnych granic...

17:59 Na konferencji prasowej w Strzelinie kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski odniósł się do zagadnienia szpitali powiatowych. – Kwestia szpitali powiatowych jest dla nas wszystkich niesłychanie istotna. Dzisiaj rządzący szpitalom powiatym zgotowali prawdziwy armagedon. Chcę jasno powiedzieć, że jesteśmy w miejscu, które jest symboliczne. Był tutaj prezydent Andrzej Duda i obiecywał pomoc, że zmieni sytuację szpitala w Strzelinie. Ta rozmowa polegała na tym, że gdy będzie dofinansowanie ze strony samorządu, kiedy zostanie utworzony nowy oddział chorób wewnętrznych, to będzie większe dofinansowanie z NFZ. Taka była umowa i prezydent obiecał, że pomoże. Samorząd się wywiązał ze swoich zobowiązań i znalazł milion złotych dla szpitala w Strzelinie. Mimo tego NFZ się nie wywiązał i pan prezydent nie pomógł. Szpital jest dzisiaj w upadłości i jest zagrożony zamknięciem – mówił prezydent Warszawy.

17:29 Wyborcy Bosaka dadzą zwycięstwo Dudzie?

16:53 Prezydent Andrzej Duda liczy, że jego inicjatywę zmiany w konstytucji poprą również... posłowie PO. – Jeżeli taka osoba, która chce przysposobić dziecko jest związana z osobą tej samej płci, taką właśnie relacją, taką relacją wspólnego pożycia, to jest to niedopuszczalne właśnie ze względu na wspomniane wcześniej dobro dziecko. To jest odpowiedzialność państwa za dzieci i ja uważam, że ten zapis powinien zostać do konstytucji wprowadzony. Mam nadzieję, że poprą tę inicjatywę nie tylko posłowie Zjednoczonej Prawicy w polskim parlamencie i senatorowie, ale że poprą go także posłowie, senatorowie PSL, że poprą posłowie Konfederacji i że poprze przynajmniej część posłów PO. Dlaczego? Bo zawsze deklarowali się jako tacy, którzy są przeciwko temu, żeby adopcji mogły dokonywać pary homoseksualne. Ja też jestem temu przeciwny i chcę by w sposób jasny i wyraźny było to w konstytucji wyrażone – tłumaczył urzędujący prezydent w Starachowicach.

16:18 Niegdyś koalicjant, ale najwyraźniej "to se ne vrati". Liga Polskich Rodzin poinformowała, że w drugiej turze wyborów prezydenckich wspiera Rafała Trzaskowskiego. - Wybór jest prosty - demokracja, w której toczy się debata publiczna w parlamencie i społeczeństwie z wymianą argumentów, owocująca rozwojem Polski, czy autorytarna dyktatura, w której liczy się wyłącznie zdanie Kaczyńskiego, a traktowanie społeczeństwa symbolizuje wyłączany mikrofon w Sejmie, żenujący poziom propagandy mediów partyjno-rządowych, liczne afery PiS oraz obłudne, wyłącznie instrumentalne wykorzystywanie wartości patriotycznych, wiary i Kościoła dla celów partyjnych - tłumaczono w oficjalnym oświadczeniu ugrupowania.

15:57 Nowy spot Andrzeja Dudy skierowany do najmłodszych wyborców wywołał spore poruszenie i bardzo mieszane odczucia. Jednym z najbardziej krytycznych komentarzy popisała się Hanna Lis. Zobacz, co takiego napisała

Hanna Lis kąśliwie dogryza Dudzie za ten spot. Poszło o legendarne miejsce z PRL-u

15:29 Coś w tym może być:

15:01 Na konferencji prasowej w Sejmie szef PO odniósł się do propozycji zmiany w konstytucji, jaką zaproponował Andrzej Duda. – Pan prezydent doskonale wie, jak się kończą jego pomysły zmian konstytucji. Zapowiedział w 2016 roku wielkie referendum konstytucyjne. I co? Nawet tego własny obóz polityczny nie potrafił go poprzeć. Dzisiaj to jest zagrywka tylko wyborcza, która ma pokazać wielką troskę o rodzinę. Gdzie był pan prezydent, kiedy ułaskawiał człowieka skazanego za przestępstwo pedofilii? Gdzie wówczas była troska o rodzinę tego człowieka? Czy przemoc, przymus ekonomiczny ma uzasadniać tego typu działania? Andrzej Duda jest ostatnią osobą, która ma prawo mówić o zmianie konstytucji, bo wielokrotnie tę konstytucję złamał. Tego typu zagrywki pokazują brak pomysłu na Polskę – mówił Borys Budka.

14:35 Trzaskowscy od kuchni:

14:30 Przebywając w pobliżu fontann, instalacji wodnych czy ulicznych tężni, należy pamiętać o zachowywaniu bezpiecznej odległości, a gdy z uwagi na dużą liczbę osób wskazane jest używanie maseczki, nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia – zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

14:25 Rafał Trzaskowski ma pewne poglądy, ale sam się z nimi nie zgadza — powiedział w poniedziałek w Kowalewie Pomorskim (Kujawsko-Pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Według niego, kandydat KO na prezydenta codziennie zmienia zdanie w fundamentalnych sprawach.

14:20 Musimy rozmawiać dziś o losie szpitali, które są dziś w katastrofalnej sytuacji przez rządzących; niestety prezydent Andrzej Duda pozostaje milczącym świadkiem tych wydarzeń, mimo, że tu był i wiele obiecywał - powiedział w poniedziałek w Strzelinie Rafał Trzaskowski.

14:15 Rządzący skazują szpitale powiatowe albo na olbrzymie problemy, albo na zamknięcie - podkreślił w poniedziałek w Strzelinie (woj. dolnośląskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Według niego problemy lecznic powiatowych zaczęły się po wprowadzeniu w 2017 sieci szpitali.

14:00 Sąd nie ma wątpliwości, że między ojcem i córką, którą ten niegdyś molestował, po latach doszło do pojednania, a skrzywdzona kobieta wybaczyła swojemu oprawcy. Ten zaś przeszedł głęboką przemianę – poinformował portal wPolityce.pl, który dotarł do decyzji sądu wraz z uzasadnieniem, który pozytywnie zaopiniował wnioski rodziny oraz samego sprawcy o uchylenie mu zakazu kontaktu z rodziną.

13:55 4,1 mld zł wypłacono prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała w poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z tej formy wsparcia skorzystało 2,1 mln osób.

13:50 Trwają prace nad nowymi edycjami programów rządowych dla seniorów – poinformowała w poniedziałek w Kleosinie (Podlaskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister spotkała się z organizacjami korzystającymi z takich programów.

13:45 Dodatkowe 200 złotych na każde dziecko i do emerytury! Prezydent obiecuje nowy dodatek

13:40 - Duda słucha tylko swojej partii i Jarosława Kaczyńskiego. (...) Niech pan zadzwoni do prezesa i poprosi go o pomoc - mówił Trzaskowski. - Obecna władza dzieli i obraża. Panie premierze, niech pan nie jeździ i nie robi kampanii, tylko weźmie się za rozwiązanie problemów - dodał. Trzaskowski zaznaczył, że skoro w polskiej polityce nie ma już Donalda Tuska, to może najwyższy czas, by nie było w niej już Jarosława Kaczyńskiego.

13:30 Usunięcia posła Sławomira Nitrasa ze sztabu wyborczego kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego zażądali w poniedziałek politycy PiS. Według rzeczniczki partii Anity Czerwińskiej, Nitras jest "osobą bardzo niebezpieczną dla otoczenia".

13:13 Nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów – podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zachowania Polaków podczas pierwszej tury były bardzo odpowiedzialne – ocenił.

13:10 Uczciwość wyborów 28 czerwca w wielu miejscach budziła zastrzeżenia, pojawiły się sygnały o nieprawidłowościach m.in. przy liczeniu głosów; dlatego prosimy: idźcie i zgłaszajcie się na mężów i żony zaufania, by 12 lipca patrzeć liczącym na ręce - apelowali w poniedziałek posłowie KO.

13:05 "Fotoreporterzy @gazeta_wyborcza i @FAKT24PL nie zostali dzisiaj wpuszczeni do Pałacu Prezydenckiego na otwarte dla mediów wydarzenie - podpisanie przez @AndrzejDuda projektu zmiany Konstytucji. Skandaliczne naruszenie wolności mediów" - napisał na Twitterze zastępca redaktora naczelnego, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej” Mikołaj Chrzan.

13:01 Rządzący nie będą nas uczyć, czym jest rodzina i patriotyzm, bo sami to wiemy, ucząc nasze dzieci po nocach po tym, jak rozwalili edukację i dlatego, że chcemy budować, a nie tkwić w mentalnych okopach i szukać wroga - mówił w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski.

13:00 Rafał Trzaskowski ze swoimi zwolennikami:

12:45 Generacja RP. Nowy spot Andrzeja Dudy:

12:40 Pogrzeb rzecznika PKW Tomasza Grzelewskiego

12:30 Rozporządzenie mówiące, że 12 lipca w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia oraz kobiety w ciąży zostanie opublikowane w poniedziałek - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

12:25 W pierwszym kwartale br. ceny mieszkań w porównaniu do czwartego kwartału 2019 były wyższe o 3,6 proc. - poinformował w poniedziałek GUS. W porównaniu jednak do pierwszego kwartału ub.r. mieszkania były droższe o 11,3 proc.

12:20 Z informacji przedstawionej przez GUS wynika, że mimo "odmrożenia" restrykcji związanych z pobytem w obiektach noclegowych, cześć z nich m.in. hotele nie podjęła swojej działalności w maju i planuje przyjmowanie turystów w późniejszych miesiącach.

12:15 Od 1 lipca złożono ponad 577 tys. wniosków o wyprawki szkolne, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

12:05 Ale RUGA! Europosłanka PiS WKURZYŁA przyjaciółkę Trumpa. „PONIŻEJ GODNOŚCI”

11:45 - Przede wszystkim zgodnie z tym zapisem, który ja proponuję, w polskiej konstytucji przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, tak, jak to do tej pory jest przewidziane, ale teraz ten zapis będzie miał rangę konstytucyjną - mówi. - Po drugie przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny. A po trzecie wreszcie to, co dodane, że nie może przysposobić małoletniego, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci - mówił prezydent Andrzej Duda.

11:36 [PILNE] Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek skieruje go do Sejmu.

11:35 PiS żąda usunięcia posła Sławomira Nitrasa ze sztabu Rafała Trzaskowskiego ze względu na jego agresywne zachowania:

11:29 Do frekwencji rozstrzygającej o wyniku "Bitwy o Wozy" nie będziemy liczyć głosów oddanych na zaświadczenie, tak, żeby nie promować tych gmin, które mają wielu turystów – zapowiedział w poniedziałek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

11:22 To odpowiedź na wpis Beaty Mazurek, która skomentowała decyzję Rafała Trzaskowskiego, który zapowiedział, że nie pojawi się na debacie organizowanej przez TVP. "Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek" - napisała europosłanka na Twitterze.

11:11 Ostre słowa ambasador USA w Polsce do Beaty Mazurek:

11:07 Barbara Nowacka z KO o mężach zaufania: Różnica może być nieduża - 50-100 tys. głosów więcej na Rafała Trzaskowskiego - rządzący mogą mieć pokusy, by nie wszystko przebiegło prawidłowo. Nasz wielki apel o udział w wyborach i również o kontrolowanie ich. Bo wszyscy obawiamy się o ich uczciwy przebieg. (...) Jeśli chcemy, żeby te wybory były uczciwe, sami jako obywatele musimy je kontrolować. Zachęcamy do bycia mężami i żonami zaufania podczas II tury. 

11:05 Sławomir Mentzen z Konfederacji o wyborach:

11:03 Polska potrzebuje dużych inwestycji podczas wychodzenia z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa - powiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia premier Mateusz Morawiecki.

11:01 Ambasada RP w Wielkiej Brytanii informuje:

11:00 Oddanie głosu w lokalu wyborczym w niedzielę jest bezpieczniejsze pod względem ryzyka zakażenia koronawirusem niż wyjście do restauracji czy sklepu - powiedział w poniedziałek rano w rozmowie w programie gazety "Rzeczpospolita", zatytułowanym "Rzecz o polityce" minister zdrowia Łukasz Szumowski .

10:59 Wyborcze plany prezydenta Andrzeja Dudy:

10:52 Gdybyśmy opowiedzieli po jednej ze stron zostalibyśmy przystawką.

Artur Dziambor tłumaczył dlaczego politycy jego formacji nie zdradzają na kogo oddadzą głos w II turze wyborów „Nie mamy swojego kandydata, a bardzo szanujemy naszych wyborców i ich inteligencję, w związku z tym postanowiliśmy nie traktować ich jak worka kartofli, który można przerzucić i politycznie nim handlować.

- (Radio Plus) Jest zupełnie odwrotnie. Gdyby szanował Pan inteligencję wyborców powiedziałby Pan na kogo głosuje, a oni zrobią z tą wiedzą co chcą. Traktuje ich Pan jak dzieci, chodzi o najważniejszą polityczną decyzję w tym roku, a wy mówicie: pomidor.

- (Artur Dziambor) Nie mówimy, dlatego, że nie chcemy żeby Konfederacja była kojarzona z którymś z dwójki kandydatów. Mamy w Konfederacji różne stanowiska. Gdyby dwóch posłów powiedziało dwie przeciwne rzeczy to zaczęłyby się dyskusje o tym co z tą Konfederacją jest. Nie robiliśmy żadnych dealów, do których zachęcało nas wielu komentatorów, czekamy na wynik wyborów. Gdybyśmy opowiedzieli się po jednej ze stron bylibyśmy traktowani do końca świata jako ewentualny koalicjant, albo ewentualna przystawka.

10:51 - (Radio Plus) Kandydaci teraz stchórzyli?

- (Artur Dziambor) Obaj chcą się nam sprzedać jak proszek do prania. Nie chcą żebyśmy widzieli jacy są naprawdę. W debacie nie chodzi o to żeby jak w TVP wygłosić programy wyborcze odpowiadając na dziwne pytania, tylko chodzi o to żeby ze sobą rozmawiali, żeby się ripostowali, wypominali różne rzeczy. Taka debata się odbędzie bo ci panowie nie chcą żeby się odbyła.

10:50 Artur Dziambor: Duda i Trzaskowski stchórzyli przed debatą. Chcą się sprzedać jak proszek do prania.

Poseł Konfederacji pytany w Radiu Plus, który z kandydatów jest winny, że nie dojdzie do dyskusji z ich udziałem, stwierdził "Tchórzostwo jest winne. Kiedyś mieliśmy polityków innego formatu, nie można im było odebrać, że nie mają jaj. Pamiętam debaty Tusk-Kaczyński, Wałęsa-Kwaśniewski, to były debaty prawdziwe, w których panowie bili się o zwycięstwo i bili się ciekawie. Debaty Duda-Komorowski też były ciekawe, chociaż jednostronne, ale warto je było zobaczyć."

10:45 Nie ma zgody na dzielenie; nie pozwolę atakować kogokolwiek, kto myśli inaczej - mówił w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

10:40 Rząd nie tylko nie chce współpracować z samorządowcami, ale tak naprawdę przez to, że byliśmy niepokorni, że pokazaliśmy kręgosłup, chce nam odbierać możliwości rozwoju - powiedział w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) kandydat KO na prezydent Rafał Trzaskowski.

10:30 PiS proponuje olbrzymie inwestycje, gigantomanię, nie skupia się na tych naprawdę potrzebnych samorządom. A inwestycje lokalne to pobudzanie rozwoju, tworzenie miejsc pracy, jeden ze sposobów radzenia sobie z depopulacją - podkreślał w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski.

 

10:25 - Jeżeli Andrzej Duda wygra wybory, to PiS dalej będzie "dokręcał śrubę" wszystkim niezależnym instytucjom, w tym sądom; ja od wielu tygodni mówię, że zawetuję każdą decyzję rządu PiS, która będzie dalej uderzać w polskie sądy - powiedział w poniedziałek kandydat KO Rafał Trzaskowski.

10:20 Apel Trzaskowskiego do Dudy:

10:05 Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, by namówił prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego, żeby podjął rękawicę i by zorganizować debatę wyborczą trzech redakcji telewizyjnych, być może wzbogaconą o inne redakcje - powiedział w poniedziałek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

10:00 - Dwójka moich współpracowników odbiera serię namiętnych telefonów od sztabu kandydata KO Rafała Trzaskowskiego; żadna z tych osób nie zamierza skorzystać z propozycji i czynionych im awansów - podkreślił Szymon Hołownia. Jak ocenił, w kampanii takie zachowanie to "rozdawanie stołków".

9:45 - Rafał Trzaskowski nie jest genialnym kandydatem, ale w Polsce jest w tej chwili wojna cywilizacyjna. Ja mam dosyć pana Dudy i dosyć PiS-u. W związku z tym ja w tej wojnie cywilizacyjnej stawiam na Trzaskowskiego - powiedział w poniedziałek szef SLD, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

9:10 - Jeśli będziemy mieli do czynienia ze zwolnieniami w administracji, to niech rząd redukuje partyjnych nominatów, a nie fachowców; jeśli szykują się cięcia, to wymaga poważnej rozmowy - mówił w poniedziałek na briefingu w Kędzierzynie Koźlu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

8:40 Gościem Kamili Biedrzyckiej w programie "Express Biedrzyckiej" będzie Sebastian Kaleta

8:20 Stanisław Karczewski został dziadkiem. Pochwalił się wnukiem i padł ofiarą hejtu

7:45 Wybory 2020. Sondaż II tura. Trzaskowski z bardzo dużym poparciem. Duda w opałach

7:30 Kolejny dzień kampanii wyborczej się rozpoczyna. Co dziś się wydarzy? Wszystkiego dowiecie się na SE.pl. 

Wybory prezydenckie: prezentacja kandydatów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze