Jest WOTUM ZAUFANIA dla rządu! Tusk wygrał głosowanie w Sejmie i ocalił głowę! [ZDJĘCIA]

2014-06-26 0:45

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Premier wygrał dość sporą przewagą. Zdobył nawet więcej głosów niż ma koalicja - 237. Wcześniej premier mówił o aferze taśmowej. Przeprosił opinię publiczną za skandaliczne zachowanie swoich ministrów. Jego informację w tej sprawie też przyjęto podczas głosowania. Wcześniej jednak było ostro. Co się działo na Wiejskiej? Zobacz relację SE.pl

Afera taśmowa - informacja premiera i głosowanie nad wotum zaufania. Poniżej zapis relacji z całego dnia:

22.13

- Premier zyskał spokój na parę miesięcy - komentuje w TVP Info Joachim Brudziński. - Ale nie odzyskał wiarygodności.

22.04

A teraz główny punkt programu - głosowanie nad WOTUM ZAUFANIA

Za - 237, przeciw - 203, 440 głosowało. Sejm wyraził wotum zaufania. Tusk i jego rząd przetrwali!

22.03

Na początek głosowanie nad przedstawioną przez premiera informacją w sprawie afery:

Za - 237, przeciw - 203, bez wstrzymujących się.

21.59

Zaczynają się głosowania. Premier wygląda na poważnego i skupionego. Sikorski z głową spuszczoną do dołu... Wstyd mu? Nie, pewnie twittuje.

21.56

Co bardziej emocjonujące? Głosowanie w Sejmie czy rozpoczynający się mecz Francji z Ekwadorem. A może Honduras - Szwajcaria? Czy wszyscy sejmowi kibice potrafia się oderwać od oglądania choć na czas głosowania? Zaraz się przekonamy...

21.50

W Sejmie napięcie przed głosowaniem w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Tuż przed wejściem na salę bohater afery taśmowej - minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski kajał się za to, co było na nagraniach. Jak mówił, słowa te były przeznaczone tylko dla Jacka Rostowskiego. I dodał, że to jemu jest najbardziej przykro w tej sprawie.

20.03

Marszałek Ewa Kopacz zarządza przerwę i zaprasza posłów na głosowanie w sprawie WOTUM ZAUFANIA na godzinę 22.

20.00

Premier kończy odpowiedzi jeszcze raz zapewniając, że na wszystkie pytania posłów odpowie na piśmie.

19.57

Kwestia gazoportu.

- Nasi poprzednicy dużo mówili o polityce energetycznej i nic nie zrobili. My też może dużo mówiliśmy, ale kończy się budowa gazoportu. I nie jest ważne w kwestii dywersyfikacji ile gazu zakontraktowano, ważne że gazoport jest.

19.54

Kwestia gazoportu.

- Nasi przeciwnicy dużo mówili o bezpieczeństwie energetycznym i nic z tym nie zrobili. My też dużo mówiliśmy, ale kończymy budowę gazoportu.

19.52

Pytanie o zaniedbane wschodnie regiony Polski.

Czy jakikolwiek kłopot spotkał Ścianę Wschodnią z tego powodu, że rządzi Platforma z PSL? Jest dokładnie odwrotnie!

19.48

O cenie 7 zł za benzynę...

- Człowiek, który powiedział ten dowcip nie jest ze mną w zażyłych stosunkach. A to, że mówi o mnie Donald nie znaczy, że jesteśmy na ty.

19.42

W rozmowach z przedstawicielami innych państw pada jedno pytanie. Nie: co oni tam nagadali, a wszyscy bez wyjątku pytają raczej o to, czy my jesteśmy w stanie przywrócić stabilność polityczną w Polsce. Jeśli uda się od strony politycznej opanować ten kryzys, jeśli nie upadnie rząd, to zagranicą zawsze jest to na korzyść kraju, w którym jest jakiś skandal. Jeśli uda mi się uzyskać wotum zaufania, to w Brukseli, będzie poczucie, że jest ok.

19.37

Premier rozpoczyna odpowiedzi na pytania posłów. Witają go brawa.

Obiecuje wszystkie odpowiedzi na piśmie i zapowiada, że skoncentruje się na kilku kwestiach, które najczęściej się pojawiały.

Mówi o porównaniu z aferą Watergate:

- Rząd nikogo nie podsłychuje, tu rząd jest podsłuchiwany.

19.30

Rząd dysponuje w Sejmie większością 235 mandatów - przypomina polskieradio.pl. To tylko o cztery mandaty więcej niż wymagana liczba potrzebna do utrzymania gabinetu. Sejm udziela bowiem wotum zaufania Radzie Ministrów większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Czyli w sali sejmowej musi być co najmniej 230 posłów, a większość z nich musi zagłosować za wotum.

19.21

Polityczna Polska wstrzymała oddech przed głosowaniem w sprawie WOTUM ZAUFANIA dla rządu Donalda Tuska. Trwa mobilizacja posłów zarówno opozycji, jak i koalicji.

Tymczasem Twitter śmieje się z przyczyn afery - czyli nagrań polityków z restauracji. Oto reakcja "sekretarza stanu USA" na słowa ministra Radosława Sikorskiego, dotyczy chyba fragmentu o robieniu "laski" Amerykanom. Tweet stworzony przez kogoś dla żartu robi karierę w sieci.

"czekamy na następne spotkanie. Jeśli wiesz co mamy na myśli"

18.58

Całość wypowiedzi Macierewicza:

- Przedstawił pan obraz, zgodnie z którym rząd i państwo polskie jakiś czas temu, być może nawet dwa lata temu, zostały zaatakowane przez zorganizowaną grupę przestępczą, grupę o konotacjach, a w każdym razie działaniu na rzecz interesów rosyjskich - bo tak pan to ostrożnie sformułował. Proszę powiedzieć, czy nie uważa pan, że jest w tym pana wina, a także pana prezydenta Komorowskiego? To panowie wyraziliście zgodę, a pan minister Sienkiewicz aprobował ten kierunek działania, przejmując urząd, na podpisanie umowy ze służbą wywiadu zagranicznego Federacji Rosyjskiej - nakazaliście współpracę służb, zarówno wojskowych jak i cywilnych. Nigdy nie rozliczyliście się z tego i z konsekwencji, jakie spadły na Polskę w postaci dezinformacji pana i naszego kraju w przygotowywaniu agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Czy wie pan, jacy wysocy urzędnicy pana rządu i urzędu prezydenckiego współpracowali ze spółką Hawe. Niech pan pokaże wszystkie źródła tego spisku - mówi Macierewicz cytowany przez gazeta.pl.

18.31

Godzinna przerwa w obradach Sejmu. Jako ostatni pytanie zadawał poseł Antoni Macierewicz.

18.21

Wotum zaufania nie wystarczy. Jak informuje PiS, wniosek o konstruktywne wotum nieufności jutro ma trafić do Kancelarii Sejmu. PiS nie zdradza na razie swojego kandydata na premiera technicznego. Jednak jak ustaliło TVP Info jest nim prof. Piotr Gliński. Profesor stoi na czele rady programowej przy PiS.

18.09

Podczas pytań pojawiła się sprawa generała Marka A., doradcy w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, który został zatrzymany w Słubicach za kradzież portfela. Miał się połaszczyć na 10 euro w bilonie! Przyznał się już do winy i został ukarany grzywną.

- Jaki doradca, taki rząd komentowano z trybuny sejmowej

CO ZROBIŁ GENERAŁ - CZYTAJ TUTAJ

17.55

Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu tłumaczył, że za aferą taśmową stoi kapitał związany z węglem i rosyjskie interesy. O sprawie pisaliśmy już wczoraj.

AFERA TAŚMOWA WYBUCHŁA PRZEZ ROSYJSKI WĘGIEL?

17.49

Na bohatera dnia wyrasta mniej znany poseł Prawa i Sprawiedliwości - prof. Krzysztof Szczerski. W mocnych słowach podsumował aferę i działania rządu Tuska.

ZOBACZ TUTAJ Co mówił? Kim jest poseł Szczerski?

17.41

Mamy  nowe określenie ministra spraw zagranicznych!

"Trybson europejskiej dyplomacji"

padło podczas jednego z pytań posłów do premiera.

17.26

Andrzej Romanek mówi:

- Gdyby Piłsudski wstał dziś z grobu, to mielibyśmy przewrót czerwcowy, a pan, ze swoimi wulgarnymi ministrami, siedziałby za kratami, i czekał na przygotowany pluton egzekucyjny, który by pana, mówiąc wprost, po prostu odstrzelił!

17.15

Jarosław Kaczyński na krótkiej konferencji prasowej:

- Tusk nie odniósł się w żaden sposób do meritum, czyli do ogromnej patologii władzy. Został zastosowany prosty chwyt. Sprawa pozostaje otwarta, my złożymy wniosek o wotum nieufności i będziemy prowadzili wszystkie możliwe wobec prawa akcje, które doprowadzą do wyjaśnienia wszystkiego, co wiąże się z tą aferą. Chcemy sprawić, by dni tego rządu były policzone.

17.13

Zaczyna Adam Kwiatkowski (PiS). Pyta o wątek kupowania w prasie reklam przez największe państwowe firmy. Mówi, że kancelaria i ministerstwa przeznaczyło na reklamy 120 mln zł, z czego większość trafiła do TVN, Gazety Wyborczej, Polityki i Newsweeka.

17.12

Głosowanie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska ma być przeprowadzone o godz. 22. Na razie pytania do rządu.

17.11

W Sejmie na korytarzu sejmowym trwa konferencja Jarosława Kaczyńskiego:

- Będziemy dążyli do tego, by dni tego rządu były policzone.

17.08

Poseł Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy (partia Janusza Korwin-Mikkego)

Przypomina słowa Tuska o likwidowaniu przywilejów władzy. - Kończy się tym, że minister spraw zagranicznych wyszukuje przez dyplomatów dla pana cygara na Kubie.

- Czy pan utrzyma na stanowisku człowieka, który twierdzi o panu, że jest pan frajerem?

17.00

Głos zabiera Ludwik Dorn.

- Jestem pierwszym, który by się cieszył z dymisji ministra Sikorskiego. Ale nie za to, co powiedział.

16.54

Beata Kempa z Solidarnej Polski:

- Czy byłaby ta afera, gdyby pańscy ministrowie mieli kręgosłupy moralne? Gdyby wykonywali swoje czynności służbowe w swoich gabinetach?

(klub PiS wraca na salę obrad)

- Nie można za pieniądze podatników pokrywać waszych zaniedbań.

- Nie będziemy żyrować tego rządu.

16.43

Czas na Leszka Millera z SLD:

- Nie obchodzi nas kto jest starą komuszką, kto opowiada najlepsze dowcipy o domach publicznych. Nie interesują nas kłopoty ministra, który nie może kupić Armaniaca. Ale interesuje nas dlaczego minister spraw zagranicznych nie zgadza się z polityką, którą prowadzi. Interesuje nas spółka, priorytetowa dla rządu, która zdaniem ministra spoczywa na kupie kamieni i paru innych elastycznych wspornikach. Interesuje nas na czym polaga wojna rządu ze Zbigniewem Jakubasem. Interesują nas inne patologie. Nie pozwolimy na zapudrowanie tych afer. Informacje, które spomiędzy kieliszków przeniknęły do opini publicznych nie znikną dlatego, że premier otrzyma dziś wotum zaufania. Nie zmieni się obraz prywatnych libacji na koszt podatnika.

- Nie wykluczam, że na nagraniach są ludzie SLD, ale uważam, że ważniejsze jest to, co zostało nagrane. Bo z niej można formułować ocenę rządu.

- To kryzys obozu władzy, a nie państwa. Państwo polskie jest silniejsze niż każda koalicja.

- Premier Tusk usilnie pracuje na powrót PiS do władzy.

16.37

Głos zabiera Jan Bury z PSL.

- Komu zależy, by naszą demokrację rujnować. W nowoczesnym świecie ataki nie muszą mieć charakteru zbrojnego. Mogą mieć wygląd nowoczesnego studia nagrań. Czym zajmujemy się od 2 tygodni? Podsłuchami. Zleceniodawcy mogą być zadowoleni - cel został osiągnięty.

- Być może będą potrzebne wybory, ale o tym zdecyduje wysoka izba. Dzisiaj, tu i teraz, PSL będzie głosować za wotum zaufania dla rządu.

16.30

Głos ma Janusz Palikot. Prawa strona sali (PiS) demonstracyjnie opuszcza posiedzenie Sejmu.

- To rzeczywiście jest kabaret - podsumowuje Palikot. - Gdy najpoważniejsza partia opozycyjna opuszcza salę, gdy głos zabiera trzecia siła w Sejmie...

Dalej mówi o rządzie:

- To nie PiS was pozbawi władzy. To wy sami się pozbawicie władzy. Zobaczcie te taśmy jak krzywe zwierciadło, zobaczcie kim jesteście, co się z wami stało. Tego się nie da słuchać w poczuciu, że to są godni reprezentanci naszego państwa.

- Dlaczego wam tak odbiło? Jesteście niesamowicie niedojrzali i infantyli. Jaki człowiek używa co drugie słowo słowa "kurwa"?

Marszałek go strofuje.

- Ale ja tylko ministrów cytuję.

16.26

Szczerski mówi dalej:

- Boicie się społeczeństwa, którym gardzicie, boicie się mediów. Skąd w was tyle pogardy - mówi, wywołując salwy śmiechu. - O, jeszcze więcej pogardy - komentuje. I zwraca się do marszałek Sejmu: - Czy ten seans pogardy może pani przerwać?

- Nic wam się nie podoba, od Camerona po "starą komuszkę" Huebner.

- Dla was interes waszej kliki jest ponad interesem publicznym.

- Wasze dalsze trwanie przy władzy to zagrożenie dla Polski - mówi i przypomina słowa Sikorskiego o sojuszu z USA.

- Szkodzicie polskiej racji stanu, ale Polska jest silniejsza niż wasze rządy. Polska ucierpi, ale was przetrwa. Im szybciej odejdziecie tym lepiej. Dlatego wzywamy wszystkie posłanki i posłów na tej sali, by razem z nami nie udzielili wotum zaufania temu rządowi.

16.21

Krzysztof Szczerski zabiera głos z ramienia PiS:

- Polska przechodzi przez moment próby. Zło trzeba nazwać złem. To jest czas, by wskazać kto działa przeciw Polsce.

- Panie premierze niech pan spojrzy w lustro - To wy jesteście tymi, którzy rozmontowują Polskę. Zamieniacie ją w kupę kamieni, w gruzowisko. Gardzicie Polakami, nie znosicie Polaków, nie sznujecie naszych wartości. Jesteście tutaj obcy. Niech pan sam płaci 7 zł za benzynę. Niech pan odkrywa murzyńskość u swoich kolegów. A Polaków pan zostawi w spokoju.

16.17

Grupiński mówi: - Nie ma na tej sali partii, która nie miałaby kłopotu z nagraniami.

Obecny kryzys nie jest problemem tylko ekipy rządzącej, ale całej klasy politycznej - mówi wywołując głośne reakcje na sali. Zapowiada, że klub poprze rząd.

16.12

Ewa Kopacz wznawia posiedzenie Sejmu. Trwają 10-minutowe wystąpienia klubowe. Najpier PO, którą reprezentuje Rafał Grupiński.

15.44

Marszałek Ewa Kopacz podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że głosowanie ws. wniosku o wotum zaufania musi odbyć się na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Zaznaczyła, że część dzisiejszych obrad przeznaczona na pytania do których zapisało się aż 80 osób odbędzie się w drugiej części posiedzenia.

15.30

TUSK ZAKOŃCZYŁ WYSTĄPIENIE SKŁADAJĄC NA RĘCE MARSZAŁEK WNIOSEK O WOTUM ZAUFANIA

15.25

Tusk zapewnił, że nie lekceważy lekcji jaka płynie z nagrań. - Sprawa podsłuchów ma związki z bezpieczeństwem energetycznym Polski - dodał. Przyznał też, że w tle jest też sytuacja na Ukrainie i sytuacja w Europie.

15.23

- Powstaje kluczowe polityczne pytanie- czy dzisiaj w polskim sejmie będziemy podnosić rękę, zabierać głos, i argumentować zgodnie ze scenariuszem, który powstał nie wiadomo gdzie- zadał pytanie premier po czym podkreślił, że "konspiracyjny scenariusz związany z nagraniami nie powstał z całą pewnością w Sejmie".

- Ten, kto podjął decyzję o podsłuchiwaniu i ujawnieniu podsłuchów pisze scenariusz w konspiracji, a jego efektem są straty dla państwa polskiego, a nie zyski. Nie wiem jakim alfabetem jest pisany, ale wiem, kto może być beneficjentem chaosu państwa polskiego, nie mam co do tego żadnych wątpliwości- mówi premier.

15.20

Premier poinformował, że proceder podsłuchiwania trwał ok 1,5 roku i dotyczył dziesiątków a może nawet setek ludzi. Podkreślił jak ważny jest kontekst gospodarczy całej afery.

- Nie ulega wątpliwości, że kontekst gospodarczy tej sprawy może budzić zaniepokojenie- powiedział Tusk. Zaznaczył, że podsłuchy mają bezpośredni związek na interesy państwa i politykę energetyczną. - W tle tej afery jest handel węglem na wielką skalę- podkreślił Tusk

15.15

Premier podkreślił, że niezwykle ważne jest to aby prowadzenie sprawy podsłuchów prowadzone było jawnie i publicznie. Premier podkreślił znaczenie polityczne tej sprawy.

- Dzisiaj ta wielka dyskusja i kryzys polityczny wywołane są przez przestępstwo- mówi premier.

- Prawdziwym problemem politycznym jest fakt, że grupa przestępców pozwoliła sobie na nielegalne podsłuchiwanie a następnie na publikowanie materiałów, które doprowadziły do wstrząsu, którego jesteśmy świadkami- kontynuuje premier.


15.10

Premier Donald Tusk zaczął od przeprosin dla opinii publicznej za to w jaki sposób prowadzone były rozmowy czołowych polityków PO.

- Muszę zacząć od przeprosin za skandaliczne słowa i zachowania- mówi premier, który podkreślił, że to nie "nie obyczajowe dwuznaczności czy słowa są zasadniczym problemem, przed którym stoimy.

15.07

Donald Tusk zabrał głos.

- Przedstawię informację i ocenę zdarzeń, które wstrząsają polską sceną parlamentarną od paru dni- zaczął Donald Tusk.

-
Tryb działania, jaki podjęły instytucje państwowe pokazuje, że instytucje są gotowe do szybkiego działania. Nikt z bohaterów tej sprawy, nie może udawać, że nic się nie stało. Każdy z obywateli wyciągnie własne wnioski- zaznaczył premier.

15.05

Premiera na sali sejmowej przywitano brawami, jednak ponieważ kamera nie ukazała klaszczących osób nie wiadomo, z której strony dobiegały. Mina premiera może świadczyć o tym, że były to ironiczne brawa zafundowane premierowi przez opozycję.

15.00

Już za chwilę rozpocznie się wystąpienie premiera ws. afery podsłuchowej. Przedstawiciele każdego z klubów parlamentarnych będą mieli możliwość ustosunkowania się i przedstawienia swojego stanowiska odnośnie zaistniałego kryzysu.

***

Środowe wystąpienie premiera w środę o 15

Donald Tusk dziś około godziny 15 przedstawi swoje stanowisko w sprawie ujawnionych podsłuchów. Każdy z klubów także będzie miał możliwość przedstawienia swojego zdania w ciągu 10 minut. Jak powiedziała Ewa Kopacz, środowe obrady mogą potrwać nawet do ok. godz. 2 w nocy.

Jak podaje tvn24.pl, wniosek o informację złożył klub SLD po ujawnieniu pierwszych dwóch rozmów: szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NPB Marka Belki oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza.

Zobacz: Marek F. siedzi w areszcie. Najbogatszy Polak za kratkami o luksusach może pomarzyć...

Platforma Obywatelska za Tuskiem

Politycy Platformy są zdania, że obecnie ich najważniejszym celem jest wyjaśnienie, kto stoi za nielegalnymi podsłuchami rozmów m.in. szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, prezesa NBP Marka Belki, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, b. ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz sekretarza generalnego PO Pawła Grasia.

Dymisji nie będzie przynajmniej będzie do końca wakacji - tak zabrzmiała decyzja po spotkaniu liderów PO i PSL. Zdaniem Jana Burego z PSL-u, w środę nie będzie "żadnej dymisji", choć padną "dość jednoznaczne słowa premiera" i "istotne informacje".

Zobacz: Afera taśmowa: Multimilioner Marek Falenta zatrzymany

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki