Bezpiecznie za granicą: zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!

2014-08-04 4:00

Chcesz na wakacjach spać spokojnie? Przed wyjazdem zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Będziesz mieć pewność, że w razie choroby, wypadku czy innych nieszczęśliwych zdarzeń losowych po powrocie z urlopu nie będzie na ciebie czekał stos rachunków do zapłacenia.

Jeśli spędzasz urlop w Polsce i nagle zachorujesz, udając się do lekarza, wystarczy, że podasz numer PESEL potwierdzający opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym twoje prawo do bezpłatnej pomocy medycznej. Jeśli natomiast wybierasz się na wypoczynek do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu lub Islandii, powinieneś przed wyjazdem postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ - tylko w publicznych placówkach

Karta umożliwi ci skorzystanie w nagłych przypadkach z bezpłatnej lub częściowo odpłatnej pomocy medycznej w takim zakresie, który pozwoli ci na kontynuowanie zaplanowanego pobytu w bezpiecznych warunkach (z medycznego punktu widzenia). Masz prawo do pomocy tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, za leczenie w prywatnej placówce musisz zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz też: Wakacje 2014 w górach. Wspinasz się na Rysy? Ubezpiecz się! 19-latek zapłaci 15 tys. Euro za akcję ratunkową

Czasami musisz dopłacić

Twoje leczenie za granicą będzie odbywać się na tych samych zasadach, które obowiązują osoby ubezpieczone w danym państwie członkowskim. Za darmo możesz korzystać tylko z tych świadczeń zdrowotnych, które należą się nieodpłatnie ubezpieczonym obywatelom w państwie, w którym przebywasz. Jednak każdy kraj ma swoje odrębne przepisy - w niektórych leczenie jest bezpłatne, w innych chory ponosi część kosztów, a w jeszcze innych musisz najpierw zapłacić z własnej kieszeni i dopiero potem starać się o zwrot pieniędzy. W większości krajów EKUZ nie zapewnia np. pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski. W każdej sytuacji trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, by zachować wszystkie rachunki, recepty i pokwitowania.

Uwaga! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie.

Jeśli zachorowałeś, a nie masz EKUZ

Jeśli zachorowałeś za granicą, a przed wyjazdem nie wyrobiłeś sobie karty lub ją zgubiłeś, ale masz do niej prawo, NFZ może wystawić ci Certyfikat Zastępczy, który zostanie dostarczony pocztą lub faksem. Jeśli nie uda ci się uzyskać Certyfikatu Zastępczego, będziesz musiał najpierw sam zapłacić za leczenie, a następnie wystąpić z wnioskiem o zwrot poniesionych wydatków do wojewódzkiego oddziału NFZ.

Jak złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

1. Złóż wniosek

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz złożyć wniosek w dowolnym oddziale wojewódzkim. Formularz możesz otrzymać na miejscu albo pobrać z Internetu (www.nfz.gov.pl) i złożyć go osobiście, wysłać pocztą lub faksem albo przez Internet.

2. Wypełnij wniosek i dołącz do niego dokumenty

Jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce, twoje prawo do uzyskania EKUZ powinno być potwierdzone na podstawie ostatnich danych znajdujących się w systemie eWUŚ. W przypadku braku aktualnych informacji trzeba będzie dołączyć dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Ich wykaz znajduje się na odwrocie wniosku i na stronie: www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne.

3. Odbierz kartę

EKUZ można odebrać osobiście lub wskazać we wniosku adres do wysyłki. Jeśli twoje ubezpieczenie zostanie potwierdzone na podstawie danych znajdujących się w eWUŚ, wniosek złożony w placówce NFZ powinien być rozpatrzony od ręki (w okresie wakacyjnym trzeba czekać dłużej). Wniosek wysłany pocztą powinien być rozpatrzony w ciągu kilku dni.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki