Bezpłatny test przeciw COVID-19 – skierowanie online i od lekarza

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. fernandozhiminaicela /zdjęcie ilustracyjne

Bezpłatny test przeciw COVID-19 – skierowanie online i od lekarza

2021-12-01 14:53

Bezpłatny test przeciw COVID-19 zrobić może każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, także jeśli przyjął dwie dawki szczepionki. Skierowanie na bezpłatny test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić każdy lekarz POZ i nocnej pomocy lekarskiej. Można je także dostać przez internet. Sprawdźcie szczegóły.

Każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, może zgłosić się po skierowanie na bezpłatny test przeciw COVID-19. Skorzystać mogą, zarówno niezaszczepieni, jak i ci, którzy mają za sobą dwie dawki szczepionki. Jak dostać bezpłatne skierowanie na test przeciw COVID-19 i z czym to się wiąże? Szczegóły poniżej.

Na darmowy test przeciw COVID-19 można zapisać się przez internet, wypełniając prosty formularz kwalifikacyjny. Po zakwalifikowaniu się na test, można umówić się na wymaz przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Skierowanie na bezpłatny test na COVID-19 online

Aby otrzymać zlecenie online, należy zalogować się przez profil zaufany i wypełnić formularz. Zlecenie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Formularz mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jest po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza rodzinnego, pomocy udzielić może lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pracujący tam lekarz w ramach teleporady lub wizyty udzieli konsultacji, a jeśli oceni, że potrzebny jest test, wystawi zlecenie - opisuje PAP.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić również lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki długoterminowej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl.

Bezpłatne testy na koronawirusa w weekend

Testy można wykonać także w weekend – wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o wskazanie właściwej placówki.

Skierowanie na bezpłatny test na COVID-19 oznacza kwarantannę

W momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantannę. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową. Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.

Przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lekarzem POZ.

Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny ponownie test można wykonać w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej trzeba poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie.

Sonda
Czy przyjmiesz polską szczepionkę na COVID?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE