Co to jest renta dożywotnia

i

Autor: Shutterstock

Warszawski Senior. Co to jest renta dożywotnia

2015-12-07 3:00

Jeśli mamy 65 lat, nie starcza nam od pierwszego do pierwszego albo po prostu chcemy mieć do dyspozycji więcej pieniędzy co miesiąc, możemy rozważyć skorzystanie z tzw. renty dożywotniej.

Nie należy mylić dwóch instrumentów finansowych: odwróconego kredytu hipotecznego i renty dożywotniej. Odwrócony kredyt hipoteczny mogą oferować tylko i wyłącznie banki, ale. żaden, jak dotąd, nie ma go w swojej ofercie. Za to drugi instrument - renta dożywotnia - oferowany jest najczęściej przez tzw. fundusze hipoteczne. Oba te rozwiązania nieco się różnią i oba mogą zwiększyć nasz miesięczny dochód (niekiedy nawet dwukrotnie).

Fundusz płaci rentę i czynsz

Decydując się na rentę dożywotnią, podpisujemy umowę z funduszem hipotecznym. Polega ona na tym, że przenosimy prawo do naszego domu lub mieszkania na rzecz funduszu, który w zamian wypłaca nam aż do śmierci świadczenie pieniężne, opłaca za nas czynsz oraz uiszcza inne opłaty związane z nieruchomością (np. podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste czy ubezpieczenie). Warto więc pamiętać, że decydując się na rentę dożywotnią, tracimy prawo do nieruchomości. Możemy korzystać z naszego mieszkania czy domu jak dotąd, ale jesteśmy już tylko lokatorem, a nie właścicielem (w odwróconym kredycie hipotecznym zachowujemy prawo do własności lokalu). Wysokość renty dożywotniej zależy od wartości rynkowej naszej nieruchomości, naszej płci oraz szacunkowej dalszej długości życia osób w naszym wieku, ustalonej na podstawie statystyk GUS-u.

Warto wiedzieć, że od umowy o rentę dożywotnią, inaczej niż przy odwróconej hipotece, nie można odstąpić ani jej wypowiedzieć.

Lepiej się zabezpieczyć

Perspektywa dożywotniej renty jest kusząca, zwłaszcza gdy nie mamy bliskich osób, którym chcielibyśmy zostawić mieszkanie. Renta sprawia, że mamy więcej pieniędzy do własnej dyspozycji, nie musimy oszczędzać na lekach, możemy pomyśleć o podreperowaniu zdrowia czy spełnianiu marzeń. Zanim jednak podpiszemy umowę z funduszem, sprawdźmy, czy znajdują się w niej zapisy chroniące nas na wypadek upadłości funduszu. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś będzie chciał nas z domu wyrzucić, wszak już nie jesteśmy jego właścicielem, albo zmniejszyć nam rentę.

Umowa z funduszem powinna bezwzględnie obejmować także zabezpieczenie wypłacalności podmiotu, poprzez ustanowienie hipoteki na rzecz seniora na nieruchomości oraz prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej umowę przed podpisaniem pokazać prawnikowi lub rzecznikowi konsumentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki