BURZE w POLSCE - czerwiec 2012: Jak POWSTAJE BURZA

2012-06-20 14:00

W czerwcu mieliśmy do czynienia z bardzo kapryśna aurą. Upalne dni przeplatały się z deszczowymi, było także wyjątkowo dużo burz. Niektóre z nich spowodowało wiele szkód. Niestety po 20 czerwca ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Nadal będzie deszczowo i burzowo. Zobacz dlaczego nawiedzają nas tak potężne nawałnice. Jak powstaje burza?

W czerwcu burze nie tylko przerywały upalne dni, al i spowodowały wiele szkód, zwłaszcza w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskiem. 16 czerwca przez te rejony przeszły groźne nawałnice. Straż pożarna interweniowała niemal 200 razy, 3 osoby zostały ranne. Krajobraz po burzy był przygnębiający: połamane drzewa, zerwane linie wysokiego napięcia, pozrywane dachy. W Bydgoszczy i Toruniu zalane zostały strefy kibica.

Niestety prognoza na 20 - 30 czerwca nie jest lepsza. Nadal będzie gorąco, deszczowo, burze nie będa nalezały do rzadkości.

Jak powstaje burza?
Powietrze w górnych warstwach atmosfery jest o wiele zimniejsze niż przy powierzchni Ziemi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, więc unosi się do góry. W trakcie wznoszenia powietrze się rozpręża, a przy rozprężaniu wszystkie gazy bardzo się ochładzają.

Wznoszące się powietrze w trakcie rozprężania staje się chłodniejsze od otoczenia, a więc cięższe i opada na dół.  Skondensowane kropelki wody zamieniają się w lód, stopniowo łącząc się z sobą i tworząc coraz większe kryształy. Gdy cząsteczki lodu stają się zbyt wielkie, zaczynają spadać, pociągając za sobą w dół zimne powietrze. W trakcie opadania cząsteczki lodu topnieją i z chmury zaczyna padać deszcz. Ponadto stosunkowo chłodne powietrze, gdy tylko dotrze do powierzchni Ziemi, zaczyna rozchodzić się na boki. Dlatego zwykle przed burzą wieje chłodny wiatr.

Jak powstają pioruny?
Pioruny w przyrodzie powstają w wyniku nagromadzenia się ładunków elektrycznych w chmurach.
W pierwszej fazie następuje gromadzenie się ładunków w dolnej części chmury na skutek zderzeń kryształków lodu znajdujących się wewnątrz chmury. Napięcie zapłonu jest rzędu 1000000 V.

Taki potencjał chmura wytwarza w ciągu 30 minut dzięki silnym, wstępującym i zstępującym prądom powietrza. W chmurze burzowej występują duże krople deszczu, bryłki gradu i lodu. Wędrują one, zderzają się, a rozpadając się na mniejsze wytwarzają ładunki elektryczne.

Cząstki spadające zyskują ładunek ujemny, zaś unoszące się - ładunek dodatni. W związku z tym ładunki ujemne gromadzą się w dolnej części chmury, z kolei dodatnie - w górnej. Zgodnie z regułami fizyki, w polu elektrycznym ujemne elektrony zaczynają się przesuwać się w kierunku źródła ładunków dodatnich, zaś dodatnio naładowane jądra wolą np. elektrodę, ziemię lub część chmury naładowaną ujemnie.

Jeżeli ładunki natrafią na przeszkodę gromadzą się aż powstała różnica potencjałów pozoli uzyskać na tyle dużą energię by przebić się przez przeszkodę.
wyładowanie może odbywać się między różnymi chmurami, między różnymi obszarami jednej chmury, ziemią lub wodą.

Jak powstają grzmoty?
Na drodze przejścia błyskawicy wydziela się bardzo duża ilość ciepła (zgodnie z prawem Joule'a ) i powietrze rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury gwałtownie się rozpręża. Stąd huk jak przy wystrzale.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki