Dzikie nietoperze są pożyteczne - zapylają uprawy, zwalczają owady szkodniki i produkują guano, które rolnicy zbierają z jaskiń, aby wykorzystać je jako nawóz. Jednak wielu ekspertów uważa, że ssaki te były pierwotnymi gospodarzami kilku wirusów, które mogą być potencjalnie groźne dla człowieka.
Wśród nich są koronawirusy, które spowodowały wybuch SARS w latach 2002-2003 i MERS w 2012 roku. to one wywołały też obecną pandemię COVID-19, która rozpoczęła się w Wuhan w Chinach, w grudniu 2019 r.
Czym są koronawirusy?
Koronawirusy to rodzina wirusów, które zawierają RNA zamknięte w otoczce cząsteczek białka i tłuszczu. Często infekują drogi oddechowe i żołądkowo-jelitowe gospodarzy ssaków i ptaków.
Koronawirus, który powoduje COVID-19, znany jako SARS-CoV-2, dzieli 96% swojej sekwencji genetycznej z wirusem występującym u nietoperzy. Doprowadziło to naukowców do wniosku, że SARS-CoV-2 mógł przeskakiwać z nietoperzy na ludzi.
Ile koronawirusów roznoszą nietoperze?
W badaniu z 2017 r. Oszacowano, że nietoperze mogą być gospodarzem ponad 3200 koronawirusów, z których większość pozostaje nieodkryta. Badanie przeprowadzone w Myanmarze (dawniej Birma), opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, wykazało sześć nowych koronawirusów u nietoperzy.
Ten projekt badawczy był częścią PREDICT, inicjatywy finansowanej przez Agencję Rozwoju Międzynarodowego USA w celu odkrycia patogenów mogących rozprzestrzeniać się ze zwierząt na ludzi. Wzięli w nim udział naukowcy z Smithsonian, University of California, Davis i naukowcy rządowi z Myanmaru.
Czy nowe koronawirusy są groźne dla ludzi?
Autorzy podkreślają, że nowo odkryte wirusy nie są ściśle związane z koronawirusami, które powodują SARS, MERS i COVID-19. Nie wiedzą też, czy wirusy mogą powodować poważne choroby u ludzi.
- Wiele koronawirusów może nie stanowić zagrożenia dla ludzi, ale kiedy wcześnie identyfikujemy te choroby u zwierząt, u źródła, mamy cenną okazję do zbadania potencjalnego zagrożenia - powiedziała Suzan Murray, dyrektor Smithsonian Global Health Program i współautor opracowania.
Naukowcy szacują, że 60-75% pojawiających się chorób zakaźnych to choroby odzwierzęce, z czego ponad 70% mogło pochodzić z gatunków dzikich zwierząt, takich jak nietoperze.
Autorzy zalecają intensywny nadzór populacji nietoperzy, które mają bliski kontakt z ludźmi w celu zidentyfikowania przyszłych zagrożeń dla zdrowia.
Źródło: www.medicalnewstoday.com