Gazociąg Bałtycki

i

Autor: Materiały prasowe

Gazociąg Bałtycki

Ciekawostki o strategicznej polskiej inwestycji Baltic Pipe

2022-09-26 0:05

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Dzięki złożom na Szelfie Norweskim polscy i duńscy odbiorcy zyskują wybór i mogą kontraktować gaz ze źródeł, do których wcześniej nie mieli dostępu. Przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe, który prowadzi z Morza Północnego, przez Danię i Morze Bałtyckie do Polski, ruszy 1 października tego roku. Projekt realizowany przez dwóch partnerów: polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet.

  • Zadanie było realizowane w dwóch krajach oraz na dwóch morzach w wyłącznych strefach ekonomicznych trzech państw.
  • Łączna długość ułożonych gazociągów - 900 km. GAZ-SYSTEM był odpowiedzialny za ułożenie 275 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i 230 km gazociągów lądowych oraz budowę/rozbudowę trzech tłoczni (Goleniów, Odolanów i Gustorzyn).
  • Umowa z firmą Solar Turbines na dostawy agregatów do 3 polskich tłoczni opiewała na kwotę 550 mln zł i była jednym z największych tego typu kontraktów w historii polskiego gazownictwa.
  • Znaczna część prac budowlanych była prowadzona podczas pandemii Covid-19.
  • 2020 r. – GAZ-SYSTEM i Energinet uzyskali komplet pozwoleń i umów na prace budowlane na duńskim i polskim odcinku.
  • Gazociąg podmorski układany był przez niecałe 5 miesięcy przez trzy statki: Castorone, Castoro 10 i Castoro Sei. Castorone, to jeden z największych tego typu statków na świecie. W 35 dni ułożył na Morzu Bałtyckim ok. 150 km gazociągu podmorskiego.
  • Gazociągi lądowe w Polsce – wybudowano dwa gazociągi (Goleniów – Lwówek oraz Niechorze – Płoty). Wykonano łącznie 123 przekroczenia bezwykopowe, w tym najdłuższy w Polsce przewiert Direct Pipe o długości 1400 m pod rzeką Wartą (na gazociągu Goleniów – Lwówek).
  • Tłocznie – ich rozbudowa w ramach projektu przyczyni się do zwiększenia aż o 50 proc. mocy przesyłowych całego systemu. Klienci będą otrzymywali zwiększone ilości gazu z podmorskiego gazociągu Baltic Pipe oraz Terminalu LNG w Świnoujściu.
  • Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld metrów sześciennych w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld metrów sześciennych rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

Partnerem materiału jest

Już w sobotę do Polski popłynie gaz przez Baltic Pipe

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają