Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą

i

Autor: Materiały prasowe

Rywalizacja

Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą

2022-12-02 0:05

83 biegaczy ukończyło 36. Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą, wśród nich 156 pracowników KGHM. Jednym z biegaczy był prezes KGHM – Tomasz Zdzikot. W tym roku bieg odbył się na jednym dystansie – 10 km.

Pierwszy linię mety przeciął Roman Adamowicz z Białorusi, a wśród kobiet triumfowała Monika Jackiewicz. W biegu udział wzięła także związana liną grupa ratowników ZG Lubin

Na mecie w hali tłum ludzi przyglądał się dekorowaniu zwycięzców, których nagradzał wiceprezes KGHM ds. produkcji Marek Świder. Bardzo widoczna była grupa zawodników klubu KGHM ZG Run, która w najlepszej dziesiątce spośród pracowników KGHM miała aż sześciu biegaczy.

Wśród kobiet KGHM triumfowała Anna Zaczyńska-Skiba, która zrewanżowała się rywalce z ZG Lubin Katarzynie Kicie za porażkę w oddziałowym biegu przełajowym.

Na Biegu Barbórkowym debiutował prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

Od 10 lat biegam, ale mój ulubiony dystans to półmaraton. Dwa razy zdobyłem Koronę Półmaratonów Polskich, na 35. i 40. urodziny. Nie obawiam się Biegu Barbórkowego, lubię biegi płaskie, unikam biegów górskich, bo w terenie szybko skręcam kostkę. To wynik starej kontuzji – mówił przed startem Zdzikot.

Historia biegów barbórkowych w Zagłębiu Miedziowym rozpoczęła się w 1986 r. Biegów było kilka, ale po latach został jeden główny.

W pierwszym Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą wystartowała grupa około stu zawodników. Byli to głównie pracownicy, chociaż nie zabrakło także biegaczy z czołówki krajowej. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 10 km ulicami Lubina. Potem liczba zawodników powoli rosła, a na przestrzeni 29 lat mało znany bieg przerodził się w imprezę sportową cenioną przez sportowców, znaną w kraju i poza granicami.

Oprócz biegu głównego na dystansie 10 km są przeprowadzane dodatkowe konkurencje:

  • bieg sztygarski na 1 milę (w 2 kategoriach),
  • bieg na 800 m (w 2 kategoriach),
  • sztafeta międzyzakładowa (4x400m),
  • sztafeta dyrektorska (4x100m).

Są organizowane także dodatkowe biegi dla młodzieży szkolnej na dystansie 500 m.

PARTNEREM DODATKU JEST KGHM POLSKA MIEDŹ SA

Nasi Partnerzy polecają